បរទេស ៖ ក្នុងរយៈពេលត្រឹមតែ៣ខែប៉ុណ្ណោះចុងក្រោយនេះរោងចក្រ និងក្រុមហ៊ុនកាន់តែច្រើនបានសម្រេចចិត្តភ្លាមៗក្នុងការវិលត្រឡប់ផលិតកម្មរបស់ពួកគេទៅកាន់ប្រទេសចិនវិញ ដោយសារការទទួលរងនូវសំពាធនៃវិបត្តិនៃជំងឺដែលកំពុងកើតមាន។
ប្រធានប្រតិបត្តិរបស់ក្រុមហ៊ុនឌីសាញម៉ាកយីហោសំភាៈប្រើប្រាស់ និងស្បែកជើងដ៏ល្បីឈ្មោះ លោក Roger Rawlins បានអះអាងថាក្រុមហ៊ុនរបស់លោកបានជួបប្រទះករណីដែលកំពុងប្រឈមនេះដោយខ្លួនឯង ហើយក៏មានក្រុមហ៊ុនធំៗមួយចំនួនទៀតនៅវៀតណាម ដែលបានដំណើរការសង្វាក់ផលិតកម្មដល់ទៅ៦ឆ្នាំ ក៏បានសម្រេចចិត្តក្នុងការបញ្ចប់វាត្រឹមតែ៦ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ។
«ប្រសិនបើយើងគិតថា ការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់គ្រប់គ្នាមានតម្លៃ និងចង់រក្សានូវផលិតកម្មរបស់ខ្លួននោះ ជម្រើសគឺមានតែ១ប៉ុណ្ណោះនៅពេលនេះ គឺការវិលត្រឡប់ទៅកាន់ប្រទេសចិនវិញដើម្បីអាចដំណើរការផលិតផលិតផលឡើងវិញ និងបំពេញតម្រូវការដែលបានខកខានអស់មួយរយៈកាលចុងក្រោយនេះ»
ដោយឡែកប្រធានប្រតិបត្តិរបស់ក្រុមហ៊ុន Lakeland Industries លោក Charles Roberson កាលពីដើមខែកញ្ញាកន្លងមកនេះបានបញ្ជាក់ថា ក្រុមហ៊ុនរបស់គាត់កំពុងតែជួលក្រុមអ្នកជំនាញក្នុងការអាចដំណើរការសុំសិទ្ធិផ្ទេរយកផលិតកម្មរបស់ខ្លួនចេញពីវៀតណាមទៅកាន់ប្រទេសចិនវិញ ហើយធ្វើយ៉ាងណាអាចចំណាយពេលវេលាត្រឹមតែប៉ុន្មានសប្តាហ៍ប៉ុណ្ណោះ។ យោងតាមការបញ្ជាក់ និងស្រាវជ្រាវរបស់លោកសាស្ត្រាចារ្យ Willy Shih សាស្ត្រាចារ្យនៃសកលវិទ្យាល័យ Harvard University បានបញ្ជាក់ថា រោងចក្រជាច្រើន បានផ្តើមការផ្ទេរសង្វាក់ផលិតកម្មរបស់ខ្លួនទៅកាន់ប្រទេសចិនតាំងពីចុងឆ្នាំ២០២០មកម្ល៉េះ ដោយសារប្រទេសចិន គឺជាទីផ្សារដ៏រឹងម៉ាំ និងគួរឲ្យទុកចិត្តបំផុតបើទោះបីជាស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពអាក្រក់បែបណាក៏ដោយ៕