រាជរដ្ឋាភិបាល​បន្តអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ តភ្ជាប់ទៅកាន់កំពង់ផែទឹកជ្រៅបន្ថែមទៀត
ភ្នំពេញ ៖ កំពង់ផែ​ក្រុង​ព្រះសីហនុ គឺជា​កំពង់ផែទឹកជ្រៅតែមួយរបស់​កម្ពុជា និងជា​កំពង់ផែ​ដែលអាច​តភ្ជា​ប់​ការ​ដឹកជញ្ជូនពីកម្ពុជា​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ ដូច្នេះ ដើម្បីជំរុញឱ្យ​សកម្មភាព​នៃកា​រដឹកជញ្ជូន​តាមផ្លូវ​ទឹក​ ជា​ពិ​សេស​ការ​ដឹកជញ្ជូនឆ្លងកាត់​កំពង់ផែទឹកជ្រៅកាន់តែច្រើន​​ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​បន្ត​អភិ​វឌ្ឍ​​ហេ​ដ្ឋា​រចនាសម្ព័ន្ធទៅកាន់​កំពង់ផែ​មួយនេះបន្ថែមទៀត ។
យោងតាមប្រសាសន៍សម្ដេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ថ្លែង​ក្នុ​ង​ពិធី​សម្ពោធ​ចំណតផែកុងតឺន័រ​តម្លៃ​ ៧៦០​លានដុល្លា​រអាមេរិក​នៅព្រឹកថ្ងៃទី​១២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤​នេះ​ឱ្យដឹងថា​ កំ​ពង់ផែ​ស្វយ័​តក្រុ​ងព្រះសីហនុ មិនត្រឹមតែជា​កំពង់ផែទេ តែវាជា​​ភស្តុភារកម្ម​ដ៏​សំខាន់ ​ដោយ​សម្ដេច​ក៏បាន​ជំ​រុញឱ្យភាគីជប៉ុន រៀបចំ​ផែនការ​មេ ប្រែក្លាយ​កំពង់ផែនេះទៅជា​ភស្តុភារ​កម្ម​ក្នុង​តំបន់​ ដោយមិន​ត្រឹមតែ​ប​ម្រើ​​​សេវា​ក្នុងស្រុកទេ តែវា​ក៏​អាច​បម្រើសេវា​ក្នុង​តំបន់​ថែមទៀត​ផង ។
សម្ដេចធិបតីបានមានប្រសាសន៍ថា កំពង់ផែ​ស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ កំពុង​ដើរ​តួនាទីយ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​រួម​ចំណែក​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ជាតិតាមរយៈ​ផលចំណូល​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​ការ​កើន​ឡើ​ង​​នៃអាជីវកម្ម​​នៅក្នុង​កំពង់​ផែ​​ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ។ រដ្ឋាភិបាលក៏បាន​កសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​តភ្ជាប់ទៅកាន់កំពង់​ផែ​ក្រុងព្រះសីហនុ​ផងដែរ ដូចជា ​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន ផ្លូវជាតិ និង​ផ្លូវ​ដែក ហើយ​គម្រោងផ្លូវ​ដែកទៀត​សោត​ក៏គ្រោងនឹងអភិវឌ្ឍ​លើកកម្រិត​គុណភាព​ទៅជាផ្លូវដែកអាច​បើក​បរបានក្នុងល្បឿនលឿនជាង​ពេលបច្ចុប្បន្នបន្ថែមទៀត​។
សម្ដេច​ធិបតីក៏បានបន្ថែម​ថា ចំណត​ផែកុង​តឺន័រ​ថ្មីប្រវែង ​២៥៣​ម៉ែត្រនេះ នឹ​ងផ្ដល់​ជាជម្រើសបន្ថែម​សម្រាប់​បំ​ពេ​ញ​មុខ​ងារ​កំពង់​ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ​ ក្នុងគោល​បំណង​ពង្រីក​សម​ត្ថ​ភាព និងធ្វើទំនើបកម្ម​កំពង់​ផែ​ ដើ​ម្បីឆ្លើយតបទៅនឹង​កំណើន​កុង​តឺន័រ​ដែល​បានកើនឡើង​ប្រចាំឆ្នាំ ។​ តាមរយៈការធ្វើ​ទំនើបកម្មកំពង់ផែស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុ​នា​ពេល​នេះ នឹង​ធ្វើឱ្យកំពង់ផែ​ទឹកជ្រៅ​របស់កម្ពុជា​អាច​ឱ្យនាវា​ចូលចត​បន្ថែមទៀត​ ដោយ​បច្ចុប្បន្ននេះ នាវា​ត្រឹម​តែ​១៨​ភាគរយប៉ុណ្ណោះលើពិភពលោកអាចចូលចត​បាន​ ប៉ុន្តែក្រោយ​ពេលផែ​សាងសង់រួចរាល់​ជាមួយ​នឹង​ចំ​ណ​ត​​​កុងតឺន័រថ្មី​ នឹងធ្វើឱ្យ​នាវា ​៣៨ ភាគរយ​នៃវានាទាំងអស់លើ​ពិភពលោកអាចចូលចតបាន​ ។ ម្យ៉ាងវិញទៀត វា​ក៏អាច​ជួយ​កាត់​បន្ថយ​តម្លៃដឹកជញ្ជូន​តាមផ្លូវ​ទឹក​បាន​មួយកម្រិតទៀតផង។ ​
ពាក់ព័ន្ធនឹង​ការអភិវឌ្ឍកំពង់ផែ និង​ភស្តុភារ​នេះដែរ ឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់ថុល ឧប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជា​អនុ​ប្រ​ធាន​​ទី​១​ក្រុម​ប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា ក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ច​​នៅ​ទីក្រុង​មួយ​របស់​ចិន បានស្នើ​ក្រុមហ៊ុន​ចិន មក​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​ក្នុងវិស័យ​កំពង់ផែ និងភស្តុភារ​នៅកម្ពុជា​បន្ថែមទៀត ស្រ​បនឹង​កម្ពុជា​ ក៏បាន និងកំពុង​សា​ង​ស​ង់​​​ផ្លូ​វ​ទឹកថ្មី(ព្រែកជីក​ហ្វូណន​តេជោ ) និង​​កំពង់ផែ​មួយចំនួន​នៅខេត្តកែប , ខេត្តកំពត បន្ថែមពីលើកំពង់ផែ​ទឹកជ្រៅដែលមានស្រាប់៕​