" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-53869 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ជប៉ុន ចាប់អារម្មណ៍ការវិនិយោគទីក្រុងឆ្លាតវៃនៅខេត្តបាត់ដំបង
បាត់ដំបង ៖ តាមរយៈសមាគមជប៉ុន-កម្ពុជា (JCA) បានបង្ហើបឲ្យដឹងថា ក្រុមហ៊ុនជប៉ុនជាច្រើនបានបង្ហាញពីការចាប់អារម្មណ៍មកវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាលើវិស័យផ្សេងៗជាច្រើន ជាពិសេសផ្នែកកសិកម្ម និងសិប្បកម្ម រួមជាមួយនឹងគោលបំណងចង់សិក្សាលម្អិតពីលទ្ធភាពវិនិយោគទីក្រុងឆ្លាតវៃនៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបងផងដែរ។
លោក TAMURA Tsutomu  ប្រធានសមាគមជប៉ុន-កម្ពុជា (Japan Cambodia Association) និងជាប្រធានគ្រប់គ្រងទូទៅក្រុមហ៊ុន NIPPON KEI CO.,LTD កាលពីក្នុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅ ខណៈពេលដែលបានជួបពិភាក្សាការងារមួយចំនួនជាមួយឯកឧត្តម សុខ លូ អភិបាលខេត្តបាត់ដំបងបានលើកឡើងថា សមាគមជប៉ុនគ្រោងនឹងដឹកនាំអ្នកវិនិយោគទុនជប៉ុន មកធ្វើទស្សនកិច្ចនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នឹងមកកាន់ខេត្តបាត់ដំបង ក្នុងកំឡុងខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខនេះ ដើម្បីមកសិក្សាពីសក្តានុពលរបស់ខេត្ត ក៏ដូចជាវិស័យកសិកម្ម ផ្តោតលើសហគ្រាសធនតូច និងមធ្យម ជាពិសេសការវិនិយោគលើការធ្វើសូត្រ នៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបង និងមួយទៀតគឺផ្តោតទៅលើគម្រោងទីក្រុងឆ្លាតវៃ (Smart city )។
លោកបានបន្តឲ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នមានក្រុមហ៊ុន និងអ្នកវិនិយោគជប៉ុនជាច្រើនបានបង្ហាញពីការចាប់អារម្មណ៍ក្នុងការវិនិយោគនៅកម្ពុជា ខណៈដែលក្រុមហ៊ុនធំៗមួយចំនួនរបស់ជប៉ុនបានបង្ហាញវត្តមាននៅកម្ពុជារួចទៅហើយនោះ។ ដោយឡែកនៅក្នុងអំឡុងខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខនេះ តាមរយៈសមាគមជប៉ុន-កម្ពុជា នឹងនាំក្រុមធុរកិច្ចមកសិក្សាពីឱកាសវិនិយោគនៅកម្ពុជាបន្ថែមទៀត
ឯកឧត្តម សុខ លូ អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង បានស្វាគមន៍ជាមួយនឹងគម្រោងទស្សនកិច្ចរបស់ក្រុមធុរកិច្ចជប៉ុនមកកាន់ខេត្តបាត់ដំបង ជាមួយនឹងការស្នើឲ្យមានការវិនិយោគ និងអភិវឌ្ឍន៍ បង្កើតតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសផងដែរ។
ឯកឧត្តមបានបន្តថា ខេត្តបាត់ដំបង សម្បូរទៅដោយផលិតផលកសិកម្ម ដូច្នេះ នៅពេលដែលខេត្តមានតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសវានឹងជំរុញឱ្យការវិនិយោគកសិឧស្សាហកម្មឱ្យមានការរីកចំរើន ហើយក្នុងលក្ខខណ្ឌដែលក្រុមហ៊ុនជប៉ុនមានបំណងមកវិនិយោគលើតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនេះ ខេត្តនឹងពិភាក្សាស្វែងរកទីតាំងដីសមស្របណាមួយជូនដល់ក្រុមហ៊ុនហ៊ុនជប៉ុនដើម្បីធ្វើកាវិនិយោគផងដែរ។ លោកបន្តថា ខេត្តបាត់ដំបងមានព្រំប្រទល់ជាប់ព្រំដែនថៃ មានផ្លូវអាស៊ាន (ផ្លូវជាតិលេខ៥) និងមានផ្លូវជាតិលេខ១០ តភ្ជាប់ពីខេត្តបាត់ដំបងទៅកាន់តខេត្តកោះកុង ងាយស្រួលក្នុងការដឹកជញ្ជូន ដូច្នេះ​ការបង្កើតតំបន់សេដ្ឋកិច្ចក្នុងខេត្តក៏ជួយលើកកមពស់សេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ផងដែរ៕