" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-69402 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជិត ៦០០លានដុល្លារពីការនាំចេញស្រូវ-អង្ករ ក្នុងរយៈ៦ខែឆ្នាំនេះ
ភ្នំពេញ ៖ ការនាំចេញអង្ករនៅឆមាសទី១​ ឆ្នាំ២០២២ មានកំណើនជាង​ ១៦% ក្នុងបរិមាណសរុបចំនួន ៣២៧​ ២០០​ តោន គិតជាទឹកប្រាក់ជាង ១៩៨​ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ខណៈដែលការនាំចេញស្រូវសរុបបានចំនួន​ ១​ ៧៣៣​ ១៥៧​ តោន គិតជាទឹកប្រាក់មានចំនួន ៤០១.៩៦ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ។
តាមរបាយការណ៍បានឱ្យដឹងថា សម្រាប់ឆមាសទី១ កម្ពុជាបាននាំចេញអង្ករគ្រប់ប្រភេទទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ តាមរយៈក្រុមហ៊ុនចំនួន ៥៣ ក្រុមហ៊ុនបានអង្ករចំនួន ៣២៧ ២០០ តោន ដែលគិតជាទឹកប្រាក់មានចំនួន ១៩៨.៦៣ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ដែលក្នុងនោះ មានប្រទេសចិន រួមទាំងតំបន់ស្វយ័តហុងកុង ម៉ាកាវ បានចំនួន ១៦៨ ២៨០ តោន ស្មើនឹង ៥១.៤៣% មានកំណើនចំនួន ១៧.៤៤ % បើធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២១។
ការនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសនានានៅក្នុងទ្វីបអឺរ៉ុប​ចំនួន ២៣ប្រទេស បានចំនួន ១០៦ ១៩៤ តោន ឬស្មើនឹង ៣២% មានកំណើន ចំនួន ៤៦.​៩០% ។ ការនាំចេញទៅកាន់ ប្រទេសក្នុងសមាជិកអាស៊ាន ៤ប្រទេស បានចំនួន ២៨ ៦៨០ តោន ឬស្មើនឹង ៨.៧៧% ដែលមានកំណើនចំនួន ៦.៦៩% និងការនាំចេញទៅកាន់គោលដៅផ្សេងៗ ចំនួន ២១ប្រទេស​ បានចំនួន​ ២៤​ ០៤៦ តោន ឬស្មើនឹង ៧.៣៥%។
សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជាបានគូសបញ្ជាក់ថា សម្រាប់ប្រភេទអង្ករនាំចេញ​ គឺមានអង្ករក្រអូបគ្រប់ប្រភេទបានចំនួន ៦២.៤៤% អង្ករ​ ស បានចំនួន ៣៤.១២% អង្ករចំហ៊ុយ​បានចំនួន​ ១.៩៣%​  និងអង្ករសរីរាង្គបានចំនួន ១.៥០% និងអង្ករដំណើបបាន ​០.០១%  ឬស្មើនឹង  ២៣ តោន។
ក្នុងរយៈពេល៦ខែ ឆ្នាំ២០២២ នេះដែរ កម្ពុជាបាននាំចេញស្រូវសរុបបានចំនួន ១ ៧៣៣ ១៥៧តោន ដែលគិតជាទឹកប្រាក់មានចំនួន៤០១.៩៦លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ដែលទីផ្សារនាំចេញស្រូវស្ទើរ ១០០% គឺនាំចេញទៅប្រទេសវៀតណាម។ ចំពោះការកតសម្គាល់ ចំពោះការ​នាំ​ចេញ​អង្ករ​របស់​កម្ពុជា​ទៅ​ប្រទេស​ចិន​បាន​កើន​ឡើង​ជាង ១៧ ភាគរយ​ក្នុង​ឆមាសទី១ នៃឆ្នាំនេះ ដោយយោងរបាយការណ៍ផ្លូវការ ប្រទេសកម្ពុជាបាននាំចេញអង្ករចំនួន ១៦៨,២៨០ តោនទៅកាន់ប្រទេសចិននៅក្នុងឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ២០២២ កើនឡើង ១៧.៤ ភាគរយធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។
របាយការណ៍របស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទបានឱ្យដឹងថា ប្រទេសចិននៅតែជាអ្នកទិញអង្ករកម្ពុជាច្រើនជាងគេ ដោយការនាំចេញអង្ករទៅកាន់ប្រទេសចិនមានចំនួន ៥១.៤ភាគរយនៃការនាំចេញទំនិញសរុបរបស់ប្រទេស បើគិតក្នុងអំឡុងខែមករាដល់ខែមិថុនាឆ្នាំនេះ ។
លោក សុង សារ៉ន ប្រធានសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា (CRF) បានប្រាប់ Xinhua ថា ប្រទេសចិនគឺជាទីផ្សារដ៏ធំសម្រាប់អង្ករកម្ពុជា ហើយកម្ពុជាត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងនាំចេញអង្ករកាន់តែច្រើនទៅកាន់ប្រទេសចិន បន្ទាប់ពីកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់ (RCEP) បានចូលជាធរមាននៅថ្ងៃទី១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ដោយ RCEP នឹងសម្រួលដល់ពាណិជ្ជកម្មទំនិញរវាងកម្ពុជា និងចិន ក៏ដូចជាប្រទេសដែលចូលរួមផ្សេងទៀត ។ សូមបញ្ជាក់ថា កតិកាសញ្ញាពាណិជ្ជកម្មខ្នាតធំនេះផ្តល់នូវទីផ្សារធំជាងមុនសម្រាប់ផលិតផលរបស់កម្ពុជា កិច្ចព្រមព្រៀងនេះនឹងទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគបរទេសកាន់តែច្រើនមកបណ្តាក់ទុនក្នុងវិស័យផ្សេងៗរួមទាំងក្នុងឧស្សាហកម្មអង្ករ ដើម្បីនាំចេញផលិតផលសម្រេចទៅកាន់ប្រទេសដែលមានកតិកាសញ្ញា RCEP ទាំងនោះដោយមិនយកពន្ធ ៕