" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-157239 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សមរភូមិទាំង​៥ របស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី បាន និងកំពុងគាំទ្រ​ លើកទឹកចិត្ត​ដល់វិស័យឯកជន​
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បានដាក់ចេញនូវ​សមរភូមិចំនួន៥ សម្រាប់​បេសកកម្ម​របស់ខ្លួន​នៅឆ្នាំ២០២៦ ​និង​ឆ្នាំបន្ត​បន្ទាប់ ដែលសមរភូមិទាំង​៥នេះ មានគោលដៅគាំទ្រ និង​លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​វិស័យឯកជន ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់​ក្រសួង ស្ដីពីការ​រួម​ចំណែកលើក​កម្ពស់​បរិយាកាស​វិនិយោគ និងការងារ​នៅកម្ពុជា ។
នៅក្នុង​របាយការណ៍របស់​ក្រសួង​ដែនដីបាន​បង្ហាញពីសមរភូមិ​ទាំង​៥ ដែលនឹងត្រូវអនុវត្ត​បន្ត​ រួមមាន ការ​ចុះបញ្ជី​ដីបង្ហើយ និង​បរិយាកាស​គ្មានវិវាទ ការផ្ដល់​សេវាគាប់ចិត្ត ការ​សម្របសម្រួល​កម្ចីក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ​ ការកសាង​ផែនកា​ររៀបចំដែនដី និង​ការរៀបចំ​លិខិត​បទដ្ឋានគតិ​យុត្ត ។
សម្រាប់​សមរភូមិ​នៃការ​ចុះបញ្ជីដីបង្ហើយ និង​បរិយាកាស​គ្មានវិវាទ ត្រូវ​បានដាក់ឱ្យ​អនុវត្ត​ សំដៅធានា​សុវត្ថិភាពនៃការ​កាន់​កាប់​ដីធ្លី ផ្ដល់ទុន​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ បង្កើតបរិយាកាស​វិជ្ជមាន​ដល់ការវិនិយោគ និង​បង្កើត​បរិយាកា​សគ្មាន​វិវាទនៅកម្ពុជា ។​ ជាក់ស្ដែង គិតត្រឹម​ចុងឆ្នាំ២០២៥ ក្រសួង​បានវាស់វែង​ក្បាលដីរួចរាល់ទាំង​ស្រុង និងបានចេញបណ្ណកម្មសិទ្ធិ​សរុប​ ៩លានក្បាលដី ចេញ​វិញ្ញា​បន​បត្រ​អគារ​សហកម្ម​សិទ្ធិ​ប្រមាណ ៨ម៉ឺន​ចំណែក​ឯកជន ក្នុងនោះ ជនបរទេស​កាន់កាប់ប្រមាណ ​៩ពាន់​ចំណែក​ឯកជន ។​ ទន្ទឹមនេះ ក៏បានដោះស្រាយវវាទដីធ្លីនៅសល់ក្រោម ​៥០ករណី ហើយបានដោះស្រាយ​វិវាទបុរីចំនួន​ ១១៥គម្រោង ​ក្នុង​ចំណោម​គម្រោង​១៧៧គម្រោង ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះដែរ ក្រសួងក៏បាន និងកំពុង​ដោះស្រាយ​សំណង់​ចាស់ទ្រុឌទ្រោម​ចំនួន២១​ទីតាំង និងសំណង់មិនរៀបរយ​សរុបចំនួន ៣ ២៣៧ខ្នងផ្ទះផងដែរ ។​
សមរភូមិ​ទី២ គឺការផ្ដល់​សេវាគាប់​ចិត្ត ដោយក្រសួង​រៀបចំដែនដី បានផ្ដល់សេវាសាធារណៈតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ​ ដើម្បីផ្ដល់ភាពងាយស្រួល ឆាប់រហ័ស ចំណាយតិច ហើយបានកែសម្រួល​បែបបទ និង​នីតិវិធី​ក្នុងការ​ចុះបញ្ជី​ដីបន្ត ព្រមជាមួយនឹង​ការ​សម្រួល​នីតិវិធី​ពាក់ព័ន្ធនឹង​ក្បាលដីចុះបញ្ជី​ដីធ្លីមានលក្ខណៈជា​ប្រព័ន្ធ​ដែលជាប់ពន្ធសូន្យ ។ ក្រៅពីនោះ ក្រសួងក៏បានសម្រួល​នីតិវិធី​ក្នុងកា​រស្នើ​សុំ​សាងសង់​លើ​ករណី​កំណត់ធ្លាគម្លាត​អគារ និងការ​សាងសង់លើ​ក្បាលដីមួយ ឬច្រើន ដែលមានរូបភាពប្រើប្រាស់ដីកសិកម្ម ។
ដោយឡែក ​សមរភូមិទី​៣ របស់ក្រសួ​ងដែនដី គឺការ​សម្រប​សម្រួល​កម្ចីក្នុង​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ ដោយក្រសួងបានសម្របសម្រួលជាមួយធនាគារ ដើម្បីបន្ទាប​អត្រា​ការ​ប្រាក់​កម្ចីទិញផ្ទះ និងកំពុង​សម្របសម្រួលជាមួយ​ធនាគារ​ដៃគូ​ ដើម្បីបន្ទាប​អត្រា​ការ​ប្រាក់​កម្ចីអាជីវកម្ម​ផងដែរ ។  ទន្ទឹមនេះដែរ ក្រសួងក៏បាន និងកំពុង​សម្រ​បសម្រួល​ជាមួយភាគីពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីសិក្សា​សមិទ្ធិលទ្ធភាព​ក្នុងការ​រៀបចំឥណទានឡើងវិញ​ជូន​ដល់អតិថិជន​ទិញផ្ទះ និងខុដូ ។
ក្នុង​របាយការណ៍​របស់ក្រសួងដែនដីដដែល ក៏បានបង្ហាញខ្លឹមសារ​សំខាន់ៗនៃសមរភូមិ​ទី៤ គឺការកសាងផែនការ​រៀបចំដែនដី ដែលផែនការ​នេះសំដៅធានា​ដល់ការអភិវឌ្ឍនៅមូលដ្ឋាន​ និងការ​ប្រើប្រាស់​ធនធានធម្មជាតិ ការ​ប្រើប្រាស់ដីឱ្យ​បាន​ស្រ​ប​តាមសក្ដានុពល​របស់ដីប្រកបដោយតម្លាភាព ​និង​ប្រសិទ្ធភាព ។ បន្ថែមពីនេះ ក្រសួងក៏បាន​រៀបចំនូវ​ប្លង់គោល​ប្រើប្រាស់​ដីរាជធានីភ្នំពេញ និងផែនការ​រៀបចំដែនដីខេត្ត រៀបចំប្លង់​គោល​ប្រើប្រាស់​ដីថ្នាក់​ក្រុង ស្រុក​ ខណ្ឌ និងទីប្រជុំជន ផែនការប្រើប្រាស់​ដីថ្នាក់ឃុំ សង្កាត់ និងកំពុងរៀបចំ​ផែនការ​ប្រើប្រាស់​ដីតំបន់​អង្គរ រួមទាំងតំបន់ជុំវិញបឹងទន្លេសាបផងដែរ។ ដោយឡែក ការរៀបចំ​លិខិត​បទដ្ឋានគតិ​យុត្តដែលពាក់ព័ន្ធនានា ក៏ជាចំណុចសំខាន់ដែលក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ យកចិត្តទុកដាក់ជាអាទិភាព ដែលស្ថិតនៅក្នុងសមរភូមិទី៥ ។