អាជីវកម្មខ្វៃជ្រូកកណ្តុរ បានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចក្នុងការបំពេញតម្រូវការក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំចិន
ភ្នំពេញ ៖ ពិធីសែនបុណ្យចូលឆ្នាំព្រពៃណីចិន ជាពិធីមួយដែលបងប្អូនខ្មែរភាគច្រើនកាត់សែស្រឡាយចិនតែងតែប្រារព្ធឡើងយ៉ាងពិសេស ជាមួយនឹងការជួបជុំបងប្អូនសាច់ញាតិនៅក្នុងផ្ទះរបស់ខ្លួនដ៏រីករាយ។ នៅក្នុងពិធីសែននេះដែរ ជ្រូកខ្វៃ គឺជាតួអង្គយ៉ាងសំខាន់ ដែលធ្វើឱ្យអាជីវកម្មជ្រូកខ្វៃមានភាពមមាញឹកខ្លាំងក្នុងការត្រៀមផលិតដើម្បីផ្គត់ផ្គង់តាមតម្រូវការអតិថិជន។
អ្នកនាង ជូ វួចម៉េង ជាម្ចាស់ហាង ជូអេងគង់ ជ្រូកកណ្ដុរខ្វៃ បានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា នៅក្នុងឱកាសបុណ្យចូនឆ្នាំចិនខាងមុខនេះ ជ្រូកខ្វៃនឹងមានតម្រូវការខ្ពស់ ហើយអាជីវកម្មរបស់អ្នកនាងក៏កំពុងមមាញឹកក្នុងការត្រៀមផលិតសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ជូនអតិថិជនផងដែរ។
“ចំពោះជ្រូកខ្វៃសម្រាប់សែន យើងរំពឹងទុកថានឹងអាចលក់បានពី ២០០-៣០០ក្បាល ឬលើសពី ៣០០ ក្បាលទៅទៀត ដោយសារបងប្អូនយើងគាត់កម្ម៉ង់ទិញសម្រាប់ថ្ងៃសែនច្រើន ដែលយើងបើកការកម្ម៉ង់តាំងពីមុនថ្ងៃសែនកន្លះខែដើម្បីរៀបចំកម្ម៉ង់ជ្រូកមកផលិតជូន”
ម្ចាស់ហាងខាងលើបានបន្តទៀតថា ៖
“ហាងរបស់យើងមានលក់ជ្រូកខ្វៃទាំងជ្រូកធម្មតា និងជ្រូកកណ្ដុរ ដែលជាធម្មតាអាចលក់បានពី ២០ ទៅ៣០ ក្បាលក្នុងមួយថ្ងៃ អាស្រ័យលើការកម្ម៉ង់របស់អតិថិជនដែលខ្លះគាត់ទិញទាំងមូល ខ្លះទិញមួយចំហៀង ឬក៏កាត់ជាដុំរួមជាមួយនឹងឈុតបន្លែសម្រាប់ផ្ទាប់ផងដែរ”
ពាក់ព័ន្ធនឹងការកម្ម៉ង់ជ្រូក អ្នកនាង វួចម៉េង បានបញ្ជាក់ទៀតថា ៖
“ដោយសារខាងយើងទទួលទិញជ្រូកពីបងប្អូនយើងដែលចិញ្ចឹមក្នុងស្រុកផ្ទាល់ ជាហេតុធ្វើឱ្យការផ្គត់ផ្គង់មានចំនួនកំណត់ មានន័យថា យើងទទួលការកម្ម៉ង់របស់ភ្ញៀវបានក្នុងចំនួនជ្រូកស្រស់ដែលយើងទិញមកបានដែរ ក្រៅពីនេះយើងបិទការកម្ម៉ង់តែម្ដង ពោលគឺយើងទទួលធ្វើក្នុងបរិមាណដែលយើងអាចគ្រប់គ្រង និងរក្សានូវគុណភាពក៏ដូចជារសជាតិជូនអតិថិជនបានតែប៉ុណ្ណោះ”
ម្ចាស់អាជីវកម្មជ្រូកខ្វៃរូបនេះបានឱ្យដឹងផងដែរថា ចំពោះប្រភេទជ្រូកកណ្តុរស្រស់គឺទទួលទិញពីខេត្តរតនៈគិរី ហើយជ្រូកធម្មតាទទួលទិញពីខេត្តក្រចេះ ដែលជាផ្នែកមួយជួយលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជនក្នុងសហគមន៍ផង និងធានានូវគុណភាពសាច់ជ្រូកខ្វៃដែលអតិថិជនតែងតែនិយមទទួលទានផង ជាពិសេសបងប្អូនក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញផ្ទាល់តែម្ដង។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា សម្រាប់ឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីចិនដែលចូលមកដល់ក្នុងពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ ម្ចាស់អាជីវកម្មជ្រូកខ្វៃ ជូអេងគង់ ជ្រូកកណ្ដុរខ្វៃ បានរំឭកថា តម្លៃរបស់ជ្រូកខ្វៃអាចឡើងខ្ពស់ជាងតម្លៃធម្មតាប្រមាណ ២០-៣០ដុល្លារ ដោយសារក្នុងឱកាសបុណ្យទានមានអតិថិជនសម្រុកទិញច្រើន ហើយក៏អាស្រ័យលើតម្លៃជ្រូកស្រស់ដែលទិញចូលកើនឡើងផងដែរ៕