មហោស្រពល្ខោន អូប៉េរ៉ា លំដាប់អន្តរជាតិ នឹងបើកដំណើរការនៅកម្ពុជាក្នុងអំឡុងខែធ្នូខាងមុខនេះ
ភ្នំពេញ ៖ មហោស្រពល្ខោន អូប៉េរ៉ា លំដាប់អន្តរជាតិកំពូល នឹងបើកដំណើរការនៅកម្ពុជានាអំឡុងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ខាងមុខនេះ នៅមហោស្រព NABA Theater ក្រោមកិច្ចសហការរវាងក្រុមហ៊ុន All Dreams Cambodia និង N&A Cambodia ជាមួយ ណាហ្គាវើលដ៍ (NagaWorld) ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនាថ្ងៃទី ១២ – ១៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥។ នេះបើតាមសេចក្ដីប្រកាសនៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន ព្រឹកថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ។
នៅក្នុងសេចក្ដីប្រកាសអំពីកិច្ចព្រមព្រៀងសហការដ៏សំខាន់រយៈពេល ៣ឆ្នាំជាមួយ ណា ហ្គាវើលដ៍ (NagaWorld) ដើម្បីបង្កើត «មហោស្រពល្ខោន អូប៉េរ៉ាអន្តរជាតិភ្នំពេញ» ឱ្យក្លាយជាមហោស្រពល្ខោនអូប៉េរ៉ា ដ៏លេចធ្លោជាងគេនៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ បានបញ្ជាក់ថា កិច្ចសហការនេះជាការចាប់ផ្តើមនៃនវានុវត្តន៍វប្បធម៌ ប្រកបដោយចីរភាព រួមទាំងព្រឹត្តិការណ៍លំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោក និងជាស្តង់ដារថ្មីសម្រាប់ចីរភាពក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
មហោស្រពល្ខោន អូប៉េរ៉ាអន្តរជាតិភ្នំពេញ ក្រោមការដឹកនាំសិល្បៈរបស់ព្រះអង្គម្ចាស់ ស៊ីសុវត្ថិ រ៉ាវីវឌ្ឍនា មុនីពង្ស និងអ្នកដឹកនាំរឿងជនជាតិអ៉ីតាលីដ៏ល្បីល្បាញ Vincenzo Grisostomi Travaglini នឹងបង្ហាញស្នាដៃសំខាន់ៗចំនួនបីគឺ Don Giovanni 2025, La Bohème 2026 ស្របពេលជាមួយនឹងកិច្ចប្រជុំកំពូល Francophonie លើកទី20 និង La Traviata 2027។
Don Giovanni មានន័យថា ជំហរដំបូងបង្អស់លើពិភពលោកក្នុងការប្តេជ្ញាចិត្តលើបរិស្ថានការសម្តែងល្ខោនអូប៉េរ៉ា Don Giovanni របស់លោក Mozart នៅខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ នឹងក្លាយជាល្ខោនអូប៉េរ៉ាដំបូង គេបង្អស់លើពិភពលោកដែលធ្វើការគណនា និងទូទាត់សងទាំងស្រុងនូវផលប៉ះពាល់កាបូនរបស់ខ្លួន ដោយរាប់បញ្ចូលទាំងបុគ្គលិក អ្នកសម្តែង ព្រមទាំងការធ្វើដំណើរ និងការស្នាក់នៅរបស់ទស្សនិកជនទាំងមូលផងដែរ។
លោក Jacques Guichandut នាយកគ្រប់គ្រង All Dreams Cambodia និងជានាយកផលិតកម្មបានពន្យល់ថា សម្រាប់ការសម្តែងដែលគួរតែក្លាយជាលើកដំបូងបង្អស់ទូទាំងពិភពលោក ផលប៉ះពាល់កាបូន សរុបនៃព្រឹត្តិការណ៍នឹងត្រូវបានវាស់វែងយ៉ាងទូលំទូលាយ។ នេះបានកំណត់នូវស្តង់ដារថ្មីមួយដោយគ្របដណ្តប់លើប្រភពនៃផលប៉ះពាល់ទាំងអស់ ដែលបង្ហាញថាការសម្តែងលំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោក និងការទទួលខុសត្រូវ បរិស្ថានអាចដើរទន្ទឹមគ្នាបាន។
ផលិតកម្មនេះនឹងប្រមូលផ្តុំសិល្បករអន្តរជាតិ និងក្នុងស្រុកជាង ៨០នាក់ រួមមាន៖ ជនជាតិអ៉ីតាលី-បារាំង-ជប៉ុន-កូរ៉េ-ម៉ាឡេស៊ី វង់តន្ត្រីស៊ីមហ្វូនីចំនួន ៤០រូប ដែលមានតន្ត្រីករមកពីសមាគមវង់តន្ត្រីយុវជនអង្គរ (Angkor Youth Orchestra Association) និងសិល្បករសៀក និងរបាំមកពីអង្គការ ហ្វារពន្លឺសិល្បៈ។
ព្រះរាជូបត្ថម្ភ និងការគាំទ្រអន្តរជាតិផលិតកម្មនេះ បានទទួលការគាំទ្រពីព្រះករុណាព្រះបាទសម្តេចព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ព្រះមហាក្សត្រនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលព្រះអង្គបានសរសេរថា En me réjouissant de l’avancée de votre projet Don Giovanni, je vous félicite pour vos efforts constants pour la promotion de la musique et de l’amitié entre les peuples. ដែលមានន័យថា ៖
«ខ្ញុំរីករាយចំពោះវឌ្ឍនភាពនៃគម្រោង Don Giovanni របស់លោក ហើយខ្ញុំសូមអបអរសាទរចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងឥតឈប់ឈររបស់លោកក្នុងការលើកកម្ពស់តន្ត្រី និងចំណងមិត្តភាពរវាង ប្រជាជាតិ»
ការកសាងអំណាចទន់ (Soft Power) របស់វប្បធម៌កម្ពុជា៖ ស៊េរីល្ខោនអូប៉េរ៉ាប្រចាំឆ្នាំនៅរោងមហោស្រព NABA មានគោលបំណងកំណត់ទីតាំងរបស់កម្ពុជាជាមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍វប្បធម៌កម្រិតខ្ពស់នៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដោយទាក់ទាញទស្សនិកជនអន្តរជាតិ តាមរយៈកញ្ចប់សេវាកម្មផ្តាច់មុខជាមួយដៃគូអាកាសចរណ៍ និងការចូលរួមជាមួយសារព័ត៌មានឯកទេស និងឥទ្ធិពលវប្បធម៌។
ឯកសារមហោស្រពបានបញ្ជាក់ថា មហោស្រពនេះត្រូវបានតម្រូវតាមយុទ្ធសាស្ត្ររបស់កម្ពុជាសម្រាប់កិច្ចការទូតវប្បធម៌ និងគាំទ្រដល់ការលេចធ្លោរបស់ប្រទេសជាតិជាវេទិកាវប្បធម៌ក្នុងតំបន់។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះរួមចំណែក ខណៈពេលដែលផ្តល់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពសម្រាប់ហេដ្ឋារចនាស ដល់អំណាចទន់វប្បធម៌របស់កម្ពុជា ម្ព័ន្ធសិល្បៈ និងទេពកោសល្យក្នុងស្រុក។
សម្រាប់ចក្ខុវិស័យទៅមុខ៖ ភាពជាដៃគូរយៈពេលបីឆ្នាំនេះបង្កើតនូវប្រតិទិនវប្បធម៌ប្រចាំឆ្នាំនៅរោងមហោស្រព NABA ដោយមានផែនការ ពង្រីកលើសពីល្ខោនអូប៉េរ៉ា រួមទាំងការប្រកួតប្រជែងចម្រៀងក្រុមអន្តរជាតិ ក្នុងការសហការជាមួយ INTERKULTUR ដែលរួមមានការប្រកួតប្រជែងក្រុមចម្រៀងជាតិ ក្នុងអំឡុងពេលកិច្ចប្រជុំកំពូល Francophonie ឆ្នាំ២០២៦ និងពានរង្វាន់ក្រុម ចម្រៀងរ៉ូយ៉ាល់ (Royal Choral Awards) ក្នុងឆ្នាំ២០២៧។
ការបែងចែកប្រាក់ចំណេញពីផលិតកម្ម ផ្តល់អាទិភាពដល់ចីរភាពដោយ៖ ១៥% ត្រូវបែងចែកសម្រាប់ការបម្រុងទុកសម្រាប់ការសម្តែងនាពេលអនាគត។ ១៥% សម្រាប់គម្រោងបណ្តុះបណ្តាល។ ១០% សម្រាប់អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល (NGO) និងគំនិតផ្តួចផ្តើមសហគមន៍។ ៤០% សម្រាប់សំណងសមរម្យដល់អ្នកផលិត។ ២០% សម្រាប់សិល្បករ។
ការសម្តែងរបស់ Don Giovanni និងធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១២ និង១៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ នៅ NABA Theatre នៅក្នុងអាគារ NagaWorld រាជធានីភ្នំពេញ សំបុត្រអាចរកទិញបានតាមរយៈ https://www.phnompenhopera.com ៕