" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-64382 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សេដ្ឋកិច្ចថ្មីនៃទីក្រុងប៉េកាំងក្រោយការអនុញ្ញាតឲ្យដំណើរការរថយន្តតាក់ស៊ីរ៉ូបូតគ្មានអ្នកបើកបរ
ប៉េកាំង ៖ ថ្មីៗនេះ ប្រទេសចិនបានប្រកាសជាផ្លូវការលើកដំបូងឲ្យពលរដ្ឋរបស់ខ្លួនអាចធ្វើការកក់រថយន្តតាក់ស៊ីដែលជាប្រភេទរថយន្តមិនមានអ្នកបើកបរ ឬជារថយន្តតាក់ស៊ីដែលដំណើរការបើកបរដោយស្វ័យប្រវត្តិ។
ក្រុមហ៊ុនយក្ស Baidu (BIDU) ស្ថិតនៅក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយនឹងអាជីវកម្មកើតថ្មី Pony.ai បានធ្វើការប្រកាសកាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅថា ពួកគេបានទទួលសិទ្ធិពីរដ្ឋាភិបាលចិនដើម្បីដំណើរការរថយន្តរ៉ូបូត ឬ robotaxi នេះជាផ្លូវការហើយសម្រាប់ផ្តល់សេវាដល់សាធារណៈជន។ សេវាកម្មរថយន្តរ៉ូបូតនេះចាប់ផ្តើមមានដំណើរការជំហ៊ានដំបូងនៅក្នុងរដ្ឋធានីទីក្រុងប៉េកាំង ហើយអតិថិជនអាចធ្វើការកក់តាមរយៈកម្មវិធីទូរស័ព្ទរបស់ BIDU ក៏បាន និងតាមកម្មវិធីរបស់ Pony.ai ក៏បាន ប៉ុន្តែក្នុងតែអំឡុងពេលថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ។
សម្រាប់ដំណើរការដំបូងនេះ រថយន្តចំនួន ១០គ្រឿង ដែលបានដាក់ពង្រាយ ហើយនឹងបន្តបង្កើនចំនួនបន្ថែមទៀតនាពេលខាងមុខ។ លើសពីនេះ រថយន្តទាំងនោះនឹងអាចដំណើរការប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួនក្នុងផ្ទៃក្រឡា ២៣ម៉ាលការ៉េ់ ឬប្រមាណជាជិត៦០គីឡូម៉ែត្រការ៉េ ខណៈដែលអតិថិជនដំបូងក្នុងចំនួនកំណត់នឹងមិនត្រូវបង់ប្រាក់នោះទេរហូតដល់មានការជូនដំណឹងសាជាថ្មីអំពីតម្លៃសេវាកម្មរបស់វា។
គួរឲ្យដឹងដែរថា Baidu ជាក្រុមហ៊ុនចិនដែលមានអាជីវកម្មស្រដៀងទៅនឹង Google សម្រាប់ទីផ្សារប្រទេសចិន និងជាក្រុមហ៊ុនដែលមានសេវាកម្មជួលរថយន្តធំជាងគេបំផុតក្នុងប្រទេសចិនផងដែរ ហើយ Pony.ai ជាក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មកើតថ្មីដែលកកើតឡើងពីអតីតបុគ្គលិករបស់ Baidu ។
សេវាកម្មរថយន្តតាក់ស៊ីរ៉ូបូត ឬបើកបរដោយស្វ័យប្រវត្តិនេះនឹងផ្តល់ជូនបទពិសោធជាមួយនឹងការប្រើប្រាស់ដោយមិនគិតថ្លៃសម្រាប់អតិថិជន៣០ម៉ឺននាក់ដំបូង ហើយមកដល់ពេលនេះក្រៅតែពីទទួលការគាំទ្រពីសំណាក់ក្រុមហ៊ុនធំៗបូករួមទាំង Toyota (TM) ហើយនោះ ក្រុមហ៊ុន Pony.ai បច្ចុប្បន្នជាក្រុមហ៊ុនដែលមានតម្លៃក្នុងទីផ្សាររហូតទៅដល់ ៨,៥ពាន់លានដុល្លារមកហើយ៕