កម្ពុជា-វៀតណាម ដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធទូទាត់ឆ្លងដែន QR Code ជាផ្លូវការ
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងធនាគាររដ្ឋវៀតណាម បានប្រកាសដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធទូទាត់ឆ្លងដែនតាមឃ្យួអរកូត (QR Code) ជាផ្លូវការ ដើម្បីសម្រួលដល់ការទូទាត់ថ្លៃទំនិញ ឬសេវាកម្មរវាងប្រទេសទាំងពីរ។ ការប្រកាសដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធទូទាត់ឆ្លងដែន QR Code នេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃទី៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោមអធិបតីភាព លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងលោកជំទាវ Nguyen Thi Hong ទេសាភិបាលធនាគាររដ្ឋវៀតណាម នៅខេត្តសៀមរាប ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
តាមរយៈគម្រោងតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធទូទាត់ឆ្លងដែនដែលប្រកាសដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នាពេលនេះ ប្រជាជនកម្ពុជាដែលមានគណនីធនាគារជាប្រាក់រៀលអាចប្រើប្រាស់កម្មវិធីធនាគារចល័តក្នុងប្រតិបត្តិការទូទាត់ជាប្រាក់ដុងវៀតណាម ដោយស្កេន VietQR Code របស់ពាណិជ្ជករ ឬនៅតាមបណ្តាហាងទំនិញ-សេវាកម្មនៅប្រទេសវៀតណាម។
ដូចគ្នាដែរ ប្រជាជនវៀតណាមដែលមានគណនីធនាគារជាប្រាក់ដុងវៀតណាម ក៏អាចស្កេន ខេអេច ឃ្យួអរកូត (KHQR Code) របស់ពាណិជ្ជករ ឬនៅតាមហាងទំនិញ-សេវាកម្មនៅប្រទេសកម្ពុជា ដោយប្រើប្រាស់កម្មវិធីធនាគារចល័ត ដើម្បីទូទាត់ថ្លៃទំនិញ ឬសេវាកម្មជាប្រាក់រៀលផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ ថ្នាក់ដឹកនាំធនាគារកណ្តាលកម្ពុជា និងធនាគាររដ្ឋវៀតណាម បានបើកកិច្ចប្រជុំទ្វេភាគីប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងគោលបំណងពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ សំដៅរួមចំណែកអភិវឌ្ឍវិស័យធនាគារនៅក្នុងប្រទេសទាំងពីរ។ ក្នុងស្មារតីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការកាន់តែប្រសើរ ថ្នាក់ដឹកនាំធនាគារកណ្ដាលទាំងពីរបានពិភាក្សាផ្លាស់ប្តូរយោបល់ពីស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច នយោបាយរូបិយវត្ថុ និងដំណើរការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យធនាគារនៃប្រទេសទាំងពីរ។
ពិធីនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងក្រោមកិច្ចសហការដ៏រឹងមាំ និងជិតស្និទ្ធរវាងធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសទាំងពីរ បន្ទាប់ពីបានចុះអនុស្សរណៈយោគយល់ស្តីពី “កិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្នែកនវានុវត្តន៍ ហិរញ្ញវត្ថុ និងប្រព័ន្ធទូទាត់សងប្រាក់” រវាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងធនាគាររដ្ឋវៀតណាម កាលពីថ្ងៃទី៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់នាយករដ្ឋមន្ដ្រីនៃប្រទេសទាំងពីរ នៅវិមានសន្តិភាព រាជធានីភ្នំពេញ។
ជារួម ថ្នាក់ដឹកនាំធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសទាំងពីរបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះវឌ្ឍនភាពនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយគ្នានាពេលកន្លងមក ដែលបានចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធធនាគារ និងសេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងប្រទេសទាំងពីរ។ កិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំនៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងធនាគាររដ្ឋវៀតណាម សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣ បានបញ្ចប់ដោយទទួលបានផ្លែផ្កាជាទីមោទនៈ បន្ទាប់ពីបានប្រព្រឹត្តិទៅដោយភាពស្និទ្ធស្នាល និងភាតរភាព៕