ភ្នំពេញ ៖ ខណៈពេលដែលវិស័យអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា នៅមិនទាន់មានភាពប្រសើរផងនោះ និយ័តករអាជីវកម្មអចលនវត្ថុ និងបញ្ចាំ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានប្រកាសផ្អាកប្រតិបត្តិការលក់លើគម្រោងអចលនទ្រព្យធំៗចំនួន ៥ របស់ក្រុមហ៊ុន ព្រីនស៍ ក្រោយការចាប់ខ្លួនប្រធានប្រឹក្សាភិបាលក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យដ៏ធំមួយនេះ។ ក្នុងបរិបថនេះ អ្នកជំនាញនៃវិស័យអចលនទ្រព្យបានបង្ហាញពីក្ដីបារម្ភថា វិស័យនេះអាចនឹងបន្តរងផលប៉ះពាល់បន្ថែមទៀត ព្រោះតែ ព្រីនស៍ គឺជាក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យធំជាងគេមួយនៅកម្ពុជា ។
យោងតាមសេចក្ដីជូនដំណឹងរបស់និយ័តករអាជីវកម្មអចលនវត្ថុ និងបញ្ចាំ បានឱ្យដឹងថា គម្រោងទាំង៥ ដែលប្រកាសផ្អាកមិនឱ្យធ្វើប្រតិបត្តិការលក់បន្តរួមមាន (១) គម្រោងអគារសហកម្មសិទ្ធិ ឬខុនដូ Prince Happiness Plaza ឬ The Pinnacle Residence (២) គម្រោងអគារសហកម្មសិទ្ធិ ឬខុនដូ Prince Golden Bay (៣) គម្រោងអគារសហកម្មសិទ្ធិ ឬខុនដូ មជ្ឈមណ្ឌល Prince Huan Yu (៤) គម្រោងលំនៅឋាន ឬបុរី Prince One Tropica និង (៥) គម្រោងលំនៅឋាន ( បុរី ) ភូមិសំរោង ។
សេចក្ដីជូនដំណឹងរបស់និយ័តករអាជីវកម្មអចលនវត្ថុ និងបញ្ចាំបានបន្ថែមថា សម្រាប់អតិថិជនដែលបានចុះកិច្ចសន្យាលក់-ទិញផ្ទះ/យូនីត ជាមួយគម្រោងទាំង៥ រួច ត្រូវបន្តអនុវត្តកាតព្វកិច្ចរហូតដល់បញ្ចប់កិច្ចសន្យាលក់-ទិញជាស្ថាពរ ។ ដោយឡែក ចំពោះអតិថិជនដែលបានបញ្ចប់កាតព្វកិច្ចស្របតាមកិច្ចសន្យាលក់-ទិញជាមួយគម្រោងខាងលើ ត្រូវបន្តស្នើសុំការរៀបចំផ្ទេរកម្មសិទ្ធិផ្ទះ/យូនីត តាមគម្រោងនីមួយៗ ដោយមានកិច្ចសហការជួយសម្របសម្រួលរវាងនិយ័តករអាជីវកម្មអចលនវត្ថុ និងបញ្ចាំ និងក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ។
លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត គីម ហ៊ាង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល KW Cambodia បានលើកឡើងថា ការអនុវត្តរបស់និយ័តករអាជីវកម្មអចលនវត្ថុ និងបញ្ចាំ គឺជារឿងត្រឹមត្រូវ ។ តែទោះជាយ៉ាងណា ផលប៉ះពាល់វាប្រាកដជាមាន គ្រាន់តែរយៈពេលខ្លីប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែនៅពេលអនាគត វិស័យនេះ នឹងមានភាពល្អប្រសើរឡើងវិញ ។
លោកឧកញ៉ាបន្តថា ៖
«វាដល់ពេលវេលាដែលត្រូវសម្អាត បង្ហាញពីភាពស្អាតស្អំរបស់កម្ពុជា ដើម្បីទទួលយកអ្នកវិនិយោគល្អៗចូលមកកម្ពុជាវិញ ។ ការលុបបំបាត់អ្នករកស៊ីមិនស្របច្បាប់ចេញពីកម្ពុជាអស់ គឺជាឱកាសមួយដែលធ្វើឱ្យអ្នករកស៊ីត្រឹមត្រូវមានភាពងាយស្រួល ហើយនឹងអាចទាក់ទាញអ្នករកស៊ី អ្នកវិនិយោគដែលត្រឹមត្រូវបានកាន់តែច្រើន»។
អ្នកឧកញ៉ា សំ សុខនឿន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុន SAM SN GROUPបានមានប្រសាសន៍ថា រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ ស្ថានភាពវិស័យអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា នៅមិនទាន់ល្អប្រសើរឡើងវិញនៅឡើយ ពោលគឺតាំងពីសម័យកាលកូវីដ១៩ និងសម័យកាលសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកមិនប្រាកដប្រជា ហើយគួបផ្សំជាមួយបញ្ហាសង្គ្រាមឈ្លានពានពីសំណាក់ភាគីថៃ មកលើទឹកដីកម្ពុជា គឺជាដើមចមសំខាន់បំផុតដែលធ្វើឱ្យវិស័យនេះបន្តជួបបញ្ហា។
អ្នកឧកញ៉ាបន្តថា បញ្ហាចាស់នៅអូសបន្លាយ ហើយបន្ថែមរឿងថ្មី ដូចជាករណីរបស់ក្រុមហ៊ុនព្រីនស៍គ្រុប ដែលវាអាចនឹងធ្វើឱ្យស្ថានភាពអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជារងសម្ពាធបន្ថែមទៀត ។
អ្នកឧកញ៉ាបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ៖
«ដោយសារតែក្រុមហ៊ុន ព្រីនស៍ គឺជាក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យធំជាងគេមួយនៅកម្ពុជា ដូច្នេះ នៅពេលក្រុមហ៊ុននេះមានបញ្ហា វានឹងធ្វើឱ្យប៉ះពាល់បន្ថែម ប៉ុន្តែទំហំនៃផលប៉ះពាល់ក៏មិនទាន់អាចនិយាយថា នឹងរងផលប៉ះពាល់ប៉ុនណានោះទេ តែខ្ញុំគិតថា ត្រូវចំណាយពេលវេលាយូរដើម្បស្ដារឡើងវិញ»។
សូមបញ្ជាក់ថា និយ័តករអាជីវកម្មអចលនទ្រព្យ និងបញ្ចាំ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ កាលពីថ្ងៃទី ១២ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ បានជូនដំណឹងស្ដីពីការសម្រេចផ្អាកធ្វើប្រតិបត្តិការលក់គម្រោងអភិវឌ្ឍលំនៅឋាន និង ខុនដូ ចំនួន៥ របស់ក្រុមហ៊ុន ព្រីនស៍ ដែលការសម្រេចនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីកម្ពុជាចាប់បញ្ជូនមេខ្លោងរបស់ក្រុមហ៊ុននេះ គឺលោក ចេន ហ្ស៊ី បញ្ជូនទៅកាន់ប្រទេសចិនវិញ ពាក់ព័ន្ធឧក្រិដ្ឋកម្ម Online Scam ៕