" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-81762 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កំណើន​សហគ្រិន​កើនឡើងបានជួយ​ជំរុញឱ្យមានតម្រូវការអគារការិយាល័យកាន់តែខ្ពស់​
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុង​រយៈ​ពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយ​នេះ កំណើនសហគ្រិន​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​បានកើនឡើង​ជា​បន្តបន្ទាប់ ជាក់​ស្ដែង​និសិ្សតដែល​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ពី​សាកលវិទ្យាល័យ​នានា​បាន​ទៅបង្កើតអាជីវកម្ម​ និង​សហ​គ្រាស​ជាច្រើន​ដែលការ​បង្កើត​សហគ្រាស ​និងអាជីវកម្មទាំងនេះ ក៏បានជួយ​ដល់​ការ​បង្កើត​មុខ​របរ​ដល់​ប្រ​ជា​ពល​រដ្ឋ​​កម្ពុជា​ផងដែរ ខណៈដែលតម្រូវការអគារការិយាល័យជួលមានការកើនឡើង។
លោក​ ខេន ឡូ ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ភិបាល​នៃក្រុមហ៊ុន Cowell Banker Cambodia បានលើកឡើងថា​ កំណើន​នៃក្រុមហ៊ុន​ក្នុង និងក្រៅប្រទេស​នៅ​កម្ពុជា​បានធ្វើឱ្យ​មានតម្រូវការ​ជួល​លើការិយាល័យកើនឡើង ហើយកាលពីមុនម្ចាស់ក្រុមហ៊ុន​ភាគច្រើន​ជួលតែផ្ទះល្វែង ​​ឬវីឡា​សម្រាប់ធ្វើជាការិយាល័យ​របស់​ខ្លួន ប៉ុន្តែក្រោយមកក៏បានផ្លាស់​ទៅ​ជា​ជួល​ការិយាល័យ​នៅតាមអគារការិយាល័យ​ ។
“ដោយសារតែមានក្រុមហ៊ុន​បរទេស​ជាច្រើន​ចូលមករកស៊ីនៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​ ក៏ត្រូវការរកការិយាល័យ​ស្តង់ដារ ជាពិសេស​ការិយាល័យ​កម្រិត​​ B និង A ហើយក៏ធ្វើការ​វិនិយោគ​លើ​ការអភិវឌ្ឍ​ការិយាល័យ​ទាំង​ពីរ​កម្រិត​នេះដែលមានការកើនឡើង​ដូចគ្នា​ផងដែរ។ ក្រុមហ៊ុនបរទេស​គេមក​បើក​ការិយាល័យ​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា គេ​ត្រូវការ​ការិយាល័យ​ដែលស្តង់ដារ ដើម្បីឱ្យ​ភ្ញៀវរបស់គេ​មក​មាន​ទីតាំង​សម្រាប់ទទួល​ភ្ញៀវ មានកន្លែង​ប្រជុំ ជាដើម ហើយក្រោយៗមកទៀត​ក៏ក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុក​បាន​រក​ការិយាល័យ​បែបនេះដូចគ្នា​ផងដែរ”
លោក​ ខេន ឡូ​ ៖
“បានបន្ថែមថា ក្រៅពី​ក្រុមហ៊ុនឯកជន ក្នុង និងក្រៅប្រទេស​ដែល​ត្រូវ​ការ​នូវ​ការិយាល័យ​ស្តង់​ដារ​​បែបនេះ ក៏មានអង្គការ ស្ថាប័ន​អន្តរជាតិជាច្រើន​ទៀត ដែល​ចូលមកកម្ពុជា​ក៏មានតម្រូវការ​លើ​ជួល​ស្នាក់​​ការ​របស់ពួកគេ​ដែរ ហេតុដូច្នេះហើយ​ទើប​យើង​មើលឃើញថា​ ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នំាតម្រូវការ​ការិយា​ល័យ​​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​កាន់តែមានកំណើន”
គួរកត់សម្គាល់ផងដែរថា ក្រោយពេល​ស្ថានភាពកូវីដ​១៩​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជាមានភាពធូរស្រាល​​ កំណើន​អាជីវកម្មរបស់​សហគ្រិន​ជាច្រើន​ចាប់ផ្ដើមមាន​សកម្មភាព​កើនឡើង​វិញជា​បន្តបន្ទាប់ ដែលជំរុញឱ្យ​តម្រូវការ​អចលនទ្រព្យ​​ផ្នែក​ពាណិជ្ជកម្ម​ ដូចជា​ទីតាំងអាជីវកម្ម​មានតម្រូវការ​កើនឡើង​ជា​ងមុន​វិញ​បន្តិច​ ហើយរំពឹងថា​នឹង​បន្ត​មាន​កំណើនឡើង​បន្ថែមទៀត​នៅពេលស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច​សកល​បានប្រសើរ​៕