រាជរដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិថ្មី បាន​ដាក់​ចេញវិធានការជា​បន្តបន្ទាប់​ ​ដើម្បីជំរុញ​ការស្ដារ​វិស័យ​សំណង់ ​និងអចលនទ្រព្យ​
ភ្នំពេញ ៖ វិស័យ​សំណង់ ​និងអចលនទ្រព្យ​ត្រូវ​បាន​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​យកចិត្តទុកដាក់​​ ដោយបាន​ដាក់​ចេ​ញ​​​​នូវវិធានការ​ជា​បន្តបន្ទាប់ ដើម្បីស្ដារ​ និងជំរុញ​វិស័យ​នេះ​ឱ្យមាន​សកម្មភាព និងកំណើនឡើង​វិញ ពោល​គឺ​​តាំងពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិ​ចាស់​មកម្ល៉េះ ជាពិសេសរាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិថ្មីអាណត្តិទី៧នៃរដ្ឋសភា ជាមួយនឹងការកំណត់នូវវិធនាការអាទិភាពមួយចំនួន ។​
បើតាមសេចក្ដី​ប្រកាសព័ត៌មាន​របស់ក្រសួ​ងរៀបចំដែ​ន​ដី នគរូប​នីយកម្ម និងសំណង់ ដែលបានផ្សព្វផ្សាយក្រោយកិច្ចប្រជុំ​រវាង​ក្រសួ​ងរៀបចំដែនដី​​ និង​វិស័យឯកជន​​បាន​បង្ហា​ញ​ថា​ ចាប់តាំងពីការ​កកើត​នូវ​រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី​៧ កម្ពុជា​បានដាក់ចេញនូ​វវិធានការមួយចំនួន​​រួចហើយនៅក្នុង​វេទិកា​រាជរដ្ឋាភិបាល​-ផ្នែក​ឯកជន​លើកទី​១៩ ។
ក្នុង​វេទិកា​រាជរដ្ឋាភិបាល​ជាមួយ​ផ្នែកឯកជន​​លើកទី១៩ ដើម្បីបង្កើន​ការ​ជួយដល់វិស័យសំណង់ និង​អ​ច​ល​ន​ទ្រព្យ​ សម្ដេច​ធិបតី​ ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា​បានដាក់ចេញ​នូវវិធានការ​ថ្មីបន្ថែមលើវិធនាការដែលមានស្រាប់​ រួមមាន ​៖
-​ បញ្ចូល​សេវាសាធារណៈ​ទៅក្នុង​ប្រព័ន្ធចុះ​បញ្ជី​អាជីវកម្ម​តាម​ថ្នាល​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ ក្រោយ​ការ​ប្រ​កា​ស​​​ដំណាក់​កាល​ទី​៣ ដូចជា សេវា​ផ្ដល់​ការពិនិត្យ​ព័ត៌មាន​សុរិយោដី​តាម​ប្រ​ព័ន្ធ​​អេឡិច​ត្រូនិក​របស់​ក្រសួង​រៀប​ចំដែនដី នគរូប​នីយកម្ម​ និងសំណង់ ។
-​ លើកលែង​ពន្ធ​ប្រថាប់ត្រា​បន្ថែមទៀត​លើការផ្ទេរ​កម្មសិទ្ធិ​ ឬសិទ្ធិ​កាន់​កាប់​លំនៅឋានគ្រប់​ប្រភេទ​ដែល​មាន​លក្ខណៈជា​បុរីក្រោមតម្លៃ៧ម៉ឺនដុល្លារ ហើយចំពោះលំនៅដ្ឋានដែល​មានតម្លៃលើស​​ ៧​ម៉ឺន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ គឺ​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​​ដកទំហំទឹកប្រាក់​៧​ម៉ឺន​ដុល្លារ​អាមេរិកចេញពីមូលដ្ឋាន​គិត​ពន្ធ​ប្រថាប់​សម្រាប់ការទិញ​លំនៅឋាន​ក្នុងគម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​លំនៅឋានជា​បុរី ដែល​មានអាជ្ញាបណ្ណ អាជីវកម្ម​អចលនវត្ថុ​ និ​ង​បានចុះបញ្ជីត្រឹមត្រូវ​រហូតដល់​ដំណាច់​ឆ្នាំ២០២៤ ។
-​ ការផ្ដល់​សិទ្ធិដល់​ជនបរទេស​ទិញ​លំនៅឋាន  ៖ ជនបរទេស​អាចទិញ​ និងកាន់​កាប់​អចលនទ្រព្យ​ដោ​យ​មានសិទ្ធិ​ស្ទើរ​តែដូច​គ្នា​នឹង​សិទ្ធិ​របស់​កម្មសិទ្ធិករ​ដែរ តាមរយៈយន្ត​ការ​ចំនួន៣​បន្ថែមទៀត រួមមាន​យន្ត​ការ​តាម​រយៈតំណាង​ជាជន​ជាតិខ្មែរ ,យន្ត​ការ​តាមរយៈក្រុមហ៊ុន​បរធន​បាល និង​យន្ត​ការ​វិនិយោគ​តំបន់​ទេស​ច​រ​ណ៍ពិសិដ្ឋ ។
ដោយឡែក ​វិធានការមួយទៀត​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​បានដាក់​ចេញ​ក្នុង​វេទិការាជរដ្ឋាភិបាល​ និង​ផ្នែក​ឯក​ជន​លើក​ទី​១៩ ពាក់ព័ន្ធ​នឹងការ​បន្ធូរបន្ថយ​បន្ទុ​ក​អនុលោមភាព​ដែលអាច​ជំរុញ​ការ​ស្ដារ​វិស័យ​សំណង់ និងអចលនទ្រព្យ ក្នុងនោះ​អនុញ្ញាតឱ្យ​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ​ ​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ បន្ត​អនុវត្ត​អនុបាត​ទ្រ​នាប់ដើមទុន​ខន​ស៊ើ​វេសិន​​ត្រឹមកម្រិត​១,២៥​ភាគរយ រហូតដល់​ថ្ងៃទី​៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ​​ និងអនុញ្ញាតឱ្យគ្រឹះស្ថានធនាគារ ​និង​ហិរ​ញ្ញវត្ថុ​ បន្ត​អនុ​វត្ត​អត្រា​ប្រាក់​បម្រុង​កាតព្វ​កិច្ច​ជា​រូបិយប័ណ្ណ​កម្រិត​៧ភាគរយ រហូតដល់​ថ្ងៃទី​៣១​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ ២០២៤​ និងលើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ​ និងហិរញ្ញវត្ថុ​ រៀបចំឥណទាន​ឡើងវិញ​ចំពោះ​វិស័យ​អច​ល​ន​ទ្រព្យ​ជូនអតិថិជនដែលជួបការ​លំបាក​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​បណ្ដោះ​អាសន្ន​ដោយត្រូវអនុវត្ត​ម៉ឺងម៉ាត់តាមបទ​ប្បញ្ញត្តិ​របស់ធនាគារ​ជាតិនៃ​កម្ពុជា ៕ ​​​