" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-157117 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
អ្នកជំនាញទេសចរណ៍៖ ការបោសសម្អាតការឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញជួយស្តារមុខមាត់កម្ពុជាឡើងវិញ
យោងតាមរបាយការណ៍របស់គ្រឹះស្ថានអង្គរ កម្ពុជារកចំណូលបានជាង ៤៤លានដុល្លារ(៤៤ ៧១១ ៦៧៥ ដុល្លារ)នៅឆ្នាំ២០២៥ ពីការលក់សំបុត្រចូលទស្សនារមណីយដ្ឋានអង្គរទៅដល់ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិជាង៩៥ ម៉ឺននាក់(៩៥ ៥១៣១នាក់)។ បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ២០២៤ ចំណូលនេះបានធ្លាក់ចុះ ៦,៥១% ខណៈចំនួនទេសចរអន្តរជាតិបានថយចុះ​ ៦,៧០% ។
ឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ បានចាត់ទុកការចាប់ខ្លួនលោក ចេន ហ្ស៊ី ដែលជាមេខ្លោងឧក្រិដ្ឋកម្មឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងការលើកលែងទិដ្ឋាការសម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរចិន គឺជាអំណោយដ៏ធំសម្រាប់វិស័យ​ទេសចរណ៍កម្ពុជា។ តាមរយៈវិធានការទាំងនេះ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ជឿជាក់ថា វិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជានៅឆ្នាំនេះនឹងទទួលបានលទ្ធផលកាន់តែល្អប្រសើរបន្ថែមទៀត ជាពិសេស កំណើនភ្ញៀវទេសចរជនជាតិចិនតែម្តង។
លោក ធួន ស៊ីណាន ប្រធានសមាគមអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកកម្ពុជា ជឿជាក់ថា តាមរយៈយុទ្ធនាការបោសសម្អាតបទល្មើសឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ជាពិសេសការចាប់ខ្លួនលោក ចេន ហ្ស៊ី ដែ​ល​​ត្រូវបានចិនចោទប្រកាន់ពីបទធ្វើជាមេខ្លោងដំណើរការឧក្រិដ្ឋឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញវានឹងជួយផ្តល់ទំនុកចិត្តដល់ភ្ញៀវទេសចរបរទេសក្នុងការមកកម្សាន្តនៅកម្ពុជាបន្ថែមទៀត​។
លោក លី សែ ប្រធានគ្រឹះស្ថានអង្គរ យល់ឃើញថា យុទ្ធនាការបោសសម្អាតបទល្មើសឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញក្នុងតំបន់គឺជារឿងសំខាន់បំផុតសម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍របស់កម្ពុជា​។ ក្រៅពីការចាប់ខ្លួនមេក្លោងឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងផែនការបង្ក្រាបបទល្មើសឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាទ្រង់ទ្រាយធំនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាតាមរយៈក្រសួង​ទេសចរណ៍ បាននិងកំពុងធ្វើកិច្ចការជាច្រើន ដើម្បីស្ដារឡើងវិញនៃវិស័យទេសចរណ៍៕