ក្រសួង​រៀបចំដែន​ដី ​នគរូប​នីយកម្ម និងសំណង់ ចុះអនុស្ស​រណៈ​ជាមួយ​អង្គភាព​ស្ថាប័ន​ព័ត៌មាន ​និង​សាកល​វិទ្យាល័យជាច្រើន​ទៀត​
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួ​ងរៀបចំដែន​ដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ (ក្រសួង ដ.ន.ស ) បាន​ចុះអនុស្ស​រណៈជាមួយ​បណ្ដាអង្គ​ភាព​សា​ព័ត៌មា​ន សាកលវិទ្យាល័យ​ និង​​គណៈស្ថាបត្យ​កម្ម​កម្ពុជា ដើម្បីកសាង​ធន​ធាន​មនុស្ស ពង្រឹង​ស្ថាប័ន​ទាំង​ក្រ​សួង ​និងដៃគូ ក៏ដូចជាការ​លើកទឹកចិត្ត​មនុស្ស​ឱ្យមានកា​រចូលរួមក្នុងសង្គម ។​ កិច្ចចុះអនុស្សរណៈ​នេះធ្វើឡើង​នៅ​ថ្ងៃទី​១០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤​ នៅសាលសន្និបាត​ ២០២១ ទីស្ដី​ការ​ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូប​នីយកម្ម​ និងសំណង់ ក្រោម​អ​ធិ​​ប​តីភាព​ ឯកឧត្តម​ សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី ​នគរូប​នីយ​កម្ម​​ និង​សំណង់ ។
អនុស្សរណៈនេះ គឺជាការឆ្លើយតបយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ ដែលកំណត់ធន​ធានម​នុ​ស្ស​ជា​ក​ត្តាស្នូល រួម​ទាំ​ង​ឆ្លើយ​ត​ប​ទៅ​នឹ​ង​គោល​​ន​យោបា​យ​កំ​ណែ​ទ​ម្រ​ង់​សា​ធា​រណៈ​ដែ​ល​ដឹ​​ក​នាំ​ដោ​​យ​ក្រសួ​ង​មុ​ខ​ងា​​​រសាធារណៈ ។
នៅក្នុង​របាយការណ៍​របស់​ឯកឧត្តម ថេង ច័ន្ទសង្វារ រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូ​បនី​យក​ម្ម​ និង​សំណ​ង់​​​ បានឱ្យដឹងថា​​ អនុស្ស​រណៈ​នៅថ្ងៃនេះ ត្រូ​វរៀបចំឡើង​ចំនួន២ ដើម្បី​ឧត្តម​​​ប្រយោជន៍ដល់​និស្សិត​ និង​ក្រសួង​រៀបចំដែន​ដី នគរូ​បនីយកម្ម និងសំណង់ ដោយអនុស្សរណៈទី១ គឺ ជាអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នារវាងក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ ជាមួយនឹងសាកលវិទ្យាល័យចំនួន​៩ ហើយ​អនុ​ស្សរ​ណៈ​ទី​១នេះ មានវិសាលភាពលើកិច្ចការពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ចការងារច្បាប់ និងការដោះស្រាយវិវាទដូចជា​ ការ​ចូល​រួម​តាក់​តែង​ច្បាប់ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តដទៃទៀត ក្នុងវិស័យដែលជាសមត្ថកិច្ចរប​ស់ក្រ​សួ​ង​រៀ​ប​ចំ​ដែន​ដី​ ​ន​គរូ​បនីយកម្ម និងសំណង់។ ការចូល​រួម​ក្នុង​យន្ត​ការ​ដោះ​ស្រាយ​វិវាទ​នានាស្ថិត​ក្រោម​សមត្ថកិច្ចរបស់ ក្រសួង ដ.ន.ស និង ការចូលរួមជាមួយក្រុមមេធាវីស្ម័គ្រចិត្ត នៃក្រសួង ដ.ន.ស. ដើម្បីសិក្សារៀនសូត្រ និង​ស​ម្រប​​សម្រួល​ដោះ​ស្រាយ​លើ​សំណើ​ផ្សេង​ៗ​ដែល​ប្រ​ជា​ពល​រដ្ឋ​ស្នើមក ក្រសួង ដ.ន.ស ។
ឯកឧត្តម​បន្តថា អនុស្សរណៈទី២ គឺជាអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា រវាងក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ គណៈស្ថាបត្យករកម្ពុជា ជាមួយសាកលវិទ្យាល័យ និងវិទ្យា​ស្ថាន​ចំនួន​ ​ដើម្បីកិច្ច​សហ​ការ​លើ​ការ​អ​ភិ​វ​ឌ្ឍវិស័យទាំងឡាយក្រោមសមត្ថកិច្ចរបស់ក្រសួង ដ.ន.ស និងចូលរួមពង្រឹងសមត្ថភាពអ្នកវិជ្ជាជីវៈ និង​​​បណ្ដុះ​បណ្ដាល​និស្សិត​របស់​សាកល​វិទ្យា​ល័យ និងវិទ្យាស្ថានទាំងអស់ ។
នៅថ្ងៃនេះដែរ ក៏មានការ​ចុះអនុស្ស​រណៈរវាង​ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូប​នីយកម្ម និងសំណង់ ជាមួយ​អង្គភាពសារព័ត៌មានចំនួន៣ផងដែរ រួមមានបណ្ដាញសារព័ត៌មាន ​អប្សរា មេឌា សឺវីស ​(AMS) អង្គភាពសារព័ត៌មាន ហ្វ្រេសញូវ និង​សារព័ត៌មាន​ខ្មែរ ចិន ( ស៊ីស៊ីថាមស៍ ) ។​
ក្នុងឱកាស​នោះ​ ឯកឧត្តម​ សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូប​នីយ​ក​ម្ម​​ និ​ង​សំណង់ បានមានប្រសាសន៍ ​សំណេះសំណាល​ជាមួយមន្ត្រីថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង និងថ្នាក់​ដឹក​នាំ​បណ្ដា​ស្ថាប័ន សាកលវិទ្យាល័យ ព្រមទាំងនិស្សិតមក​ពីបណ្ដាសាកលវិទ្យាល័យ​នានា​ដែល​បានចូលរួម​ក្នុងពិធីចុះ​អ​នុ​ស្ស​រណៈ​ ដោ​យឯកឧត្តម​បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការកសាង​ប្រ​ទេស​ ការអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ​ឱ្យរីក​ចម្រើន​ទៅមុខ​បាន គឺអាស្រ័យលើ​ធនធានមនុស្ស ។ មានធនធានមនុស្ស​កាន់តែច្រើន ​កាន់តែខ្លាំង ការអភិវឌ្ឍ​សង្គមជាតិក៏កាន់តែ​រីក​ចម្រើន ៕