" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-109556 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សម្ដេចធិបតី ៖ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបានប្រែពីការពឹង​ផ្អែកទាំ​ងស្រុង​លើវិស័យក​សិកម្ម​បែប​ប្រពៃ​ណីម​ក​ពឹង​ផ្អែកលើ​កសិកម្ម​វៃ​ឆ្លាត ឧស្សាហកម្ម និងសេវាកម្ម
ភ្នំពេញ ៖ នៅក្នុងសារលិខិតអបអរទិវាជាតិលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ផលិតខ្មែរ ៩ មេសា លើកទី៧ ឆ្នាំ ២០២៤នេះ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា សេដ្ឋ​កិច្ច​កម្ពុជា ដែលធ្លាប់តែពឹងផ្អែកទាំងស្រុងលើវិស័យកសិកម្មបែបប្រពៃណី បានប្រែទៅជាសេដ្ឋកិច្ចទំនើបពឹងផ្អែកលើកសិកម្មវៃឆ្លាត ឧស្សាហកម្ម និងសេវាកម្ម និងមាន​ការ​ត​ភ្ជាប់​កា​ន់​តែខ្លាំងទៅនឹងខ្សែច្រវាក់តម្លៃ និងផ្គត់ផ្គង់តំបន់ និងសកល រួមជាមួយនឹងការកើតមានឡើងនូវឧស្សាហកម្មថ្មីៗ ដែលមានតម្លៃខ្ពស់ ។
សម្ដេចធិបតីបានមានប្រសាសន៍ថា ទោះជាយ៉ាងណាក្ដី វឌ្ឍនភាពទាំងនេះ នៅមិនទាន់បានឆ្លើយតបទាំងស្រុងទៅនឹងបំណងប្រាថ្នាក៏ដូចជាមហិច្ឆតាក្នុងការសម្រេចបាននូវ ចក្ខុ​វិស័យ​កម្ពុជា​ឆ្នាំ២០៥០នៅឡើយ ។ ការរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រអាទិភាពសំខាន់ៗ ដើម្បីតម្រង់ឆ្ពោះទៅសម្រេចនូវចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០ ដែលជា​គោល​ដៅអាទិភាព​ដ៏ធំបំផុត​ក្នុ​ង​ការ​កសាង​សង្គមកម្ពុជាឱ្យប្រកបដោយវិបុលភាព និងស៊ីវិល័យ ជាប្រទេសអភិវឌ្ឍមានចំណូលខ្ពស់ ទាមទារឱ្យរដ្ឋាភិបាលត្រូវតែដាក់ចេញនិងអនុវត្តនូវក្របខ័ណ្ឌអភិវឌ្ឍន៍សង្គម សេដ្ឋកិច្ច​មួយ ដែលមានលក្ខណៈគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ឱ្យស្របតាមចលនានៃបដិវត្តឧស្សាហកម្ម ៤.០ ការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅក្នុងតំបន់និងសកល ការបង្កើន​ល្បឿនឌីជីថល​ភាវូប​នីយ​កម្ម និងការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននិងទូរគមនាគមន៍និងស្វ័យប្រវត្តិកម្ម ។
បើតាមសារលិខិតសម្ដេចធិបតី ចលនាភូមិមួយ ផលិតផលមួយ ដែលមានចរិតជាការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចចម្រុះនៅមូលដ្ឋាន បានជួយជំរុញឱ្យការផលិតវត្ថុធាតុដើម ការដាំដុះ និងចិញ្ចឹមសត្វ ការកែច្នៃ មានលក្ខណៈល្អ ពិសេសរក្សាបរិស្ថានល្អ មានគុណភាពល្អ ថ្លៃសមរម្យ និងមានបរិមាណគ្រប់គ្រាន់ដែលអាចឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស សម្រេច​បាន​នូវសេដ្ឋកិច្ចមាត្រដ្ឋាន សំដៅធ្វើកំណើនសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ក្រុមគ្រួសារមានភាពរស់រវើកប្រកបដោយចីរភាព ។
សម្ដេចធិបតីបន្ថែមថា ចលនានេះ នៅតែមានតួនាទីសំខាន់និងកាន់តែមានលក្ខណៈសមស្របក្នុងរបៀបវារៈគោលនយោបាយ អភិវឌ្ឍន៍សង្គម សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ព្រោះថាទ​ស្សន​ទាន​នេះ បានកើតឡើងនៅកម្ពុជាតាំងពីយូរលង់ណាស់មកហើយ ដោយប្រជាជនខ្មែរ ជាប្រជាជាតិមួយធ្លាប់មានប្រពៃណី ចំណេះជំនាញក្នុងការប្រកបរបរកសិកម្ម ដាំដុះ ចិញ្ចឹមសត្វ ហើយ​កែច្នៃផលិតផលទាំងនោះបានយ៉ាងច្រើនទៅតាមទីកន្លែងផ្សេងៗគ្នា ៕