រដ្ឋាភិបាលប្រមូលបានចំណូលជាង៥០០លានដុល្លារពីពន្ធដារ កើនជិត២៣ភាគរយ
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងរយៈពេល២ខែដើមឆ្នាំ​២០២២ នេះអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ ប្រមូលពន្ធ-អាករគ្រប់ប្រភេទបានជាង៥០០លានដុល្លារ  ដែលចំណូលពន្ធប្រមូលបាននេះ  កើនឡើង ២២,៦៩ភាគរយ បើធៀបរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២១។
នៅក្នុងពេលរយៈ២ខែមកនេះ សម្រាប់ថវិកាជាតិដែលកម្ពុជាទទួលបានចំណូលពីពន្ធដារមានចំនួន ២ ០៧៤.៦៦ ប៊ីលានរៀលស្មើនឹងប្រមាណជា ៥១២.២៦ លានដុល្លារ ឬប្រមាណ ១៨,១៧ភាគរយនៃផែនការប្រចាំឆ្នាំ ខណៈលទ្ធផលប្រមូលចំណូលនេះ ត្រូវបានប្រកាសក្នុងកិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលប្រចាំខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមវត្តមានឯកឧត្តម គង់ វិបុល អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារកាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២។​
អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ បានបញ្ជាក់ថាក្នុងខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ចំណូលពីប្រភេទពន្ធសំខាន់ៗ ៥ ប្រភេទ បានបន្តរក្សាកំណើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ធៀបនឹងខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១ ។ ក្នុងនោះ ពន្ធលើប្រាក់ចំណូលមានចំនួន ១៩០.១៥ ប៊ីលានរៀល (កើនឡើង ២៣.៦១ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ១៤.១៨%), អាករលើតម្លៃបន្ថែមមានចំនួន ២៥២.៧៨ ប៊ីលានរៀល (កើនឡើង ១៣.២៣ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ៥.៥២%), អាករពិសេសមានចំនួន ១០៥.៦៧ ប៊ីលានរៀល (កើនឡើង ១៥.៥០ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ១៧.​១៩%), ពន្ធលើប្រាក់បៀវត្សមានចំនួន ៩៨.៤២ ប៊ីលានរៀល (កើនឡើង ១៨.៥១ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ២៣.១៧%), និង ពន្ធប្រថាប់ត្រាលើពន្ធប្រថាប់ត្រាលើការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិអចលនទ្រព្យចំនួន ៦៣.​២៣ប៊ីលានរៀល (កើនឡើង ៩.១៨ ប៊ីលានរៀល ស្មើនឹង ១៦.៩៨%)។
ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីធានានូវប្រសិទ្ធភាពក្នុងការប្រមូលចំណូលពន្ធ ឱ្យបានគ្រប់ផែនការប្រចាំឆ្នាំ២០២២ ក្នុងចំនួន ២៨១៩លានដុល្លារ អគ្គនាយកដ្ឋាពន្ធដារបន្តអនុវត្តនិងពង្រឹងវិធានការមួយចំនួន ដូចជា៖ ការដំឡើងឧបករណ៍វាស់ចំណុះស្រាបៀរ និងភេសជ្ជៈគ្មានជាតិអាល់កុលរបស់សហគ្រាសក្នុងស្រុក, ពង្រឹងការងារចុះបញ្ជីពន្ធដារ និងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព  រួមទាំងបន្តពង្រឹងការបង្វិលសងលើអាករលើតម្លៃបន្ថែម ជាដើម។
លោក គង់ វិបុល រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ បានក្រើនរំលឹកពាក់ព័ន្ធនឹងអនុលោមសារពើពន្ធពីបទល្មើសពន្ធដារ និងបទល្មើសសម្អាតប្រាក់ថា កន្លងមកមានសហគ្រាសមួយចំនួនតូច មិនបានចុះបញ្ជីឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងបានបង្កើតជាផែនការគេចវេសពន្ធ (Tax Evasion Scheme) រៀបចំកិច្ចសន្យានិងវិក្កយបត្រក្លែងក្លាយ ក្នុងគោលដៅកាត់បន្ថយការបង់ពន្ធ។ លោកបានប​ញ្ជាក់ថា សកម្មភាពបែបនេះ នឹងក្លាយជាគោលដៅនៃការស៊ើបអង្កេត ចំពោះបទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌ និងករណីធ្ងន់ធ្ងរអាចឈានដល់បទល្មើស សម្អាតប្រាក់។
ជាមួយគ្នានេះ បទបង្ហាញស្តីពីលទ្ធផលនៃការធ្វើប្រតិបត្តិការបង្ក្រាបបទល្មើសពន្ធដារ ដែលអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារសម្រេចបានថ្មីៗនេះ ដោយមានកិច្ចសហការល្អជាមួយគ្រប់ក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ក្នុងការខិតខំប្រឹងប្រែងប្រមូលចំណូល ដែលទទួលបានលទ្ធផលយ៉ាងល្អប្រសើរ ហើយនេះ គឺជាជោគជ័យនិងជាសមិទ្ធផលរួមរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារទាំងមូល៕