ក្រសួង​ដែនដី ​រំលឹកអតិថិជន​នៃគម្រោងភូមិ​មរតក​នៅ​ខេត្តស្វាយរៀង​ ប្រុង​ប្រយ័ត្នចំពោះជន​ក្លែង​បន្លំ​​ជា​ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងមួយក្រុម
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់​ បាន​ប្រកាសឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជាអតិថិជន​របស់​គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ចំនួនពីរ​ដែលមានបញ្ហាត្រូវបង្កើនការ​​​ប្រុងប្រយ័ត្ន​បន្ទាប់ពីមាន​ជន​ទុច្ចរឹត​មួយចំនួន​បន្លំខ្លួន​ជា​ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង​​ទាក់ទងតាមបណ្តាញសង្គមតេលេក្រាម(Telegram)​​ទៅអតិថិជន​ដើម្បីឆបោក​​​ក្នុងរូបភាពបង្គាប់ឱ្យអតិថិជន​បង់ប្រាក់​ជា​ថ្នូរ​នឹង​ការ​ដោះស្រាយ​ជូន ។​
យោងតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់​ កាលពី​ថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះបាន​ឱ្យដឹងថា នាពេលថ្មីៗនេះ មានជន​ទុច្ចរឹត​មួយចំនួន​បានឆ្លៀត​ឱកាស​ក្លែង​បន្លំឋានៈជា​ថ្នាក់​ដឹកនាំក្រសួង​ដែនដី និង​ឋានៈជាជំនួយ​ការផ្ទាល់​របស់​ឯកឧត្តម​ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ ដោយបានទាក់ទងតាម​ប្រព័ន្ធតេលេក្រាម​ទៅកាន់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលជា​អតិថិជននៃគម្រោង​ដីឡូតិ៍ ភូមិមរតក​ ស្ថិតនៅភូមិ​ចំបក់ សង្កាត់ចេក ក្រុង​ស្វាយរៀង​ ខេត្តស្វាយរៀង និង​អតិថិជន​គម្រោង​ដីឡូតិ៍ភូមិមរតក​ថ្មស ដែលស្ថិតនៅទីតាំង​ភូមិ​តាប៉ ឃុំតាសួស ស្រុកស្វាយជ្រុំ​ ខេត្តស្វាយរៀង ។ ជន​ឆបោក​ បាន​ទាក់ទងទៅប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំង​នោះឱ្យ​បង់​ប្រាក់​ទៅកាន់ពួកគេ​ជាថ្នូរនឹ​ងការ​ដោះស្រាយ​លើការទិញ – លក់​ដីឡូតិ៍ ។
ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បានចាត់ទុក​ទង្វើនេះថា ជាទង្វើ​បំពាន​ទាំង​ផ្នែកផ្លូវច្បាប់​ និង​សីលធម៌ និងធ្វើឱ្យប៉ះពាល់​ដល់​កិត្តិយស សេចក្ដីថ្លៃថ្នូរ​របស់ថ្នាក់ដឹកនាំ​ និងមន្ត្រីរាជការ​នៃក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់​យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរមិនអាចទទួលយកបាននោះឡើយ​ ។
តាមរយៈសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន​ដដែល​បានបញ្ជាក់ថា ក្រោយទទួលបាន​ការ​ប្រគល់​ភារកិច្ច​ពីរាជរដ្ឋាភិបាល ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បាន និងកំពុង​ខិតខំពុះពារ​ក្នុងការ​សម្រប​សម្រួល​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ លក់-​ទិញ របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុងគម្រោងទាំង​ពីរខាង​លើ​ និងឈានទៅរកការ​បិទបញ្ចប់វិវាទជាស្ថាពរ​ក្នុងពេល​ឆាប់ៗនេះ ដោយរាជរដ្ឋាភិបាល សម្រេច​ទទួល​បន្ទុក​រ៉ាប់រង​ពន្ធអាករ​ និងសេវា​សុរិយោដីបន្ថែមទៀតជូនដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលជាអតិថិជនៃគម្រោងទាំងពីរ​នេះ ។​
ជាកិច្ចការបន្ទាន់នៅពេលនេះ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់​ នឹង​សហការ​ជាមួយក្រសួ​ងមហាផ្ទៃ​ ស្ថាប័ន​ជំនាញ​ពាក់ព័ន្ធ ព្រមទាំង​អាជ្ញាធរ​មានសមត្ថកិច្ច​ ដើម្បីចាត់វិធានការ​តាមផ្លូវច្បាប់ ។ ជាមួយគ្នា​នេះ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ សូមអំពាវនាវ​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលជាអតិថិជនពាក់ព័ន្ធ​នឹង​គម្រោង​ បុរី ខុនដូ ឬដីឡូតិ៍ ​ដែល​មានបញ្ហា​ និងកំពុងទទួលបានការ​សម្របសម្រួលដោះស្រាយ​នៅក្រសួងទាំងអស់ ត្រូវមានការ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ខ្ពស់ចំពោះករណីឆបោក​ ក្លែង​បន្លំ​គ្រប់ប្រភេទ និង​ស្នើសុំឱ្យ​អាជ្ញាធរ​គ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ក៏ដូចជាភាគីពាក់ព័ន្ធទាំអអស់​ សហការ​ចូលរួម​សម្របសម្រួល​ និងដោះស្រាយ​រួមគ្នា ប្រកបដោយភាពស្មោះត្រង់​ និងឆន្ទៈខ្ពស់​បំផុត។ សេចក្ដីលម្អិតមាននៅក្នុងសេចក្ដីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ដូចខាងក្រោម ៖