ភ្នំពេញ ៖ យោងតាមរបាយការណ៍របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) បានបង្ហាញថា ប្រព័ន្ធធនាគារកម្ពុជាបន្តរក្សាបានភាពធន់ និងរឹងមាំ ខណៈទទួលរងផលប់ះពាល់ដោយប្រយោលពីភាពមិនប្រាកដប្រជានៃកត្តាខាងក្រៅ រួមជាមួយនឹងបញ្ហាប្រឈមក្នុងស្រុកយ៉ាងណាក្ដី ដោយក្នុងនោះទ្រព្យសកម្មរបស់ធនាគារបានកើនឡើង ៩,៥ភាគរយ ខណៈឥណទានក៏បានបន្តកើន ៤,១ភាគរយ ។
របាយការណ៍ក៏បានបង្ហាញពីកំណើនរឹងមាំនៃប្រាក់បញ្ញើ ដោយបានរក្សាក្នុងអត្រា១៤,៧ភាគរយ ឆ្លុះបញ្ចាំពីជំនឿទុកចិត្តមកលើប្រព័ន្ធធនាគារ ខណៈដែលឥណទានមិនដំណើរការបន្តនិន្នាការកើនឡើងដល់ ៨,៩ភាគរយ ប៉ុន្តែត្រូវបានធ្វើសំវិធានធនប្រមាណ ៦៧,៥ភាគរយ។ ដោយឡែក ដើមទុន និងសន្ទនីយភាព ក៏ត្រូវបានរក្សានៅកម្រិតខ្ពស់ជាងបទប្បញ្ញតិ្ត ដោយអនុបាតភាពគ្រប់គ្រាន់នៃដើមទុនមានកម្រិត ២១,៩ភាគរយ សម្រាប់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ទទួលប្រាក់បញ្ញើ និង ៣១,៤ភាគរយ សម្រាប់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុមិនទទួលប្រាក់បញ្ញើ ហើយអនុបាតសន្ទនីយភាពមានកម្រិត ១៧៧,៣ភាគរយ សម្រាប់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើ ។ ទន្ទឹមនេះ ការត្រួតពិនិត្យគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ត្រូវបានពង្រឹងជាប្រចាំដោយផ្អែកលើហានិភ័យ និងទស្សនៈអនាគត ហើយការចុះត្រួតពិនិត្យដល់ទីកន្លែងត្រូវបានធ្វើឡើងចំពោះ ៥៥គ្រឹះស្ថាន ។
លោកបណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិធនាគារអេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី បានមានប្រសាសន៍ថា ដូចដែលអគ្គទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានបញ្ជាក់កន្លងមក វិស័យធនាគារនៅកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៥ នៅតែបន្តរឹងមាំ ដោយសារតែបណ្ដាប្រតិបត្តិករធនាគារនៅកម្ពុជា មានអាជ្ញាធរ អាណាព្យាបាលមានភាពខ្លាំងពូកែ និងរឹងមាំ ដោយបានដាក់ចេញនូវបទប្បញ្ញតិ្តនានា ដូចជា បទប្បញ្ញត្តិសាច់ប្រាក់ទំនេរ បទប្បញ្ញត្តិស្ដីអំពីភាពគ្រប់គ្រាន់នៃដើមទុន និងបទប្បញ្ញតិ្តទាំងឡាយដែលធ្វើឱ្យវិស័យធនាគារមានសុខភាពល្អ ។
លោកបណ្ឌិតបញ្ជាក់ថា ៖
«ដូចដែលយើងគ្រប់គ្នាបានដឹងថា វិស័យធនាគារ គឺជាឆ្អឹងខ្នងសម្រាប់ទ្រទ្រង់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ដូច្នេះហើយ យើងត្រូវការឱ្យវិស័យធនាគាររឹងមាំដើម្បីទ្រទ្រង់សេដ្ឋកិច្ច ពីព្រោះថាធនាគារគឺកន្លែងដែលរក្សាទុកទ្រព្យសម្បត្តិរបស់ពលរដ្ឋដែលខិតខំប្រឹងប្រែងរក និងសន្សំទុកក្នុងធនាគារ»។
លោកបណ្ឌិតបន្ថែមថា បើតាមរបាយការណ៍ សេចក្ដីថ្លែងការណ៍របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បង្ហាញថា វិស័យធនាគារមានភាពរឹងមាំ ថ្វីត្បិតថាមានការប្រឈមខ្លះពីវិបត្តិកូវីដ១៩ សង្គ្រាម ។ នៅក្នុងវិបត្តិទាំងនោះ គុណភាពទ្រព្យសកម្មក្នុងវិស័យធនាគារ មិនសូវល្អទេ ប៉ុន្តែអាចការពារបាន ដែលសបញ្ជាក់ថា ទោះបីជាស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពពិបាកយ៉ាងណាក៏វិស័យធនាគារនៅតែរឹងមាំ ។
លោកបណ្ឌិតបានបញ្ជាក់ថា វិស័យធនាគារនៅកម្ពុជា មានការជឿទុកចិត្តកាន់តែខ្លាំងពីប្រជាពលរដ្ឋ ជាក់ស្ដែងកំណើនប្រាក់បញ្ញើសន្សំក្នុងប្រព័ន្ធធនាគារមានកម្រិតខ្ពស់ ហើយការកើនឡើងខ្ពស់នៃប្រាក់បញ្ញើនេះ ដោយសារតែអតិថិជនដែលរកស៊ីចំណេញ ហើយសល់ប្រាក់ពីការប្រើប្រាស់ បានយកប្រាក់ទាំងនោះទុកក្នុងធនាគារ ។ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅ កំណើនប្រាក់បញ្ញើបានកើនឡើងរហូតដល់១៤ភាគរយ ។ ចំណែកធនាគារអេស៊ីលីដាវិញ ប្រាក់បញ្ញើក៏មានកំណើនប្រមាណ ១២ភាគរយ ខណៈកំណើនឥណទានមានប្រមាណ ៧ភាគរយ ស្របនឹងទ្រព្យសកម្មទាំងមូលមានប្រមាណ ១២ភាគរយ ។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នៅក្នុងឱកាសសន្និបាតបូកសរុបការងាររបស់ធនាគារជាតិកាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានថ្លែងថា ស្ថិតក្នុងភាពមិនប្រាកដប្រជាខ្ពស់ ដោយសារស្ថានភាពភូមិសាស្ត្រនយោបាយ និងសេដ្ឋកិច្ចដែលបន្តមានសភាពតានតឹង និងលក្ខខណ្ឌហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិរឹតត្បិត នៅឆ្នាំ២០២៥ សេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកត្រូវបានប៉ាន់ស្មានថាមានកំណើនយឺត។ សម្រាប់កម្ពុជា បើទោះជាមានកំណើនទាបជាងឆ្នាំ២០២៤ និងការរំពឹងទុកកាលពីដើមឆ្នាំ២០២៥ សេដ្ឋកិច្ចត្រូវបានប៉ាន់ស្មានថាសម្រេចបានកំណើន ៥ភាគរយ ដែលគាំទ្រជាចម្បងដោយកំណើននៃការនាំចេញ ទាំងផលិតផលកម្មន្តសាលកាត់ដេរ និងមិនមែនកាត់ដេរ។
លោកជំទាវបណ្ឌិត បានបន្តថា ស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងការគ្រប់គ្រងទុនបម្រុងអន្តរជាតិប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព បានធ្វើឱ្យទុនបម្រុងអន្តរជាតិកើនឡើងពី ២២,៣% ដល់ ២៧,៥ ប៊ីលានដុល្លារអាម៉េរិក ស្មើនឹងប្រមាណ ៨ខែ នៃការនាំចូលទំនិញ និងសេវាសម្រាប់គ្រាបន្ទាប់ ដែលត្រូវបានបន្តចាត់ទុកថាមានកម្រិតខ្ពស់សមស្រប ៕