អ្នកជំនាញ ៖ សេដ្ឋកិច្ចសិង្ហបុរីនៅតែអាចកើនលើស 6ភាគរយសម្រាប់ឆ្នាំនេះ
បរទេស៖ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចជាច្រើនបានធ្វើការលើកឡើងថា​ផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប(GDP) របស់សិង្ហបុរីនឹងនៅតែមានលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានកំណើនរហូតទៅដល់ 6 ភាគរយ ឬច្រើនជាងនេះបើទោះបីជាមានការវាយប្រហារសាជាថ្មីដោយសារកូវីដ-19ក៏ដោយ។
ស្រដៀងគ្នាទៅនឹងការលើកឡើងរបស់អ្នកសេដ្ឋកិច្ចខាងលើនេះ អជ្ញាធរជាតិនៃប្រទេសសិង្ហបុរីកាលពីថ្ងៃអង្គារម្សិលមិញនេះបានប្រកាសដែរថា សិង្ហបុរីនឹងប្រឹងប្រែងដើម្បីអាចរក្សាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចឲ្យបានដូចការព្យាករណ៍លើកមុនប្រមាណជា 4 ភាគរយទៅ 6 ភាគរយសម្រាប់ឆ្នាំ2021នេះ ។
ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និងឧស្សាហកម្ម (MTI)របស់សិង្ហបុរី កាលពីថ្ងៃអង្គារម្សិលមិញនេះដែរបានព្រមានថា ភាពមិនច្បាស់លាស់ដែលបណ្តាលមកពីបញ្ហារាតត្បាតកូវីដនៅក្នុងប្រទេសក៏ដូចជាសកលផងនោះកំពុងតែទាញឲ្យដំណើរសេដ្ឋកិច្ចរបស់ខ្លួនឲ្យដើរថយក្រោយ ជាងការរំពឹងទុក។
លោក Brian Tan អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចរបស់ធនាគារ Barclays Bank បានបង្ហាញការគាំទ្រចំពោះការព្រមានរបស់ក្រសួង ដែលប្រឈមនឹងបញ្ហានៃការរាតត្បាតក្នុងសហគមន៍នៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ប៉ុន្តែលោកនៅតែមានជំនឿថារហូតដល់ចុងឆ្នាំ2021 សិង្ហបុរីនឹងនៅតែអាចធ្វើបានកំណើនរហូតទៅដល់ 7 ភាគរយដោយសារ កំណើន GDP នៅត្រីមាសដំបូងនេះគឺបានជួយឲ្យកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិកើនប្រមាណ 6.7  ភាគរយរួចទៅហើយសម្រាប់ឆ្នាំនេះ។
គួរឲ្យដឹងដែរថា GDP របស់សិង្ហបុរីសម្រាប់ត្រីមាសដំបូងបានកើនឡើងខ្លាំងរហូតដល់ទៅ 1.3 ភាគរយធៀបទៅនឹងឆ្នាំចាស់ ហើយក្នុងនោះវិស័យផលិតកម្មដែលជាវិស័យធំបំផុតមួយក្នុងចំណោម 5 នោះគឺបានលោតឡើងខ្លាំងជាងគេ ពោលគឺកើនឡើងបាន 10.7 ភាគរយលើសពីត្រីមាសចាស់កាលពីចុងឆ្នាំ2020 ដែលទទួលបានត្រឹមតែ 10.3 ភាគរយតែប៉ុណ្ណោះ៕