ផ្សារហ៊ុនអាស៊ី និង Wall Street ហក់ឡើង ខណៈអ្នកវិនិយោគសម្លឹងឃើញពីហានិភ័យរយៈពេលវែង
សិង្ហបុរី ៖ ទីផ្សារភាគហ៊ុនអាស៊ីបានកើនឡើងវិញបន្ទាប់ពីការហក់ឡើងនៃផ្សារហ៊ុនរបស់ Wall Street ខណៈប្រធានាធិបតីអាមេរិកលោក Joe Biden បានវាយបកទៅលើប្រទេសរុស្ស៊ីជាមួយនឹងទណ្ឌកម្មដ៏តឹងរ៉ឹង បន្ទាប់ពីខ្លួនបានបញ្ជូនកងទ័ព រថក្រោះ និងមីស៊ីលទៅកាន់អ៊ុយក្រែន។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយរបស់សារព័ត៌មានរ៉យទ័រ។
សន្ទស្សន៍ភាគហ៊ុនអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកដ៏ទូលំទូលាយរបស់ក្រុមហ៊ុនអាមេរិក MSCI បានកើនឡើង ០.៦៨% ខណៈការជួញដូរភាគរយរបស់ក្រុមហ៊ុន Nikkei របស់ជប៉ុនកំពុងជួញដូរកើនឡើង ១.៥៣% និងសន្ទស្សន៍ភាគហ៊ុនរបស់ក្រុមហ៊ុន Hang Seng របស់ហុងកុងបានបន្ថែម ០.១៦%។ ផ្សារហ៊ុននៅអូស្ត្រាលី បានកើនឡើង ០.៣% ដោយការស្ទុះងើបឡើងវិញនៃភាគហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យា។
វិនិយោគិនបានគិតគូរឡើងវិញចំពោះហានិភ័យលើការវិនិយោគរបស់ពួកគេ បន្ទាប់ពីការខាតបង់យ៉ាងខ្លាំងជាលើកដំបូង ដោយសន្ទស្សន៍ផ្សារហ៊ុនសំខាន់ៗរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកបានប្រកាសពីការកើនឡើងនៅ Wall Street កាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ដែលភាគច្រើនកើនឡើងនភក្នុងភាគហ៊ុនរបស់ក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យា។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ភាគហ៊ុននៅសហរដ្ឋអាមេរិកបានធ្លាក់ចុះនៅក្នុងការជួញដូរនៅអាស៊ី ដោយភាគហ៊ុនក្រុមហ៊ុន S&P500  ធ្លាក់ចុះ ០.៦១% ហើយភាគហ៊ុរបស់កុ្រមហ៊ុន Nasdaq ធ្លាក់ចុះ ០.៩២% ខណៈដែលអ្នកវិភាគបង្ហាញក្តីបារម្ភថា ការកើនឡើងនៃផ្សារហ៊ុនអាចនឹងមានរយៈពេលខ្លី។
លោក Kyle Rodda អ្នកវិភាគនៅក្រុមហ៊ុន IG Markets នៅទីក្រុងម៊ែលប៊ឺន ប្រទេសអូស្ត្រាលី បាននិយាយថា ៖
“ការដាក់ទណ្ឌកម្ម និងការស្ទាក់ស្ទើរក្នុងការបញ្ជូនកងទ័ពរបស់លោក Biden គឺផ្តល់នូវការសម្រាលនូវស្ថានការបានខ្លះ។ ប៉ុន្តែជម្លោះនេះនឹងក្លាយជាបញ្ហាអូសបន្លាយ និងបន្ថែមសម្ពាធអតិផរណាពិភពលោក ដែលនឹងធ្វើឱ្យធនាគារកណ្តាលនានាឱ្យបន្តការរឹតបន្តឹងបន្ថែម”
“ស្ថានភាពបច្ចុប្បន្នមិនអីទេសម្រាប់ពេលនេះ ប៉ុន្តែក្នុងរយៈពេលវែង ទីផ្សារនឹងអាចធ្លាក់ចុះ”
តម្លៃប្រេង ដែលបានហក់ឡើង ដោយសារការឈ្លានពានរបស់រុស្ស៊ីកាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ បានកើនឡើងម្តងទៀតកាលពីថ្ងៃសុក្រ ដោយសារការព្រួយបារម្ភអំពីការរំខានការផ្គត់ផ្គង់។ ប្រេងឆៅបានកើនឡើង ២% នៅក្នុង ១០១.២០ ដុល្លារ ក្នុងមួយបារ៉ែល ខណៈប្រេងឆៅរបស់ក្រុមហ៊ុន US West Texas Intermediate (WTI) ក៏បានកើនឡើងដល់ ៩៤.៤៦ ដុល្លារ ទោះបីជាតម្លៃប្រេងទាំងពីរបានធ្លាក់ចុះពីកម្រិតខ្ពស់រួចហើយក៏ដោយ។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ តម្លៃមាស (Spot Gold) បានធ្លាក់ចុះ ០.៤% មកនៅត្រឹម ១ ៩១០.៩៦ ដុល្លារក្នុងមួយអោន (រង្វាស់អន្តរជាតិ) បន្ទាប់ពីបានឡើងដល់កម្រិតខ្ពស់បំផុតចាប់តាំងពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២២ ដោយមានតម្លៃ ១ ៩៧៣.៩៦ ដុល្លារ ខណៈវិនិយោគិនចាត់ទុកថាមាសជាការវិនិយោគដ៏មានសុវត្ថិភាព។ សន្ទស្សន៍ប្រាក់ដុល្លារអាមេរិក ធៀបនឹងរូបិយប័ណ្ណសំខាន់ៗ បានកើនឡើង ០.១២% ដល់ ៩៦.៩៨ ដែលនេះជាការកើនឡើងកាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍  ចាប់តាំងពីវិបត្តិជំងឺឆ្លងរាតត្បាត៕