ភ្នំពេញ ៖ និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា (ន.ម.ក.) និងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) បានសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាស្តីពី “ការអភិវឌ្ឍ និងការវាយតម្លៃឥទ្ធិពលអាកាសធាតុសម្រាប់សញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព” ដើម្បីបញ្ជ្រាបការយល់ដឹងសម្រាប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសជំរុញកំណើន និងទំនុកចិត្តសម្រាប់ការវិវត្តឆាប់រហ័សនៃទីផ្សារសញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាពនៅកម្ពុជា។
និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា (ន.ម.ក.) និងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) បានសហការគ្នារៀបចំសិក្ខាសាលា ស្តីពី “ការអភិវឌ្ឍ និងការវាយតម្លៃឥទ្ធិពលអាកាសធាតុសម្រាប់សញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព” ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃ ន.ម.ក. និងលោក Kosintr Puongsophol អ្នកឯកទេសជាន់ខ្ពស់ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ នៃនាយកដ្ឋានស្រាវជ្រាវសេដ្ឋកិច្ច និងឥទ្ធិពលនៃការអភិវឌ្ឍ នៃ ADB កាលថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ។
សិក្ខាសាលានេះ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងដើម្បីបញ្ជ្រាបការយល់ដឹងសម្រាប់ភាគីពាក់ព័ន្ធរួមមាន៖ ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា (ផមក) និងសមាគមក្រុមហ៊ុនមូលបត្រកម្ពុជា (CASF) អំពីការអភិវឌ្ឍទីផ្សារមូលបត្រប្រកបដោយនិរន្តរភាពតាមរយៈការបោះផ្សាយសញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព, របាយការណ៍អំពីឥទ្ធិពលពាក់ព័ន្ធនឹងសញ្ញាបណ្ណបៃតង សង្គម និងចីរភាព ព្រមទាំងវិធីសាស្រ្ត និងធនធានដែលមាន សម្រាប់គាំទ្រ និងជំរុញការបោះផ្សាយសញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាពនៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ បានកត់សម្គាល់ឃើញថា ចំណុចសំខាន់ពីរដែលត្រូវយកចិត្តទុកដាក់គឺការបន្តផ្តល់ការតម្រង់ទិស និងការបណ្តុះបណ្តាលដល់ទីផ្សារ ដែលជួយពង្រឹងសមត្ថភាពតួអង្គក្នុងទីផ្សារ និងវិនិយោគិន ក៏ដូចជាការធ្វើការជិតស្និទ្ធជាមួយផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនបោះផ្សាយ និងវិនិយោគិន តាមរយៈបទប្បញ្ញត្តិទីផ្សារ និងវេទិកាឌីជីថល។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូ បានថ្លែងបន្តថា ៖
“ខណៈពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាស្ថិតនៅក្នុងយុគសម័យទំនើបកម្មហិរញ្ញវត្ថុនេះ ខ្ញុំក៏ចង់សង្កត់ធ្ងន់លើតម្រូវការសម្រាប់ការកសាងវិជ្ជាជីវៈ និងតម្លាភាពនៅក្នុងទីផ្សារមូលបត្រ ដើម្បីជំរុញកំណើន និងទំនុកចិត្តសម្រាប់ការវិវត្តឆាប់រហ័សនៃទីផ្សារសញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាពនៅកម្ពុជា។”
គួរបញ្ជាក់ថា សិក្ខាសាលាខាងលើនេះ មានសមាសភាពចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់ និងមន្រ្តីនៃ ន.ម.ក., ផមក, CASF និងវាគ្មិនកិត្តិយសមកពី ADB, Bureau Veritas Group និងទីប្រឹក្សានៃវិទ្យាស្ថានអភិវឌ្ឍន៍បៃតងសកលនៅកម្ពុជា (GGGI) និងគណៈកម្មការសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិសម្រាប់អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក (UNESCAP) ដែលជាអ្នកជំនាញក្នុងវិស័យសញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព និងមានអ្នកចូលរួមសរុបចំនួន ៤៧ រូប។ សិក្ខាសាលានេះ បានប្រព្រឹត្ដទៅដោយរលូនប្រកបទៅដោយប្រតិសកម្ម និងផ្លែផ្កាខ្ពស់។
សូមរំលឹកដែរថា សញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព សំដៅដល់មូលបត្របំណុលដែលត្រូវបានបោះផ្សាយដោយក្រុមហ៊ុនបោះផ្សាយមូលបត្រ ហើយសាច់ប្រាក់ដែលបានមកពីការបោះផ្សាយ ត្រូវបានប្រើប្រាស់ ដើម្បីធ្វើហិរញ្ញប្បទាន ឬហិរញ្ញប្បទានឡើងវិញដល់គម្រោងទាំងឡាយណាដែលមានបញ្ចូលគ្នានូវលក្ខណៈបៃតង និងសង្គម ដែលជះឥទ្ធិពលវិជ្ជមានដល់សង្គម និងបរិស្ថាន។
ការបោះផ្សាយលក់សញ្ញាបណ្ណបៃតង សញ្ញាបណ្ណសង្គម និងសញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព ដំណើរការនៃការបោះផ្សាយលក់សញ្ញាបណ្ណបៃតង សញ្ញាបណ្ណសង្គម ឬសញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព គឺមានលក្ខណៈដូចគ្នានឹងដំណើរការនៃការបោះផ្សាយលក់មូលបត្របំណុលធម្មតាដែរ។ ក្រុមហ៊ុនដែលមានបំណងធ្វើការបោះផ្សាយលក់សញ្ញាបណ្ណបៃតង សញ្ញាបណ្ណសង្គម ឬសញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព ត្រូវបំពេញតាមលក្ខខណ្ឌ និងនីតិវិធីស្របតាមប្រកាសស្ដីពី «ការបោះផ្សាយលក់មូលបត្របំណុលជាសាធារណៈ» ឬប្រកាសស្ដីពី «ការបោះផ្សាយលក់មូលបត្របំណុលសម្រាប់វិនិយោគិនគុណវុឌ្ឍិ» និងបំពេញតាមលក្ខខណ្ឌបន្ថែម ដែលមានចែងក្នុងគោលការណ៍ណែនាំស្ដីពី «ការបោះផ្សាយលក់សញ្ញាបណ្ណបៃតង សញ្ញាបណ្ណសង្គម និងសញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព» និងគោលការណ៍ណែនាំលម្អិត សម្រាប់ការបោះផ្សាយលក់សញ្ញាបណ្ណបៃតងនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ការបោះផ្សាយលក់សញ្ញាបណ្ណបៃតង សញ្ញាបណ្ណសង្គម ឬសញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព ចាំបាច់តម្រូវឱ្យក្រុមហ៊ុនបោះផ្សាយបំពេញបន្ថែមនូវក្របខ័ណ្ឌសញ្ញាបណ្ណបៃតង ឬក្របខ័ណ្ឌហិរញ្ញប្បទាននិរន្តរភាព ដែលជាចំណុចសំខាន់នៅក្នុងដំណើរការនៃការបោះផ្សាយ និងអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមហ៊ុនធ្វើការផ្ដល់ព័ត៌មានចាំបាច់សម្រាប់ការបង្ហាញអំពីសុចរិតភាពនៃការកំណត់ប្រភេទបៃតង សង្គម ឬនិរន្តរភាព របស់សញ្ញាបណ្ណទៅកាន់វិនិយោគិន៕