" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-103177 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ផ្លូវល្បឿនលឿនទី៣ របស់កម្ពុជា គ្រោងនឹងបញ្ចប់ការសិក្សាដំណាក់កាលទី២ ក្នុងខែមីនា
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោងសាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿនទី៣របស់កម្ពុជា ភ្នំពេញ-សៀមរាប-ប៉ោយប៉ែត គ្រោងនឹងបញ្ចប់ការសិក្សាដំណាក់កាលទី២ នៅខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ខាងមុខ។ នេះបើតាមការឱ្យដឹង​ពីក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន។
តាមរយៈបេសកម្មចុះពិនិត្យ និងស្វែងយល់នៅលើទីតាំងមួយចំនួននៃគម្រោង​ផ្លូវល្បឿន​លឿន​ភ្នំពេញ-សៀមរាប-ប៉ោយប៉ែត ក្រុមការងារក្រសួងសាធារណៈការបានប្រមូលយកនូវព័ត៌មានមួយចំនួន ក៏ដូចជាផ្តល់អនុសាសន៍បន្ថែមជូនក្រុមហ៊ុនក្នុងការពិនិត្យកែសម្រួល ជាពិសេសគម្រោង​កំណាត់ផ្លូវដំណាក់​កាលទី១ ភ្នំពេញ – សៀមរាប។
បើតាមក្រសួងសាធារណៈការ​ និងដឹកជញ្ជូន សម្រាប់ដំណាក់ទី២ សៀមរាប-ប៉ោយប៉ែត នឹង​បញ្ចប់ការងារសិក្សានៅការដ្ឋាននាខែមីនា ២០២៤ ហើយបញ្ចប់សេចក្តីព្រាងគម្រោង​សិក្សា​សមិទ្ធលទ្ធភាព បច្ចេកទេសប្លង់វិស្វកម្ម និងដាក់ជូនមកក្រសួងពិនិត្យ នៅ​ខែឧសភា ២០២៤ខាងមុខ។ ប៉ុន្តែយ៉ាងណា សម្រាប់ដំណាក់កាលទី២នេះ ក្រសួងក៏នឹង​រៀបចំកិច្ច​ប្រជុំ​ជាមួយស្ថាប័ន អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសអាជ្ញាធរអប្សរា ដើម្បីពិនិ្យផ្តល់​យោបល់​លើកំណាត់​ផ្លូវវាងក្រុងផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា គម្រោងសាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿនតភ្ជាប់ពីរាជធានីភ្នំពេញ-សៀមរាប- ប៉ោយប៉ែត ស្ថិតក្រោមយន្តការភាពជាដៃគូរវាងរដ្ឋ និងឯកជន (PPP) មានប្រវែង៤២០គីឡូម៉ែត្រ ដោយមាន​ចំណុច​ចាប់ផ្តើមនៅ​ភាគខាងជើងនៃផ្លូវក្រវាត់ក្រុងទី៣ រាជធានីភ្នំពេញ និងចំណុចបញ្ចប់នៅក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​(ព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ)។
គម្រោងនេះ នឹងឆ្លងកាត់រាជធានីភ្នំពេញប្រវែង ៣គ.ម ខេត្តកណ្ដាល ១៨គ.ម ខេត្តកំពង់ចាម ៤៣ គ.ម ខេត្តកំពង់ធំ ១៣១គ.ម ខេត្តសៀមរាប ១៣០គ.ម និងខេត្តខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ៩៥គ.ម។
ដោយឡែក គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវល្បឿនលឿន តភ្ជាប់ពីរាជធានីភ្នំពេញ-ខេត្តសៀមរាប-ក្រុងប៉ោយប៉ែត បានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងក្របខ័ណ្ឌ កាលពីថ្ងៃទី០៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣។ គម្រោងនេះ គឺជាគម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនទី៣របស់កម្ពុជា ដោយគ្រោងចំណាយថវិកាសាងសង់ ៤០០០លានដុល្លារអាមេរិក៕