ស្វែងយល់បន្ថែមពីដំណើរប្រតិបត្តិហិរញ្ញវត្ថុឆ្លងដែន CBDC និងប្រព័ន្ធ បាគង
ភ្នំពេញ ៖ ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងស្វែងយល់ពីប្រតិបត្តិការឆ្លងដែនរបស់ Cambodia explores cross-border (CBDC) ដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) បន្តការវិវត្តជាមួយនឹងគំនិតផ្តួចផ្តើមដូចរូបិយ  ប័ណ្ណឌីជីថលរបស់ធនាគារកណ្តាលដែលមានឈ្មោះថា«បាគង»ដែល​ចាប់ផ្តើមដំណើរ​ការចុងឆ្នាំ ២០​២០ ដោយគម្រោងប្រាក់ឌីជីថលរបស់កម្ពុជា«បាគង»នេះបានឈានដល់អ្នកប្រើប្រាស់ចំនួន ២០ម៉ឺននាក់ បើធៀបនឹងបីខែមុន ដែលបង្ហាញថាមានការកើនឡើងទ្វេដង និងបង្ហាញពីគម្រោងសំខាន់ៗជាច្រើន។
អគ្គនាយកបច្ចេកទេសធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា NBC និងជាអ្នកដឹកនាំគម្រោង«បាគង» លោកលោកជំទាវ ជា សិរី បានថ្លែងនៅក្នុងបទ​សម្ភាសន៍​មួយជាមួយកាសែត The Nikkei ថា ៖
«កាបូបលុយអេឡិចត្រូនិករបស់«បាគង»បានទៅដល់អ្នកប្រើប្រាស់ ២០ ម៉ឺននាក់នៅក្នុងខែមិថុនា​ដែលកើន​ឡើងទ្វេដងបើធៀបនឹង៣ខែមុន។ ផ្អែកលើបច្ចេកវិទ្យា blockchain សេវាកម្មទូទាត់ និងផ្ទេរប្រាក់បាគងត្រូវបានបង្កើតដំបូងដោយ NBC នៅខែតុលាឆ្នាំ ២០២០»
លោកជំទាវបានឱ្យដឹងថាគម្រោងប្រាក់ឌីជីថលបានប្រមូលផ្តុំអ្នកប្រើប្រាស់ជិត ៦ លាននាក់នៅឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ ២០២១ រួមទាំងអ្នកដែលឈានដល់ ដោយប្រយោល តាមរយៈកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃរបស់ធនាគារសមាជិក​ ដែលបានកត់ត្រាប្រតិបត្តិការសរុបចំនួន ១,៤ លានដែលមានតម្លៃជិត ៥០០ លានដុល្លារ។
មន្រ្តីជានខ្ពស់រូបនេះ ក៏បានបង្ហាញថាបច្ចុប្បន្ន NBC កំពុងស្វែងយល់ពីប្រតិបត្តិការឆ្លងដែនឆ្លងកាត់«បាគង»ដោយធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធ ជាមួយធនាគារកណ្តាលថៃ និងធនាគារមេយប៊ែង ធំជាងគេរបស់ម៉ាឡេស៊ី។
លោកជំទាវ ជា សិរី ក៏បានពន្យល់ថា ប្រតិបត្តិការឆ្លងដែនបាគងនឹងផ្តល់ឱ្យប្រជាជនកម្ពុជានៅបរទេសនូវ“ វិធីសុវត្ថិភាពនិងប្រសិទ្ធភាពក្នុងការផ្ញើប្រាក់ទៅគ្រួសាររបស់ពួកគេ” ។ លោកជំទាវ បានកត់សម្គាល់ថាវិធីបង់ប្រាក់ថ្មីនេះ នឹងមានអត្ថប្រយោជន៍សម្រាប់ស្ត្រីខ្មែរជាច្រើននាក់ ដែលធ្វើចំណាកស្រុកទៅធ្វើការនៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។
លោកជំទាវ ក៏បានរាយការណ៍ផងដែរថាការបើកដំណើរការ«បាគង» បានបង្កើនការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល ជារូបិយប័ណ្ណជាតិរបស់កម្ពុជាយ៉ាងច្រើន ដែលជាផ្នែកមួយនៃប្រព័ន្ធរូបិយប័ណ្ណទ្វេរបស់ប្រទេស រួមជាមួយប្រាក់ដុល្លារអាមេរិក។ ទោះយ៉ាងណាគម្រោងប្រាក់ឌីជីថល នឹងមិនអាចផ្លាស់ប្តូរប្រទេសកម្ពុជាពីសេដ្ឋកិច្ចផ្អែកលើប្រាក់ដុល្លារអាមេរិកទៅជាប្រាក់រៀលបានទេ។
លោកជំទាវ ជា សិរីបានបញ្ជាក់ដែរថា៖
«មានគោលនយោបាយផ្សេងទៀតដែលចាំបាច់ត្រូវមានដូចជាការផ្លាស់ប្តូរអត្រាប្តូរប្រាក់ និងអត្រាអតិផរណាប្រកបដោយស្ថិរភាព»
យោងតាមទិន្នន័យរបស់ Wall Street Journal ប្រាក់ដុល្លារអាមេរិកបច្ចុ​ប្ប​ន្នត្រូវបានប្រើប្រាស់សម្រាប់ប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុចំនួន ៩០% នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា៕