ព្រះសីហនុ ៖ របាយការណ៍​ប្រចាំត្រីមាស​ទី​៤ ឆ្នាំ​២០២៥ របស់​កំពង់ផែស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុបានឱ្យ​ដឹង​ថា នៅក្នុង​ត្រីមាស​ទី​៤ ឆ្នាំ​២០២៥កន្លងទៅនេះ កំពង់ផែស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុរក​ចំណូល​បាន​សរុបប្រហែល ៤៧,៤៧ លាន​ដុល្លារ (១៨៩ ៩០០ ២៦៦ ពាន់រៀល) កើន​ឡើង ៤៩,៨៦% បើ​ធៀប​នឹង​ត្រីមាសទី​៤ ឆ្នាំ​២០២៤ ដែល​មាន​ ៣១,៦៧ លាន​ដុល្លារ (១២៦ ៧១៦ ៣៧២ ពាន់​រៀល)។
របាយការណ៍ដដែលនេះ បានបង្ហាញថា ប្រភព​ចំណូល​សំខាន់ៗ​របស់កំពង់ផែស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុ ក្នុង​ត្រីមាស​ទី​៤ ឆ្នាំ​២០២៥ រួមមាន ចំណូល​ពី​ការលើក​ដាក់ពីនាវា​ទៅ​ទីលាន, ចំណូលលើកដាក់លើ​ទីលាន, ចំណូល​ពី​សេវាកម្ម​នាវាចរ, ចំណូល​ស្តុក ឃ្លាំង និង​ទីលាន, ចំណូល​ដឹកជញ្ជូន, ចំណូលនាវាទេសចរណ៍, ចំណូល​ពី​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស, ចំណូល​ជួល​ទីតាំង, និង​ចំណូល​ផ្សេងៗទៀត។​
កំពង់ផែក៏បាន​​ចំណាយ​លើ​ការ​​បង់ពន្ធផ្សេងៗ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​កំពង់ផែ​មាន​ប្រាក់​ចំណេញ​សុទ្ធ​ក្នុង​ការិយ​បរិច្ឆេទ នា​ត្រីមាស​ទី​៤ ឆ្នាំ​២០២៥ ចំនួន ១៩,៣៣ លាន​ដុល្លារ  (៧៧ ៣៣៧ ៦៨៦ ពាន់​រៀល) កើនឡើង ២១,៨២% ពី​ចំនួន ១៥,៨៧ លាន​ដុល្លារ (៦៣ ៤៨៣ ៨៤៣ ពាន់​រៀល)។
នៅត្រីមាសទី៤ឆ្នាំ២០២៥ កំពង់ផែមានបរិមាណកុងតឺន័រឆ្លងកាត់ចំនួន ៣៨៨ ៤៣៦ TEUs កើនឡើង ១១៦ ៩៨៣ TEUs ស្មើនឹង ៤៣,១០% ធៀប​ត្រីមាស​ទី​៤ ឆ្នាំ​២០២៤។
សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃកម្ពុជា ធ្លាប់បានមានប្រសាសន៍នាពេលកន្លងមកថ្មីៗថា៖ កម្ពុជាគ្រោងវិនិយោគនូវទំហំទឹកប្រាក់ជិត ១ ពាន់លានដុល្លារ សម្រាប់អភិវឌ្ឍចំណតកំពង់ផែខេត្តព្រះសីហនុដើម្បីប្រែក្លាយទឹកនៃខេត្តសមុទ្រមួយនេះទៅជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសគំរូពហុបំណងនាពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ។
គម្រោងកំពង់ផែជំហានទី១នៅពេលដាក់ឱ្យដំណើរការនឹងអនុញ្ញាតឱ្យនាវាប្រមាណ ៩៣% ក្នុងតំបន់ចូលចតនៅកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ដែលបច្ចុប្បន្នមានត្រឹមតែ ១៨% ប៉ុណ្ណោះអាចចូលចតបាន។ ជំហានទី២ និងជំហានទី៣ នឹងផ្តល់លទ្ធភាពបន្ថែមសម្រាប់ការនាំទំនិញចេញ-ចូលដោយផ្ទាល់ពីកម្ពុជាទៅកាន់បណ្តាកំពង់ផែក្នុងតំបន់អឺរ៉ុប និងអាមេរិក ដោយពុំចាំបាច់ឆ្លងកាត់បណ្តាកំពង់ផែផ្សេងៗ នៅក្នុងតំបន់ទៀតឡើយ។
គម្រោងកំពង់ផែសាងសង់ទាំង៣ ជំហាន នឹងប្រើប្រាស់ថវិកាសរុបប្រមាណ ៩៧៣ លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងនោះ ឥណទានសម្បទានពីរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសជប៉ុនចំនួនប្រមាណ ៧៦០ លានដុល្លារអាមេរិក ថវិកាបដិភាគរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាសម្រាប់ពន្ធអាករផ្សេងៗចំនួនប្រមាណ ១៩២ លានដុល្លារអាមេរិក និងថវិកាផ្ទាល់របស់កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុចំនួនប្រមាណ ២១លានដុល្លារអាមេរិក។ ការសាងសង់ចំណតកំពង់ផែថ្មីដែលចំណាយថវិការហូតដល់ទៅជិត ១ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកនេះ គឺដើម្បីពង្រីកសមត្ថភាពដឹកជញ្ជូនទំនិញតាមផ្លូវសមុទ្រឱ្យកាន់តែខ្លាំងក្លាថែមទៀត ឆ្លើយតមកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មរបស់កម្ពុជា៕