បំពង់បឺតចចូតថ្មី មេត្រីបរិស្ថាន ចូលរួមជួយដល់ជីវភាពស្ត្រីក្នុងសហគមន៍
ចចូត ជារុក្ខជាតិស្មៅមួយប្រភេទដែលប្រជាជនខ្មែរនិយមច្នៃទៅជាសម្ភារប្រើប្រាស់ដូចជាត្បាញជាកន្ទេល មួក កន្ត្រក និងវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ផ្សេងៗ។ ដោយមើលឃើញពីអត្ថប្រយោជន៍របស់ស្មៅប្រភេទនេះ មានក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយបានច្នៃចចូតទៅជាបំពង់បឺតដែលមានគុណភាព កាត់បន្ថយប្លាស្ទិក និងជួយដល់បងប្អូនក្នុងសហគមន៍។
អាទិករ  ជាក្រុមហ៊ុនឯកជនខ្នាតតូច ដែលបានចាប់ផ្តើមដំណើរការកាលពីអំឡុងខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ដោយផ្តោតសំខាន់ទៅលើការផលិតនូវរបស់ប្រើប្រាស់មេត្រីបរិស្ថាន​ ដែលផ្តើមចេញពីការផលិតបំពង់បឺតបរិស្ថាន និងព្យាយាមប្រើប្រាស់វត្ថុធាតុដើមពីធម្មជាតិនៅក្នុងស្រុក ដើម្បីលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជននៅក្នុងសហគមន៍ ក៏ដូចជាធានានូវសុខមាលភាពអ្នកប្រើប្រាស់ និងមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថានផងដែរ។
កញ្ញា ហៃ សុជាតិវឌ្ឍនា ជាស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុននេះបានប្រាប់ AMS ថា បំពង់បឺតមេត្រីបរិស្ថានដែលផលិតពីចចូតងាយស្រួលប្រើប្រាស់ មិនប៉ះពាល់រសជាតិភេសជ្ជៈ ប្រើបានទាំងភេសជ្ជៈក្តៅ និងត្រជាក់ ជាពិសេសវាអាចបន្ថែមក្លិនប្រហើររុក្ខជាតិដែលអាចឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់មានអារម្មណ៍ស្និទ្ធស្នាលជាមួយធម្មជាតិ។
កញ្ញាបន្ថែមថា ៖
“ចំពោះការប្រើប្រាស់បំពង់បឺតធម្មជាតិប្រភេទនេះវាអាចកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិក គ្មានកាកសំណល់រឹង ហើយអាចរលាយក្នុងស្រទាប់ដីក្នុងរយៈពេល៣០ ទៅ ៤៥ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ។ ចំណែកតម្លៃវិញ ចន្លោះពី ១០០​-១៤០រៀល ក្នុង១ដើម អាស្រ័យទៅតាមទំហំ និងបរិមាណបញ្ជាទិញពីអតិថិជនដែលភាគច្រើនគេប្រើនៅតាមសណ្ឋាគារ ភោជនីយដ្ឋាន និងហាងលក់វត្ថុអនុស្សាវរីយ៍នានា ដែលអតិថិជនគាំទ្រជាអ្នកមានឆន្ទៈក្នុងការចូលរួមថែរក្សាបរិស្ថាន កាត់បន្ថយនូវការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកតាមរយៈការងាកមកប្រើប្រាស់ផលិតផលបរិស្ថានជំនួសវិញ”
ពាក់ព័ន្ធនឹងវត្ថុធាតុដើមវិញ ស្ថាបនិករូបនេះរៀបរាប់ថា ស្មៅចចូតអាចរកបាននៅក្នុងស្រុក ពោលគឺនៅ​តាមបណ្តាទីតាំងមួយចំនួន ដូចជាក្រុងព្រះសីហនុ ខេត្តកោះកុងជាដើម។ រីឯការផលិតបំពង់បឺតចចូត ផលិតដោយដៃស្រ្តីខ្មែរក្នុងសហគមន៍ ដោយឆ្លងកាត់ការលាងសម្អាតទាំងផ្នែក​ក្នុង និងខាងក្រៅ កាត់ទៅតាមទំហំ តាមតម្រូវការ ទើបសម្ងួតដោយម៉ាស៊ីនស្វ័យប្រវត្តិរយៈពេល ៣-៤ម៉ោង។ បន្ទាប់មកទើបធ្វើការសម្លាប់មេរោគ ដោយម៉ាស៊ីនស្វ័យប្រវត្តិ UVC Sterilization ហើយចុងក្រោយ គឺការត្រួតពិនិត្យគុណភាពឡើងវិញ និងវេចខ្ចប់ទៅតាមស្តង់ដារ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ក្រុមហ៊ុនខាងលើក៏ជួបផលលំបាកដែរក្នុងការផលិត គឺបញ្ហាវត្ថុធាតុដើមនៅមានកំណត់ ដែលធ្វើឱ្យការផលិតក៏ដូចជាបរិមាណផលិតផលនៅតិចនៅឡើយ។ សម្រាប់ចក្ខុវិស័យ អាទិករ ចង់ក្លាយជាក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុកមួយ ដែលបង្កើតនូវផលិតផលប្រើប្រាស់មេត្រីបរិស្ថាន​ មានភាពសាមញ្ញ ​មានសុវត្ថិភាពដល់អ្នកប្រើប្រាស់ ពោលគឺប្រជាជនរស់នៅប្រកបដោយសុខមាលភាព។
ក្រៅពីនេះ អាទិករក៏ចង់ចូលរួមចំណែកក្នុងកិច្ចការពារបរិស្ថាន ដោយកាត់បន្ថយសំណល់ប្លាស្ទិក កាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់ដល់ជីវចម្រុះ តាមរយៈការប្រើប្រាស់ដោយនិរន្តរភាពនូវធនធានធម្មជាតិដែលមានស្រាប់ និងកែច្នៃទៅជាប្រយោជន៍ និងលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជនក្នុងសហគមន៍ ក៏ដូចជាសមត្ថភាពស្រ្តីក្នុងវិស័យការងារផងដែរ។
ចុងក្រោយ កញ្ញា ហៃ សុជាតិ វឌ្ឍនា ចង់ឃើញប្រជាជនទាំងអស់គ្នាចូលរួមចំណែកការពារបរិស្ថានជុំវិញ ដើម្បីទីក្រុង រមណីយដ្ឋានស្អាត ទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ និងបន្តជួយគាំទ្រផលិតផលខ្មែរឱ្យបានច្រើនបន្ថែមទៀត។ ចំពោះសហគ្រិនក្នុងស្រុកដែលមានគោលដៅការពារបរិស្ថាន សូមចូលរួម និងបន្តផលិត​ ក៏ដូចជាកែច្នៃផលិតផលក្នុងស្រុកឱ្យបានច្រើន ប្រកបដោយគុណភាព និងតម្លៃសមរម្យ ដើម្បីឱ្យប្រទេសកម្ពុជាមានផលិតផល និងសម្ភារប្រើប្រាស់ក្នុងស្រុកបរិបូណ៍ ហើយក៏ជាផ្នែកមួយជួយលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចជាតិផងដែរ៕