ចាប់ពីឆ្នាំ២០២៣តទៅ ការរស់នៅរបស់ពលរដ្ឋ​កម្ពុជាកាន់តែមាន​សេចក្ដីសុខ ទាំងផ្លូវកាយ ​និង​ផ្លូ​វចិត្ត​
ភ្នំពេញ ៖ កាលពីដើមឡើយ ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ភាគច្រើន​ទិញផ្ទះ ដោយគិតតែពីទីជម្រក​ត្រឹមត្រូវ និងមានភាព​សមរម្យតែប៉ុណ្ណោះ ដោយ​មិនទាន់បានគិតគូរពីទីតាំងសក្ដានុពល ឬទីតាំង​ដែល​មានផាសុកភាពសម្រាប់កា​ររស់នៅច្រើននោះទេ ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជាភាគច្រើន​បានគិតគូ​រច្រើនទៅលើ​ការ​រស់​នៅប្រកបដោយគុណភាពនៃជីវិត ជាពិសេស​ចាប់ពី​ឆ្នាំ២០២៣​នេះតទៅ​ ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​នឹ​ងគិតលើ​បញ្ហានេះកាន់តែច្រើន ដែល​ជំរុញ​ឱ្យ​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍​ត្រូវការ​កែប្រែ​បន្ថែម​ទៀតទៅលើគម្រោងរបស់ខ្លួនដើម្បីបង្កើនភាពទាក់ទាញផងដែរ។
លោ​ក ឡុង បូរិន្ទ នាយក​ប្រតិបត្តិ​បុរី ទីលាង បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា ចាប់ពី​ឆ្នាំ២០២៣​នេះទៅ និន្នា​កា​រស្រទាប់​យុវវ័យ​ ឬក៏បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ចង់បានការ​រស់​​នៅដែលមាន​ផាកសុខ​ភាព ​និង​ភាពងាយស្រួល ដូចជា​មានកន្លែង​កម្សាន្ត មានសួន​ច្បារ​សម្រាប់កម្សាន្ត​ជាមួយកូនៗ​ និងមានផ្សារ​ ឬកន្លែង​លក់​ទំនិញនៅជិត​ផ្ទះជាដើម ។
“ចាប់ពីពេលនេះតទៅ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​ទិញ​ផ្ទះ​មិនត្រឹមតែ​ចង់បាន​ផ្ទះសម្រាប់រស់នៅមួយ​មុខ​ទេ តែពួកគាត់​ចង់បានការ​រស់​នៅ​ដែលប្រកបដោយ​សេចក្ដីសុខ​ទាំង​ផ្លូវ​កាយ និងផ្លូ​វចិត្ត​​ ។ នេះជា​និន្នាការ​ថ្មីមួយ​ដែលអាច​បញ្ជាក់​ផងដែរថា ឆ្នាំ២០២៣​នេះ ជាឆ្នាំមួយ​ដែល​វិស័យ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និងមធ្យម​ ក៏ដូចជា​ការលក់​រាយ​ នឹង​មានការ​កើនឡើង​ ដើម្បីប៉ះប៉ូវ​ឡើ​ងវិញ​បន្ទាប់ពី​មានវិបត្តិកូវីដ​១៩ នា​ពេលកន្លងមក”
“អ្វីដែលយើងមើល​ឃើញជាក់ស្ដែង​នាពេលបច្ចុប្បន្ន​នេះ បុរីលំនៅឋាន​ដែលអភិវឌ្ឍន៍ក្រោយ​ៗ បានទុក​ដីទំនេរ​ច្រើនទាំងផ្លូវចូលក្នុង​បុរី​ និង​មានទីធ្លា​សួនច្បារ​សម្រាប់អ្នករស់​នៅក្នុង​បុរី បានសម្រាក​កម្សាន្ត​ពេល​ល្ងាច​​​ៗ​​​ជាមួយគ្រួសារ​ ដែលខុសពីការអភិវឌ្ឍ​មុនៗ​គឺរកតែកន្លែង​ចតរថយន្ត​សឹងតែមិនមាន​ផងនោះ។ នៅក្នុង​បុរី​ និ​ងនៅតាមផ្ទះ​នីមួយៗ​ ម្ចាស់​បុរី​​ក៏បានដាំដើមឈើ​ដោយភាគច្រើនជា​ដើមឈើហូបផ្លែជូនដល់​ម្ចាស់ផ្ទះ​ផង​ដែរ ដែលធ្វើ​ឱ្យបរិយាកាស​នៅក្នុ​ងបុរី​កាន់តែ​មានភាព​ស្រស់ស្រាយ​បន្ថែមទៀត”
លោក ស៊ីម បូ​វិសាល​ ទីប្រឹក្សា​នៃសមាគម​អ្នកផ្តល់ប្រឹក្សាសំណង់អគារបៃតងកម្ពុជា ក៏បានឱ្យ​ដឹង​ផង​ដែរថា​ កាលពី​ដើម​ឡើយការអភិឌ្ឍ​បុរី​ធ្វើឡើងនៅកណ្ដាលក្រុង​ដែលតម្លៃដីធ្លី​នៅកណ្ដា​ល​ក្រុ​ងក៏​មា​ន​តម្លៃ​​ថ្លៃ ​ដូច្នេះពួកគេ​ត្រូវការ​សន្សំ​សំចៃដី​ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍​បានផ្ទះ​ច្រើនខ្នង ប៉ុន្តែ​មក​ដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ការ​អភិ​វ​​ឌ្ឍ​លំនៅឋាន​ បុរី​ត្រូវបានងាកទៅកាន់ជាយក្រុង​កាន់តែច្រើន ហើយ​ដីធ្លីនៅតំបន់ទាំង​នោះ​ក៏មា​ន​តម្លៃ​ទាប​​ជាង​នៅ​តំបន់​កណ្ដាលក្រុង ដូច្នេះ​បុរីលំនៅឋានភាគច្រើនក៏ត្រូវ​សាងសង់ឡើង​ដោយទុកដីទំនេរ​ធំៗជាង​មុន មាន​សួនច្បារ មានដាំដើមឈើ​នៅក្នុងបុរី ​និងមានបុរីខ្លះទៀត​ដាំដើម​ឈើ​តាំងពីផ្លូវចូលផងដែរ ។​
លោកបន្តថា បុរី​បច្ចុប្បន្ន​នេះ គឺត្រូវមានកា​រប្រកួ​តប្រជែ​ងលើ​កា​ររចនាមិនត្រឹមតែ​ក្នុងផ្ទះប៉ុណ្ណោះទេ តែ​ក៏​មាន​​​ការ​ទាក់ទាញ​ផ្នែកខាងក្រៅ រួមមាន​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជុំវិញ​បុរី​ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងបុរី​ផ្ទាល់ ដើម្បីឱ្យ​ការ​រស់​នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋដែលជា​អ្នកទិញលំនៅឋានក្នុង​បុរី​ប្រកបដោយ​គុណភាព ៕