ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ជារបាំងការពារមួយរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងការជៀសផុតពីការឆបោក និងការកេងប្រវ័ញ្ចផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុផ្សេងៗ
ស្របពេលចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុក្លាយជាកម្លាំងចលករមួយដ៏សំខាន់​ក្នុងការជួយជំរុញឱ្យមានការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការក្នុងចំណោមប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ដែលជាប្រភពទុនដ៏សមស្រប មានតម្លៃទាប ហានិភ័យទាបសម្រាប់យកទៅប្រើប្រាស់ក្នុងគោលដៅផ្សេងៗ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក៏ដូចជាសមាគមហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា បាន និងកំពុងយកចិត្តទុកដាក់លើការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ដល់ក្រុមគោលដៅ និងសាធារណៈជនទូទៅ។ ភ្នំពេញ ៖
ប្រធាននាយកដ្ឋានគោលនយោបាយបទប្បញ្ញត្តិ និងវាយតម្លៃហានិភ័យ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍កាលពីពេលថ្មីៗនេះថា បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ជាឧបករណ៍គោលនយោបាយប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គម។ លោកស្រី ម៉ក់ រស្ម៊ី
ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងកិច្ចគាំពារអតិថិជន ជាកត្តាចាំបាច់ដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមប្រកបដោយចីរភាព រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអនុម័តយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០១៩-២០២៥ ក្នុងគោលដៅបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបាន
ដោយសារបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ លទ្ធផលនៃការអង្កេតរបស់អង្គការ OECD បានបង្ហាញថា កម្រិតចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនៅ កម្ពុជាមានត្រឹមតែ ១៨% ប៉ុណ្ណោះ នៅឆ្នាំ២០១៤។
ទោះជាយ៉ាង នេះក្តី
ក្នុងនាមស្ថាប័នដឹកនាំមួយក្នុងការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបាននិងកំពុងយកចិត្តទុកដាក់លើការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ដល់ក្រុមគោលដៅ និងសាធារណៈជនទូទៅ តាមរយៈកិច្ចសហការជាមួយក្រសួង ស្ថាប័ន ភាគីពាក់ព័ន្ធ និងអន្តរជាតិ និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍នានា ក្នុងការអនុវត្តសកម្មភាពជាច្រើន។ លោកស្រី ម៉ក់ រស្ម៊ី ពី ៥៩% ទៅ ៧០% ព្រមទាំងកាត់បន្ថយអត្រាស្ត្រីដែលមិនទាន់ទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុ ពី ២៧% មក ១៣% ត្រឹមឆ្នាំ២០២៥។ អាទិភាពសំខាន់មួយក្នុងចំណោមអាទិភាពទាំង៦ គឺការលើកកម្ពស់សិទ្ធិ និងកិច្ចការពារអតិថិជន ព្រមទាំងការបង្កើនតម្លាភាពក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ដែលបង្កប់នូវការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។
សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាល នៃសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា បានថ្លែងថា ការអប់រំអតិថិជនអំពីចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ គឺជាតួនាទីដ៏សំខាន់របស់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ។ ការបញ្ញាប ការយល់ដឹង និងចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុដល់អតិថិជនកាន់តែច្រើន និងកាន់តែប្រសើរឡើងពីគ្រឹះស្ថានធនាគារ និង ហិរញ្ញវត្ថុ នឹងជួយឱ្យស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និងវិស័យធនាគារកាន់តែរឹងមាំ ស្ថិរភាព និងភាពធន់។ លោក តូច ចៅចេក
លោក តូច ចៅចេក បានថ្លែងដូច្នេះថា ៖ ការណ៍នេះមាន ភាពចាំបាច់ និងទាមទារឱ្យមានការចូលរួមពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធនិងឲ្យមានការដាក់ចេញកម្មវិធីអប់រំ និងការបង្កើត មាតិកាអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុជាបន្តបន្ទាប់។ «សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា នឹងបន្តដាក់ចេញនូវគំនិតផ្តួចផ្តើមផ្សេងៗទៀត បន្ថែមទៀត ដើម្បីគាំទ្រដល់ការអប់រំចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុដល់សាធារណជន។ បន្ថែមលើនេះ យើងក៏ សូម លើកទឹកចិត្តដល់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ចូលរួមចែករំលែក និងផ្សព្វផ្សាយកម្មវិធីអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុផង ដែរ ដើម្បីពាំនាំនូវចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុថ្មីៗជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា»។
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ កញ្ញា តន គុន្ធា គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏២ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ កញ្ញា តន គុន្ធា ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក សាយ ព្រហ្មនី គឺជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថលមានបទពិសោធន៍ជាង១០ឆ្នាំ លើជំនាញគ្រប់គ្រង តាមដាននិងវាយតម្លៃគម្រោង អភិវឌ្ឍជំនួញ គ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្មអេឡិកត្រូនិក និងរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារឌីជីថល។ បច្ចុប្បន្នជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថល ប្រចាំក្រុមហ៊ុន Apsara Media Services។ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក សាយ ព្រហ្មនី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក សាយ ព្រហ្មនី គឺជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថលមានបទពិសោធន៍ជាង១០ឆ្នាំ លើជំនាញគ្រប់គ្រង តាមដាននិងវាយតម្លៃគម្រោង អភិវឌ្ឍជំនួញ គ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្មអេឡិកត្រូនិក និងរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារឌីជីថល។ បច្ចុប្បន្នជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថល ប្រចាំក្រុមហ៊ុន Apsara Media Services។ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក សាយ ព្រហ្មនី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ កញ្ញា តន គុន្ធា គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏២ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ កញ្ញា តន គុន្ធា ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក សាយ ព្រហ្មនី គឺជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថលមានបទពិសោធន៍ជាង១០ឆ្នាំ លើជំនាញគ្រប់គ្រង តាមដាននិងវាយតម្លៃគម្រោង អភិវឌ្ឍជំនួញ គ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្មអេឡិកត្រូនិក និងរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារឌីជីថល។ បច្ចុប្បន្នជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថល ប្រចាំក្រុមហ៊ុន Apsara Media Services។ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក សាយ ព្រហ្មនី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ កញ្ញា តន គុន្ធា គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏២ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ កញ្ញា តន គុន្ធា លោក សាយ ព្រហ្មនី គឺជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថលមានបទពិសោធន៍ជាង១០ឆ្នាំ លើជំនាញគ្រប់គ្រង តាមដាននិងវាយតម្លៃគម្រោង អភិវឌ្ឍជំនួញ គ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្មអេឡិកត្រូនិក និងរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារឌីជីថល។ បច្ចុប្បន្នជាអនុប្រធាននាយកដ្ឋានឌីជីថល ប្រចាំក្រុមហ៊ុន Apsara Media Services។ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក សាយ ព្រហ្មនី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ