ស្វាយរៀង ៖ បងប្អូនប្រជាកសិករខ្មែរដែលមានចិញ្ចឹមសត្វ ជាពិសេសនៅតាមស្រុកស្រែចំការតែងតែនិយមឱ្យចំណីដោយលាយចំណីផ្សេងៗរួមជាមួយនឹងដើមចេក ឬដំណាំដទៃទៀតដើម្បីបំប៉ន និងជំរុញការលូតលាស់របស់សត្វ។ ដោយមើលឃើញពីតម្រូវការចាំបាច់ និងអាចបង្កភាពងាយស្រួលដល់ការឱ្យចំណីទាំងនោះ ស្ថាបនិកខ្មែរម្នាក់បានច្នៃបង្កើតគ្រឿងយន្តកសិកម្មមួយប្រភេទគឺ ម៉ាស៊ីនកិនចំណីសត្វ ដែលអាចជួយកាត់បន្ថយចំណាយ និងចំណេញពេលវេលាបានយ៉ាងប្រសើរ។
លោក សុខ បូរិន ម្ចាស់សិប្បកម្ម សុខ បូរិន ផលិតគ្រឿងយន្តកសិកម្ម ស្ថិតក្នុងសង្កាត់ស្វាយតឿ ក្រុងស្វាយរៀង ខេត្តស្វាយរៀង បានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា លោកបានបង្កើតម៉ាស៊ីនកិនចំណីសត្វនេះឡើង ដោយសារមើលឃើញពីផលលំបាករបស់កសិករខ្មែរក្នុងការផលិតចំណីសត្វ ក៏ដូចជាការធ្វើជីសម្រាប់ដាំដំណាំ និងចង់ជួយឱ្យប្រជាកសិករខ្មែរអាចទទួលបានផលចំណេញច្រើនពីការប្រើប្រាស់ធនធានក្បែរផ្ទះ មិនប្រើជាតិគីមី មិនប៉ះពាល់ដល់សុខភាព ចំណេញពេលវេលា ចំណេញថវិកា និងមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន។
លោកបានបញ្ជាក់ថា ម៉ាស៊ីនកិនចំណីសត្វប្រភេទនេះ អាចកិនដើមចេក ដំឡូងមី ដើមពោត ក៏ដូចជាស្មៅផ្សេងៗសម្រាប់ឱ្យសត្វស៊ី។ ក្រៅពីនេះវាក៏ជាប្រភេទម៉ាស៊ីនពហុមុខងារ ពោលគឺអាចកិនចំណីសត្វក៏បាន ឬកិនមែកឈើផ្សេងៗសម្រាប់ធ្វើជីកំប៉ុស ឬវត្ថុធាតុដើមផ្សេងទៀតសម្រាប់ដាំដំណាំក៏បាន ដោយសារម៉ាស៊ីននេះត្រូវបានបំពាក់ដោយកំបិតសម្រាប់ហាន់ដ៏មុតស្រួច អាចកិនបំបែកមែកឈើបានយ៉ាងងាយ ហើយកម្លាំងម៉ាស៊ីនមានច្រើនជម្រើស រួមមានប្រើម៉ូទ័រ ប្រើម៉ាស៊ីនសាំង ម៉ាស៊ីនម៉ាស៊ូត ពោលគឺអាស្រ័យតាមតម្រូវការរបស់បងប្អូនប្រជាកសិករ ដែលមានតម្លៃចាប់ពី ២៨០ដុល្លារឡើងទៅ។
«ត្បិតតម្លៃវារាងថ្លៃជាងម៉ាស៊ីននាំចូលក៏ពិតមែន តែម៉ាស៊ីនដែលចេញពីសិប្បកម្មមួយនេះមានគុណភាពល្អ បំពាក់ដោយគ្រឿងបង្គុំធន់ មាំ មិនងាយខូច អាចប្រើប្រាស់បានរយៈពេលយូរ។ ហេតុនេះហើយទើបបងប្អូនដែលបានប្រើហើយ តែងនិយាយតៗគ្នាពីព័ត៌មានក៏ដូចជាគុណភាពល្អដែលប្រៀបបាននឹងការផ្សព្វផ្សាយទៅដល់តំបន់ឆ្ងាយៗទូទាំងប្រទេស ។ ជាក់ស្ដែងមានបងប្អូនមួយចំនួនដែលធ្លាប់ប្រើប្រាស់ម៉ាស៊ីននាំចូលពីប្រទេសជិតខាង បានងាកមកប្រើប្រាស់ម៉ាស៊ីនរបស់សិប្បកម្ម សុខ បូរិន វិញ ដោយសារតែគុណភាពល្អ និងមានភាពធន់របស់ម៉ាសស៊ីន»
បច្ចុប្បន្ន សិប្បកម្មរបស់លោក បូរិន មានកម្មករប្រមាណ ១០នាក់ ដែលមានតួនាទីផ្សេងៗគ្នា ហើយអាចដំឡើងម៉ាស៊ីនបាន ១គ្រឿងប៉ុណ្ណោះក្នុង១ថ្ងៃពោលគឺនៅមិនទាន់គ្រប់តាមតម្រូវការរបស់អតិថិជនឡើយ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា លោក បូរិន បានចាប់ផ្ដើមផលិតម៉ាស៊ីនកិនចំណីសត្វនេះឡើងកាលពីឆ្នាំ២០១៧ ដែលដើមឡើយសិប្បកម្មសរបស់លោកមានផលិតត្រឹមប្រភេទឧបករណ៍ស្នប់ទឹកប៉ុណ្ណោះ ហើយក្រោយមកទើបមានការរៀបចំផែនការបង្កើតម៉ាស៊ីនកិនចំណីសត្វដោយបានចំណាយដើមទុនអស់ប្រមាណ២០ម៉ឺនដុល្លារ។
ម្ចាស់សិប្បកម្មក្នុងក្រុងស្វាយរៀងរូបនេះបានបន្ថែមឲ្យដឹងទៀតថា ទោះជាលោកជាអ្នករចនាម៉ូដ និងបង្កើតម៉ាស៊ីនកិនចំណីនេះឡើង តែពុំមានវត្ថុធាតុដើមក្នុងស្រុកឡើយ គឺត្រូវកម្ម៉ង់ឱ្យប្រទេសជិតខាងជាអ្នកផលិតគ្រឿងបង្គុំ បន្ទាប់មកលោកក៏យកមកដំឡើងនៅសិប្បកម្មផ្ទាល់តែម្ដង។ ក្រៅពីនេះលោកក៏មានគម្រោងផលិតម៉ាស៊ីនថ្មីដែលមានមុខងារផ្សេងៗទៀតសម្រាប់បងប្អូនកសិករ ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្ន ត្រូវបានរាំងស្ទះដោយសារបញ្ហាកូវីដ១៩ ហើយបញ្ហាអ្នកជំនាញនៅមានកម្រិត វត្ថុធាតុដើមក៏ត្រូវការនាំចូលទៀតនោះ បានចោទជាបញ្ហាសម្រាប់អាជីវកម្មមួយនេះផងដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក សុខ បូរិន ក៏ថ្លែងអំណរគុណដល់អតិថិជនដែលតែងតែគាំទ្រម៉ាស៊ីនច្នៃដោយកូនខ្មែរ និងលើកទឹកចិត្តដល់បងប្អូនដែលមានចិញ្ចឹមសត្វ ក៏ដូចជាដាំបន្លែ គួរទិញម៉ាស៊ីននេះយកទៅប្រើប្រាស់ដែលអាចកាត់បន្ថយចំណាយ ពិសេសគឺកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ថ្នាំគីមីលើដំណាំដោយងាកមកប្រើជីកំប៉ុស មិនប៉ះពាល់ដល់សុខភាពជំនួសវិញ៕