ភ្នំពេញ ៖ ការកើនឡើងពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃនៃតម្លៃប្រេងនៅលើទីផ្សារពិភពលោក ហាក់បានសង្រ្គប់សេដ្ឋកិច្ចប្រជាជន ក៏ដូចជាម្ចាស់អាជីវកម្មមួយចំនួន ដែលមិនទាន់នឹងបានងើបឡើងស្រួលបួលពីបញ្ហាកូវីដផងនោះឲ្យជួបភាពប្រឈមបញ្ហាបន្តិចទៅវិញ។ ដោយឡែកចំពោះអ្នកដែលអាចដំឡើង ឬទម្លាក់តម្លៃប្រេងមិនមែនជាការកំណត់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលនោះទេ ពោលគឺមានតែប្រទេសដែលជាអ្នកផលិតប្រេងប៉ុណ្ណោះដែលអាចកំណត់តម្លៃជាក់លាក់ទៅតាមបរិមាណនៃការផ្គត់ផ្គង់នៅលើទីផ្សារ ធៀបនឹងតម្រូវការជាក់ស្ដែង។
ដោយឡែកសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា រាជរដ្ឋាភិបាលបានព្យាយាមប្រើប្រាស់នូវវិធីសាស្ត្រមួយចំនួនដែលអាចមានលទ្ធភាពជួយបញ្ចុះតម្លៃប្រេងបានក្នុងអត្រាមួយរួចហើយ។ ជាមួយគ្នានេះ ជាដំណោះស្រាយល្អ ប្រជាជនទូទៅអាចប្រើនូវវិធីសាស្ត្រឆ្លាតវៃចំនួន០៣ ដែលអាចជួយសម្រួល និងកាត់បន្ថយចំណាយទៅលើការធ្វើដំណើរ ដោយវិធីសាស្ត្រទាំងនោះរួមមានដូចជា៖
១- កាត់បន្ថយការធ្វើដំណើរដែលមិនចាំបាច់ ៖ សម្រាប់ការធ្វើដំណើរដែលមិនចាំបាច់ ប្រជាជនគួរពិចារណាក្នុងការកាត់បន្ថយ ដើម្បីជាការសន្សំសំចៃសាំងទុកប្រើនៅពេលដែលចាំបាច់ណាមួយ។ ជាឧទាហរណ៍ គ្រួសារដែលមានយានជំនិះច្រើនប្រភេទ (ម៉ូតូ ឡាន) អាចកាត់បន្ថយមកប្រើត្រឹមតែយានយន្ដណាដែលស៊ីសាំងតិច។
២. ប្រើប្រាស់មធ្យោបាយសាធារណៈ ៖ សម្រាប់ប្រជាជនដែលរស់នៅក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ ការប្រើប្រាស់មធ្យោបាយសាធារណៈគឺជាមធ្យោបាយដ៏ល្អបំផុត ដោយពួកគេមិនចាំបាច់ត្រូវចំណាយច្រើនរាល់ការធ្វើដំណើរម្ដងៗនោះទេ។ អ្នកធ្វើដំណើរអាចជ្រើសរើសបាននូវរថយន្ដសាធារណៈ (City Bus) ដោយចូលទៅគេហទំព័រ https://www.facebook.com/phnompenhcitybus.gov.kh/ ឬដោនឡូត CITY BUS App ដើម្បីតាមដាន និងជ្រើសរើសខ្សែចំណតណាមួយដើម្បីទទួលសេវា កម្មកាន់តែងាយស្រួល។ ម៉្យាងទៀត អ្នកធ្វើដំណើរអាចជ្រើសរើសជួលម៉ូតូអគ្គីសនីតាមរយៈការ ដោនឡូត App Go2-scooter sharing ដើម្បីជួលម៉ូតូអគ្គីសនីដែលមានតម្លៃសមរម្យ។
៣. ដើរ ឬជិះកង់សម្រាប់ការធ្វើដំណើរជិតៗ ៖ ខណៈពេលដែលការឡើងថ្លៃប្រេងសាំង ត្រូវបានមនុស្សភាគច្រើនយល់ថាជាហានិភ័យ យើងអាចផ្លាស់ប្ដូរការគិតដោយបង្វែរមកជាអ្វីដែលអាចទាញ ប្រយោជន៍ពីវាបាន។ ជាក់ស្ដែង ការដើរ ឬជិះកង់សម្រាប់ទិសដៅជិតៗ គឺស្មើទៅនឹងការហាត់ ប្រាណ ស្របទៅនឹងស្ថានភាពមនុស្សភាគច្រើននាពេលបច្ចុប្បន្នដែលរវល់ខ្លាំងទៅនឹងការងារ ហើយមិនមានពេលថែទាំសុខភាព ក៏ដូចជាបរិស្ថាន។
បន្ថែមពីនេះ ការងាកមកប្រើប្រាស់មធ្យោបាយធ្វើដំណើរដែលដើរដោយថាមពលអគ្គីសនីក៏ជារឿង ផងដែរសម្រាប់បរិស្ថាន ព្រោះរឿងនេះ ក៏ជាផែនការស្នូលមួយរបស់ក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូនផងដែរក្នុងការបង្កើនការប្រើប្រាស់រថយន្ដអគ្គីសនីអោយបាន ៤០% និងម៉ូតូអាយបាន ៧០% ត្រឹមឆ្នាំ ២០៥០៕