ប្រមុខដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានបញ្ជាក់ថា វ៉ាក់ សាំង នឹងត្រូវបានចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់ៗគ្នាគ្រាន់តែមានមុន និងក្រោយតែប៉ុណ្ណោះ ព្រោះក្រុមគ្រូពេទ្យជំនាញមិនអាចធ្វើមួយថ្ងៃ ឬមួយសប្តាហ៍អស់នោះទេ។ តាមរយៈបណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់ថា ៖
“យើងនឹងចាក់ជូនបងប្អូននៅភ្នំពេញ និងខេត្តកណ្តាលឱ្យបានរួចរាល់ក្នុងខែឧសភា និងមិថុនា 2021នេះ។ ពេលនេះកំពុងប្រម៉ូលផ្តុំការខិតខំចាក់នៅតំបន់ក្រហមឱ្យបានមុន”
សម្ដេចតេជោបានបន្តថា ៖
“សូមបងប្អូនអត់ធ្មត់រង់ចាំបន្តិច វ៉ាក់សាំងនឹងយកទៅចាក់ជូនបងប្អូនឱ្យបានគ្រប់ៗគ្នា។ខ្ញុំប្រើពាក្យថាស្រោចវ៉ាក់សាំងជូនប្រជាជននៅភ្នំពេញឱ្យមានភាពសាំ មិនឱ្យមានឆ្លងកូវីដ-19តទៅទៀត”
សូមបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលមានផែនការ និងត្រៀុមវ៉ាក់សាំងរហូតដល់20លានដុសសម្រាប់ចាក់ជូនបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជានៅទូទាំងប្រទេសឱ្យបានជាង10លាននាក់ដោយមិនគិតថ្លៃ ខណៈដែលគិតត្រឹមយប់ថ្ងៃទី2 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021 ការចាក់វ៉ាក់សាំងជូនពលរដ្ឋសរុបបានចំនួន 1,775,061នាក់ ៕