រដ្ឋាភិបាល​ បន្តជំរុញ​ការបើកប្រាក់ឈ្នួលឌីជីថលសម្រាប់បុគ្គលិកកម្មករ
ភ្នំពេញ៖រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បាន​កំណត់ទិសដៅ​ឲ្យ​មាន​ការបើកប្រាក់ឈ្នួល​តាម​ប្រព័ន្ធឌីជីថល សម្រាប់​បុគ្គលិក កម្មករ ឲ្យ​បាន​គ្រប់គ្នា ប្រយោជន៍​គឺដើម្បី​ធានា​សុវត្ថិភាពដល់ពួកគេ។
ឯកឧត្តម ស៊ុន មេសា អនុរដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈបានលើកឡើងថា ការបើកប្រាក់ឈ្នួលតាមប្រព័ន្ឋឌីជីថល មានអត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់បុគ្គលិក កម្មករ និយោជិកនៅក្នុងវិស័យកាត់ដេរ វាយនភណ្ឌ និងផលិតផលធ្វើដំណើរ ដើម្បី​កាត់បន្ថយហានិភ័យនៃការកាន់ប្រាក់នៅជាប់នឹងដៃ។
« រដ្ឋាភិបាលចង់ឱ្យបងប្អូន អាចទទួលបានទឹកប្រាក់តាមរយៈឌីជីថល តាមកុងធនាគារនិងប្រើប្រាស់បានយ៉ាងទូលំទូលាយ»
ដូចគ្នានេះដែរ លោក នួន វីរៈ មន្ត្រីកម្មវិធីប្រាក់ឈ្នួលឌីជីថល នៃ អង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ​ (ILO) មានប្រសាសន៍ថា ការបើកប្រាក់ឈ្នួលតាមប្រព័ន្ឋឌីជីថល នេះបានផ្តល់សុវត្ថិភាព ងាយស្រួលទុកដាក់ និងអាចធ្វើឱ្យគេទទួលបានការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ដូចជាការទូទាត់ ការសន្សំប្រាក់ ការខ្ចីប្រាក់និងសេវាធានារ៉ាប់រងជាដើម។
ទោះជាយ៉ាងណា លោក នួន វីរៈ ក៏បាន​ទាញចំណាប់អារម្មណ៍ថា ប្រសិនបើការផ្លាស់ប្តូរប្រាក់ឈ្នួលឌីជីថល មិនអនុវត្តត្រឹមត្រូវឬមិនមានការទទួលខុសត្រូវ វាអាចមានហានិយភ័យដល់និយោជិកឬដៃគួពាក់ព័ន្ឋ។
លោក ហ្វា សាលី ប្រធាន​សម្ព័ន្ធ​សហជីព​ជាតិ បានលើកឡើងថា៖បច្ចុប្បន្ន មានរោងចក្រសហគ្រាសប្រមាណជាង ៧០% ក្នុងចំណោមរោងចក្រ-សហគ្រាសនៅកម្ពុជាសរុបជាង៤ម៉ឺន ៥សែន ដែលមានកម្មករជាង ១,៨៧ លាននាក់ បានទូទាត់ប្រាក់ឈ្នួលតាមប្រព័ន្ឋឌីជីថលនេះ។ កាលពីឆ្នាំ២០២២ ប្រតិបត្តិការនេះ មានត្រឹមតែប្រមាណជា៥០%ប៉ុណ្ណោះ៕