ឥណទានក្នុងវិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យកើនឡើងដល់ ១៣,៥១ពាន់​លានដុល្លារអាមេរិក​
ភ្នំពេញ ៖ ស្ថានភាពវិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា នាឆ្នាំ២០២៤​កន្លងទៅនេះ មាន​សញ្ញាវិជ្ជមាន​ឡើងវិញ ក្នុងនោះ ការ​ផ្ដល់​ឥណទាន​ក្នុងវិស័យ​សំណង់ និងអចលនទ្រព្យ​ បានកើនឡើង​ទំហំទឹកប្រាក់ ១៣,៥១​ ពាន់​លានដុល្លារ​អាមេរិក។ នេះបើតាមរបាយការណ៍​របស់​ធនាគារ​ជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ចេញផ្សាយកាលពីចុង​ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤​កន្លងទៅនេះ ។
ក្នុង​របាយការណ៍ដែលគិតត្រឹម​ខែ​តុលា ឆ្នាំ២០២៤ បានបង្ហាញថា ឥណទានក្នុងវិស័យសំណង់​មានទំហំទឹក​ប្រាក់ប្រមាណ ២៩ ១៩៩ពាន់​លានរៀល ឬស្មើនឹ​ង​ប្រមាណ ៧,៣ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក បើប្រៀប​ធៀប​នឹង​​ឆ្នាំ២០២៣​មានការើនឡើង​ប្រមាណ ៣៣,៣ភាគរយ ។ ចំណែក​ការ​ផ្ដល់ឥណទាន​ទៅក្នុងវិស័យ​អច​ល​ន​ទ្រ​​ព្យមានទំហំទឹកប្រាក់ប្រមាណ ២៤ ៨៦៣ពាន់លានរៀល ឬ​ស្មើនឹងប្រមាណ ៦,២១ពាន់លាន​ដុល្លារ​អា​មេរិ​ក​ ។ បើ​ប្រៀបធៀបនឹង​ឆ្នាំ២០២៣​កន្លងទៅ​មានការកើនឡើង​ប្រមាណ១៧,៨ភាគរយ​ ។​​
តាមរបាយការណ៍​នេះ បាន​បង្ហាញថា ការផ្ដល់​ឥណទាន​​ពីគ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​​ទៅក្នុងវិស័យ​សេដ្ឋ​កិច្ច​ គិតត្រឹមខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ មានទំហំទឹកប្រាក់សរុបប្រមាណ ២៤៧ ៦៣១​​ពាន់លានរៀល​ ឬ​ស្មើ​នឹង​ប្រមាណ​ ៦០,៩​ពាន់​លាន​ដុល្លារអាមេរិក​កើនឡើង​ប្រមាណ២,២ភាគរយ ធៀបនឹង​ឆ្នាំមុន ។ ការ​កើន​ឡើ​ង​​​នេះ រួម​ចំណែក​ចម្បង​ដោយកំណើន​ឥណទាន​ទៅកាន់វិស័យ​ជួញដូរ​ដុំ និងរាយ​ សំណង់ អចលនទ្រព្យ​ និងក​ម្ម​ន្ត​សាល ។
ឯកឧត្តម​ ជូ វណ្ណៈ អគ្គ​នាយក​និយ័ត​ករអាជីវកម្ម​អចលនវត្ថុ​ និង​បញ្ចាំ​ បានមានប្រសាសន៍ថា​ ឥណទាន​ដែល​ផ្ដល់​​ទៅក្នុងវិស័យ​សំណង់ និងអចលនទ្រព្យនេះ គឺរាប់បញ្ចូល​តែ​ឥណទាន​ដែល​បានស្នើ​តាមរយៈ​ធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ និង​បានកត់​ត្រា​ក្នុង​ប្រព័ន្ធរបស់ស៊ីប៊ីស៊ីតែប៉ុណ្ណោះ ចំណែកអ្នកអភិវឌ្ឍ​ន៍​សំណង់ និង​អច​ល​នទ្រ​​ព្យ ដែល​ប្រើប្រាស់​កម្ចីក្រៅ​ផ្លូវការ ដូចជា​យកទុនពីមិត្តភក្តិ​ បងប្អូន ឬកម្ចីក្រៅផ្លូវការ​ផ្សេងទៀត​មកប្រើ​ប្រា​ស់​​​មិ​នបានកត់​បញ្ចូល​ក្នុងប្រព័ន្ធរបស់​ស៊ីប៊ីស៊ីនោះទេ ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូប​នីយកម្ម​ និងសំណង់ បាន​បង្ហាញថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៤​ គម្រោង​សំណង់​ទូទាំង​ប្រទេស​មានចំនួន  ២ ៦២២គម្រោង មានផ្ទៃ​ក្រឡា​កម្រាល​សំណង់​សរុប ចំនួន​ជាង​១០​លាន​ម៉ែត្រក្រឡា​ និងមានតម្លៃប៉ាន់​ស្មាន​ទុនវិនិយោគ​សរុបប្រមាណ​ ៤ ៣៣៤​លានដុល្លារអាមេរិក ។​
​ក្នុង​របាយការណ៍នេះក៏បានបង្ហាញផងដែរពីគម្រោងសាងសង់អគារ​ខ្ពស់ចាប់ពី​៥ជាន់ឡើង​ទៅ ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៤ មានចំនួនរហូតដល់១៦៥គម្រោង​ស្មើនឹង ១៨៤អគារ បុរី​លំនៅឋាន​មានចំនួន ២៩គម្រោង ស្មើនឹង ៨ ០៨៥ខ្នង អគារ​ផ្ទះល្វែង មានចំនួន​១០ ៣៦៨​ល្វែង អគារ​ស្នាក់​នៅរួម​មានចំនួន​៩៣គម្រោង សំណង់អគារ​សណ្ឋាគារ​ចំនួន១២​គម្រោង សំណង់អគារ​ពាណិជ្ជកម្ម​មាន​១៥១គម្រោង សំណង់​អគារ​រោងចក្រ​មានចំនួន ១១៨​គម្រោង និងអគារ​ពហុមុខងារ​មានចំនួន ១៨គម្រោង ៕