ធនាគារពិភពលោក ៖ តំបន់អាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វ៊ិក នៅតែបន្តមានសេដ្ឋកិច្ចលូតលាស់លឿនជាងតំបន់ដទៃ
ភ្នំពេញ៖ របាយការណ៍ប្រចាំឆមាសរបស់ធនាគារពិភពលោក (World Bank) ដែលផ្សព្វផ្សាយនៅ​ថ្ងៃទី៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤នេះបានបង្ហាញ​ថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៤នេះ​ តំបន់អាស៊ីបូព៌ា និង​ប៉ាស៊ីហ្វ៊ិក (EAP) នៅ​តែ​បន្ត​មាន​សេដ្ឋកិច្ច​លូត​លាស់​លឿន​ជាង​តំបន់​ដទៃទៀតលើ​ពិភពលោក ប៉ុន្តែនៅ​ក្នុង​សន្ទុះ​មួយ​យឺត​ជាងកាល​ពីមិន​ទាន់​​មាន​ការ​ផ្ទុះ​​ជំងឺ​រាត​ត្បាត​​សកល។
ក្នុង​របាយការណ៍ដដែលបានបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ន​ភាព​ស្ថាន​ភាព​សេដ្ឋកិច្ច​​អាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វ៊ិក មាន​កំណើន​​ក្នុងអត្រា ៤,៨ភាគរយ ប៉ុន្តែ​អត្រា​នេះ​អាចនឹងធ្លាក់​មកនៅ ៤,៤ភាគរយវិញ ក្នុងឆ្នាំ២០២៥។ ប្រទេសចិន ដែលជាប្រទេសសេដ្ឋកិច្ចធំ​ជាងគេ​ក្នុង​តំបន់ ​ត្រូវបានព្យាករថា នឹងធ្លាក់ចុះ​ពី ៤,៨ភាគរយ ​ក្នុង​ឆ្នាំនេះ មក​នៅ ៤,៣ភាគរយនា​ឆ្នាំក្រោយ ខណៈ​​ដែលទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅ​តែ​មាន​ភាពទន់​​ខ្សោយ​​រ៉ាំរ៉ៃ, តម្រូវការអ្នកប្រើ​ប្រាស់ និង​វិនិយោគិន​​ខ្វះ​ទំនុក​ចិត្ត​អម​ដោយ​បញ្ហាប្រឈមផ្នែករចនាសម្ព័ន្ធមួយ​ចំនួន​ទៀត ដូចជា ភាពចាស់ជរា និងភាព​តាន​តឹង​លើពិភពលោក។
ដោយឡែក កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​នៅផ្នែក​ផ្សេង​ទៀតក្នុងតំបន់នេះ ត្រូវបានព្យាករថានឹងកើនឡើងពី ៤,៧ភាគរយក្នុង​ឆ្នាំនេះ ដល់ ៤,៩ភាគរយនៅឆ្នាំក្រោយ ដោយសារ​អត្ថប្រយោជន៍ពីការកើនឡើងនៃការប្រើប្រាស់ក្នុងស្រុក, ការងើប​ឡើង​វិញ​នៃ​ការនាំចេញទំនិញ និងការស្ទុះងើបនៃវិស័យទេសចរណ៍។ នៅ​ក្នុងចំណោមប្រទេសធំៗមានតែ​ឥណ្ឌូនេ​ស៊ីប៉ុណ្ណោះ​ដែលគេ​រំពឹងថា​សេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំ២០២៤ និងឆ្នាំ​២០​២​៥ នឹង​មាន​កំណើនត្រឹម​ ឬលើសពីកម្រិតមុនពេលមាន​ជំងឺរាតត្បាតសកល​។ ផ្ទុយទៅវិញ នៅ​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី ហ្វីលីពីន ថៃ និងវៀតណាម គេរំពឹងថា​​សេដ្ឋកិច្ច​នឹងមាន​កំណើន​ក្នុង​កម្រិតទាបជាងនៅ​ឥណ្ឌូនេស៊ី​។ រីឯ​នៅ​តាម​​ប្រទេសកោះប៉ាស៊ីហ្វ៊ិក សេដ្ឋកិច្ច​ត្រូវ​បាន​ព្យាករថានឹងកើនបាន​៣,៥ភាគរយ ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៤ និង ៣,៤ភាគរយក្នុង​ឆ្នាំ២០២៥ ដោយសារ​វិស័យ​ទេសចរណ៍ស្ទុះងើបឡើងវិញ​។ កំណើននៃ​ការ​វិនិយោគនៅតែមានភាព​ទន់ខ្សោយនៅទូទាំង​តំបន់។
លោកស្រី​ ម៉ានូអែឡា វ. ហ្វេរ៉ូ  (Manuela V. Ferro) អនុប្រធានធនាគារពិភពលោកប្រចាំ​តំបន់អាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វ៊ិក មានប្រសាសន៍ថា៖
“បណ្តាប្រទេសនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វ៊ិក នៅ​តែ​បន្តដើរ​តួ​ជា​ក្បាលម៉ាស៊ីននៃកំណើន​សេដ្ឋ​កិច្ចពិភពលោក។ យ៉ាងណាក៏ដោយ កំណើន​កំពុងថមថយ​ល្បឿន។ ដូច្នេះដើម្បី​រក្សា​បាននូវកំណើនរឹងមាំ​ក្នុង​រយៈ​ពេល​មធ្យម បណ្តា​ប្រទេសក្នុងតំបន់​​នេះ​ ត្រូវអន្តរ​សកម្ម​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ទំនើប​កម្ម និងកំណែទម្រង់សេដ្ឋកិច្ចរៀងៗខ្លួន​ ដើម្បីត្រាយ​​ផ្លូវ​សម្រាប់​ដំណើរ​សេដ្ឋកិច្ច​ទៅ​មុខក្នុង​កាលៈទេសៈដែល​មាន​ការប្រែប្រួល​បែបផែន​ពាណិជ្ជកម្ម និងការ​ផ្លាស់ប្តូរបច្ចេក​វិទ្យា”។
របាយការណ៍ដែលបង្ហាញពីបច្ចុប្បន្នភាពសេដ្ឋកិច្ចនេះ ក៏បានគូស​រំលេច​កត្តា ៣ យ៉ាង​ ដែលទំនងជាជះ​ឥទ្ធិ​ពលទៅលើ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​តំបន់៖ ១) ការផ្លាស់ប្តូរលំនាំ​ពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគ, ២) កំណើនសេដ្ឋកិច្ចយឺតនៅ​ក្នុងប្រទេសចិន, និង ៣)​ ការកើនឡើងនូវភាពមិនច្បាស់លាស់នៃគោលនយោបាយសកល។
លោក អាឌិត្យា ម៉ាទូ (Aaditya Mattoo) ប្រធានសេដ្ឋវិទូរបស់ធនាគារពិភពលោកប្រចាំ​តំបន់អាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វ៊ិក បានមានប្រសាសន៍ថា ពេលនេះ បែបផែនអភិវឌ្ឍន៍របស់តំបន់​អាស៊ីបូព៌ា ដែលពឹងផ្អែក​លើទីផ្សារ​ពិភព​​លោក​​បើក​ចំហ និង​ផលិត​កម្ម​ប្រើ​ប្រពលកម្ម កំពុងប្រឈមហានិភ័យដែលបង្កដោយ​ភាព​តាន​តឹង​ពាណិជ្ជ​កម្ម និង​​បច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ។ ការឆ្លើយតប​ដ៏ប្រសើរបំផុត គឺធ្វើឱ្យកិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​កាន់តែស៊ីជម្រៅ និងបំពាក់​ឱ្យ​ប្រជាជន​នូវជំនាញ និងលទ្ធ​ភាព​ចល័តទី ដើម្បីទាញយក​អត្ថប្រយោជន៍ពីបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ៕