កម្ពុជា​​ត្រៀមខ្លួន​​ក្នុងកា​រ​ប្រែក្លាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​ទៅ​ជា​កាលានុវត្ត​ភាព​ ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​បន្ថែម​
ភ្នំពេញ ៖ កម្ពុជា​ ជា​ប្រទេស​មានសេដ្ឋកិច្ច​បើក​ចំហ​ខ្លាំង ហើយទទួលបានភាព​រីក​ចម្រើន​​ដោយសារ​សា​ក​ល​​​ភាវូបនីយកម្ម​​នោះអាចនឹង​ទទួល​រងនូវ​ផល​ប៉ះពាល់​អវិជ្ជមាន​ពី​កត្តា​ខាង​ក្រៅ​ ប៉ុន្តែកម្ពុជាក៏អាច​នឹង​ទទួល​បា​​ន​នូវ​កាលា​នុវត្តភាព​មួយវិញ​ដែរ​ក្នុងក្របខណ្ឌ​ដែល​កម្ពុជា​ចេះបត់បែន និងតាមទាន់​ស​ភា​ពកា​រ​ណ៍​​​ប្រែប្រួល​ក្នុង​តំបន់។ ដូច្នេះ កម្ពុជា​ត្រូវត្រៀមខ្លួន​ឱ្យបានល្អ​ក្នុងការ​ប្រែ​ក្លាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​នានាឱ្យ​ទៅ​ជា​​កា​លានុវត្តភាព​ទាក់ទាញ​បន្ថែម​ការ​វិនិយោគ​ និងធុរកិច្ច​ ។
បើតាមសេចក្ដី​ព្រាង​ច្បាប់​ស្ដីពីហិរញ្ញវត្ថុ​សម្រាប់ការគ្រប់គ្រង​ឆ្នាំ២០២៤របស់​រា​ជ​រ​ដ្ឋាភិ​បា​លបាន​ឱ្យដឹងថា​ ក្នុងអំឡុង​ពេល​កម្ពុជា​ទទួល​រងនូវ​ផលប៉ះពាល់​អវិជ្ជមាន​ពីកត្តា​ខាង​ក្រៅ​កម្ពុជា​ត្រូវ​ខ្លួន​ឱ្យបានល្អក្នុងកា​រប្រែ​ក្លាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​នានា​ឱ្យ​ទៅជា​កាលា​នុវត្ត​ភាព និង​ត្រូ​វចេះ​ប្រើប្រាស់​លក្ខ​ខណ្ឌ​​អំណោយ​ផល​ទាំងឡាយសម្រាប់​លើ​ក​កម្ពស់​ប្រសិទ្ធភាព និង​ភាពប្រកួត​ប្រជែង​សេដ្ឋកិច្ច​​ កែ​​លម្អ​បរិយាកាសវិនិយោគ​ ដើម្បីទទួលបានបន្ថែមនូវ​ការ​វិនិយោគ ដែល​អាច​នឹង​ហូរ​ចេញ​ពី​តំបន់​ដែលមានជម្លោះពាណិជ្ជកម្ម​​ចូល​មក​កម្ពុជា ។
​នៅក្នុង​សេចក្ដីព្រាងច្បាប់ស្ដីពីហិរញ្ញវត្ថុដដែល​បានឱ្យដឹងថា ​​កម្ពុជា​ក៏ត្រូ​វទាញ​យក​ផលប្រយោជន៍​ជា​អតិបរិ​មា​ពី​ភាពរីក​ចម្រើន​ផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា​ និង​ឌីជីថលូប​នីយកម្ម ជាពិសេស​នៅក្នុង​បរិការណ៍​នៃ​បដិវត្ត​ឧស្សាហកម្ម​ទី​៤ និង​ត្រូវ​លើកកម្ពស់​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​កិច្ច​ការពារ និងការអភិរក្ស​បរិស្ថាន ព្រមទាំង​ត្រូ​វសម្របខ្លួន​ទៅនឹង​ការ​ប្រែ​ប្រួ​ល​អាកាស​ធាតុ​ផងដែរ ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើទោះបីជាស្ថិតនៅក្នុង​​បញ្ហា​ប្រឈម​ដូច​នឹង​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ក្ដី ក៏​អ្នក​វិនិយោគ​ និងធុរជន​ក្នុ​ងវិស័យអ​ចល​ន​ទ្រ​ព្យ​​មួយចំនួននៅតែបន្តត្រៀមខ្លួន​​ជាប់ជានិច្ច​ក្នុង​ការ​ទទួល​យក​ការ​វិនិយោគពីបរទេស​ និ​ងក្នុង​ស្រុក​នៅ​ពេល​​ណាមួយ​ដែលស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ច​នឹង​ល្អប្រសើរ​វិញ ។
លោកឧកញ៉ា​ ចេង ខេង អគ្គ​នាយកក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យ​ស៊ីភីអិល​បានលើកឡើង​ថា ទោះបីជា​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​​ស្ថានភាព និ​ងបញ្ហ​ប្រ​ឈម​យ៉ាងណា​ក្ដី​ ក្នុងនាមជាអ្នកជំនួញ និងវិនិយោគក្នុងស្រុកនៅតែ​ត្រៀម​ខ្លួន​ជាប់ជា​និច្ច ដើម្បីទទួល​ការ​វិនិ​យោគថ្មីដែលនឹងអាច​មានសន្ទុះ​កើនឡើង​វិញនៅពេលណាមួយ​នោះ ។
លោកឧញ៉​បានលើកឡើង​បន្តថា ៖
«អ្វីដែល​អ្នកវិនិយោគ​ក្នុងស្រុកក៏ដូចជា​អ្នកជំនាញ​នៃវិស័យ​អចល​ន​ទ្រ​ព្យ​​ត្រូវ​ត្រៀម​ខ្លួននោះ គឺ​ភាពស្របច្បាប់នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុង​ស្រុក​​ទាំងអស់​ដោយ​សំដៅ​លើ​ការ​ចុះបញ្ជី​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ ត្រៀមខ្លួន​លើ​ការ​បណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្ស​លើ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ និង​រៀន​នូវអ្វី​ដែលថ្មី​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​នេះ​ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​ការ​វិនិយោគ​របស់​អ្នក​វិនិយោគ​ក្នុង និងក្រៅ​ប្រទេស»។
ក្នុង​រយៈ​ពេល​កចុងក្រោយ​នេះ សមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុកម្ពុជា ក៏បាន​​រៀបចំការ​បណ្ដុះបណ្ដាល​សមាជិក​ថ្មីចាស់​របស់ខ្លួន​ ​ពាក់ព័ន្ធនឹង​អាជីវ​កម្ម​លើ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ ក៏ដូចជា​បណ្ដុំបណ្ដាលលើជំនាញថ្មីៗ ក្នុងវិស័យ​នេះ​ដើម្បីត្រៀម​ស្វាគមន៍​កា​រមក​ដល់​នៃអ្នកវិនិយោគ​បរទេស​ដែល​រំពឹងថា​នឹង​ត្រ​លប់​មក​​វិញនាពេល​ឆាប់ៗ ៕