" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-125975 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ឆ្នាំ២០២៥ អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​សុរិយោដី​ និងភូមិ​សាស្ត្រ​មានទិសដីការងារ​សំខាន់ៗ​ចំនួន​៤ សម្រាប់​អនុវត្ត​
ភ្នំពេញ ៖ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥​ខាងមខុនេះ អគ្គនាយកដ្ឋាន​សុរិយោដី និងភូមិសាស្ត្រ បានដាក់ចេញ​នូវ​ទិស​ដៅ​ការងារ​សំខាន់ៗ​ចំនួន៤​ ដើម្បីជំរុញ​នូវការ​សម្រេច​ឱ្យ​បាននូវ​ផែនការ​យុទ្ធ​សាស្ត្រ​របស់​ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូប​នីយកម្ម​ និងសំណង់​ ក៏ដូចជា​ផែនការ​ចក្ខុវិស័យ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងអាណត្តិទី​៧​នេះ ។​
​នៅក្នុងរបាយការណ៍​បូក​សរុប​លទ្ធផល​នៃការ​អនុវត្ត​ការងារ​ឆ្នាំ២០២៤ និង​ទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២៥ របស់​អគ្គ​នាយដ្ឋាន​ សុរិយោដី ​និងភូមិ​សាស្ត្រ​ បានបង្ហាញពីទិសដៅ​សំខាន់​ៗ​ស​ម្រា​ប់​ឆ្នាំ២០២៥ ក្នុងនោះរួមមាន​១. ការ​ងារ​ចុះបញ្ជី​ដីធ្លី ដោយ​អគ្គ​នាយក​ដ្ឋាននឹង​បន្តជំរុញ និងគាំទ្រ​មន្ទីរ​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និង​សុរិយោដី​ រាជធានីខេត្ត ដើម្បីបញ្ចប់​ការងារ​វាស់​វែង​ក្បាលដី និងឈានទៅ​ធ្វើការ​ចុះបញ្ជី​ដីធ្លី​បញ្ចប់​ រួមទាំង​ការ​ចុះបញ្ជីដី​ក្នុង​តំបន់​បឹង​ទន្លេសាប និង​តំបន់​រមណីយដ្ឋាន​អង្គរ ព្រមទាំង​ការ​បន្ត​គាំទ្រ​ដល់ការងារ​ចុះបញ្ជី​ដីធ្លី​បន្ត ។ នៅក្នុងទិសដៅនៃការ​ងារ​ចុះបញ្ជីដីធ្លីនេះដែរ អគ្គនាយកដ្ឋាន​នឹង​ជំរុញ​ការ​ចុះ​បញ្ជី​ដីរដ្ឋដែលជា​កម្មវត្ថុ​នៃសម្បទាន​ដី​សេដ្ឋកិច្ចចំនួន​៥៩ ក្រុមហ៊ុន​ដែលនៅសល់ និង​ចុះបញ្ជីដីសហគមន៍​ជនជាតិដើមភាគតិច​ឱ្យ​បានយ៉ាង​តិច​ចំនួន ៥សហគមន៍​ ។
ទិសដៅ​សំខាន់ទី​២របស់អគ្គ​នាយកដ្ឋាន​សុរិយោដី និង​ភូមិសាស្ត្រ គឺ​ការងារ​ដោះស្រាយ​វិវាទដីធ្លី ។ នៅក្នុង​នេះដែរ អគ្គនាយកដ្ឋាននឹង​បន្តជំរុញ​ការ​ដោះស្រាយ​វិវាទដីធ្លី ដែល​ទទួល​បាន​តាមរយៈគណៈកម្មការ​សុរិយោដី ជាពិសេស​ក្រុមការងារ​​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ដីធ្លីចល័ត​ និង​បន្ត​ជំរុញការ​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ដីធ្លី ដែល​ប្រជាពលរដ្ឋ​បានដាក់​ពាក្យមក​ក្រសួង​តាមរយៈ​ក្រុមដោះស្រាយ​វិវាទដីធ្លីរបស់ក្រសួង ។អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​​​នឹង​បន្ដផ្សព្វផ្សាយ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​អំពី​នីតិវិធី​ដោះស្រាយ​វិវាទដីធ្លីជូនមន្ត្រីគណៈកម្មការ​សុរិយោដី និង​ក្រុមប្រឹក្សា​ឃុំ​សង្កាត់ ព្រមទាំង​ប្រធាន​គណៈកម្មការសុរិយោដី​ក្រុ​ង ស្រុក ខណ្ឌ ។ នៅក្នុង​ការងារ​នេះដែរ អគ្គ​នាយកដ្ឋាន​នឹង​ចុះពិនិត្យផ្ទៀងផ្ទាត់​ករណីវិវាទ​ដីធ្លីក្នុង​តំបនវិនិច្ឆ័យ​ ចុះបញ្ជីដីធ្លី​មានលក្ខណៈ​ជា​ប្រព័ន្ធ ដែល​គណៈ​កម្មការ​រដ្ឋបាលទទួលបាន ដើម្បីមានមូលដ្ឋានលើក​ផែន​ការ​ដោះស្រាយ និង​បន្ត​ដោះស្រា​យ​វិ​វាទដីធ្លី​តាម​ការ​ចាត់តាំង​របស់ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង​រៀប​ចំ​ដែន​ដី ន​គ​រូប​នី​យ​កម្ម​ និងសំណង់ ។
ទិសដៅ​សំខាន់មួយ​ទៀត​របស់អគ្គ​នាយកដ្ឋាន​សុរិយោដី និងភូមិសាស្ត្រ គឺ​ការងារ​ភូមិសាស្ត្រ និង​វាស់វែង ដោយ​​បន្ត​ផលិ​តអ័រតូហ្វូតូ​គាំទ្រ​ដល់​ការងារ​ចុះបញ្ជីដីធ្លី បន្ត​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្ន​ភាព​បញ្ជី​រាយនាម​ភូមិ​សាស្ត្រ​រួមមាន ឈ្មោះទីតាំង​រដ្ឋបាល និងទីតាំង​ភូមិសាស្ត្រ​ផ្សេងៗ ។​ អគ្គនាយកដ្ឋាន​នឹង​បន្ត​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្ន​ភាព​ព្រំ​ប្រទល់​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ ខេត្ត តាម​ទិន្នន័យ​ព្រំប្រទល់​ភូមិ​ដែល​បាន​ចុះបញ្ជីដីធ្លីរួចនៅតាម​បណ្ដារាជធានី ខេត្តទាំង​២៥ ហើយក៏បន្តពិនិត្យ​ ថែទាំ​បង្គោល​ប្រឹថពី​វិភាគ និងស្ថានីយ៍​ CORS និង​គ្រប់​គ្រង​ការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្ន​ន័យ​ CORS និង​បន្ត​អនុវត្ត​គម្រោ​ង​​​ការសាងសង់​ស្ថានីយ៍​វាស់វែងអចិន្ត្រៃយ៍​ដោយផ្កាយរណប CORS សម្រាប់​ការងារ​ដីធ្លី និងការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ និងកសាង CORS ទូទាំង​ប្រទេស​ដែលគាំត្រ​ដោយ​ JICA ជប៉ុន ។​
ទិសដៅសំខាន់​ចុងក្រោយ​របស់​អគ្គនាយដ្ឋានសុរិយោដី​ និង​ភូមិសាស្ត្រ​នៅឆ្នាំ២០២៥​ខាងមុខនេះ គឺ​ការងារ​អភិវឌ្ឍ​ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រង​មូលដ្ឋាន​ទិន្នន័យ​សុរិយោដី ដោយ​បន្ត​រៀប​ចំ​បណ្ដុះ​បណ្ដាល និងផ្ទេរ​ទិន្នន័យ​ចុះ​បញ្ជី​ដីធ្លីពីប្រព័ន្ធ​មូលដ្ឋានទិន្ន​ន័​យគំរូ​ចាស់ ( Ms Access ) ទៅ​ប្រព័ន្ធ​មូលដ្ឋានទិន្នន័យ​ព័ត៌មាន​សរិយោដី​គំរូថ្មី និងដាក់​ឱ្យប្រើប្រាស់​ជាផ្លូវការ​នៅ​បណ្ដា​មន្ទីរ​រៀប​ចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ រាជធានី ខេត្ត​ជា​បន្ត​ ។ ក្នុង​ទិសដៅនេះដែរ អគ្គនាយកដ្ឋានសុរិយោដី នឹ​ងបន្ត​សិក្សា​រៀបចំ​ប្រព័ន្ធគ្រ​ប់​គ្រង​មូលដ្ឋានទិន្ន​ន័យ​ចុះបញ្ជី​អគារ​សហ​កម្ម​សិទ្ធិ​ ទាំងទិដ្ឋភាព​បច្ចេកទេស និង​ច្បាប់ ហើយ​បន្ត​អភិវឌ្ឍ​ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រង​មូលដ្ឋានទិន្ន​ន័យចុះបញ្ជី​វិញ្ញា​បន​បត្រ​វាស់វែង ព្រមទាំង​បន្ត​អភិវឌ្ឍ​ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រង​មូលដ្ឋានទិន្ន​ន័យ​ចុះបញ្ជី​ដីរដ្ឋ ។ ​​នៅក្នុងកិច្ច​ការងារ​នេះដែរ អគ្គនាយកដ្ឋាន​ ​​នឹង​បន្ត​គាំទ្រ​បច្ចេកទេស​ប្រព័ន្ធ​គ្រប់គ្រង​មូលដ្ឋាន​​ទិន្នន័យ​ចុះបញ្ជី​ដីធ្លី និងការ​ថែទាំង​សម្ភារៈ​ព័ត៌មាន​វិទ្យា​ដល់​គ្រប់​នាយកដ្ឋាន​ចំណុះឱ្យ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​សុរិយោដី និងភូមិសាស្ត្រ​ និងមន្ទីរ​រាជធានី ខេត្ត ៕