បារាំងសន្យាផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានចាប់ពី 100-120លានអឺរ៉ូ ក្នុងមួយឆ្នាំដល់កម្ពុជា
រដ្ឋាភិបាលបារាំងបានសន្យាក្នុងការបន្តកិច្ចជួយជ្រោមជ្រែងដល់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍន៍របស់កម្ពុជាជាមួយនឹងការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានចាប់ពី100-200លានអឺរ៉ូក្នុងមួយឆ្នាំដោយចាប់អនុវត្តពីឆ្នាំ2021រហូតដល់ឆ្នាំ2026ខាងមុខនេះ។
តាមរយៈ  Video Conference កិច្ចប្រជុំពិគ្រោះយោបល់កម្រិតគោលនយោបាយលើកទី4 ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត រដ្ឋមន្ដ្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ជាមួយសមភាគីបារាំង ដែលដឹកនាំដោយលោក R–mi GENE VEY តំណាងទីភ្នាក់ងារបារាំងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ (AFD) បារាំងបានសន្យាបង្កើនទំហំហិរញ្ញប្បទានសហប្រតិបត្តិ​ការ​សម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា ជារួមនូវកម្ចីសម្បទានក្នុងរង្វង់ពី 100 ទៅ 120លានអឺរ៉ូក្នុងមួយឆ្នាំ ចាប់ពី​ឆ្នាំ​2021 ដល់ឆ្នាំ2026 ។
ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត បានថា ប្រទេសបារាំងមិនត្រឹមតែជាមិត្តភក្តិ និងជាបណ្តាប្រទេសឈាន​មុខគេ ដែលចូលរួមចំណែកក្នុងការនាំមកនូវសន្តិភាពសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែ​ថែម​ទាំងជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់ក្នុងការផ្តល់ការគាំទ្រទាំងផ្នែកបច្ចេកទេស និងហិរញ្ញវត្ថុ បន្ទាប់ពី​កិច្ច​ព្រមព្រៀងសន្តិភាពទីក្រុងប៉ារីស។ ផ្អែកលើមូលដ្ឋាននេះ កម្ពុជាបានទទួលហិរញ្ញប្បទាន​សហ​ប្រតិ​បត្តិការជាបន្តបន្ទាប់ប្រមាណ 867 លានអឺរ៉ូ (ក្នុងនោះឥណទានសម្បទានរបស់រដ្ឋមានទឹកប្រាក់ប្រមាណ 507លានអឺរ៉ូ)។ ហិរញ្ញប្បទានទាំងនេះ បាន និងកំពុងរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មដល់ការទ្រទ្រង់ការអភិវឌ្ឍ និងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ស្របតាមកម្មវិធី និងគោលនយោបាយសំខាន់ៗរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាពីមួយអាណត្តិទៅមួយអាណត្តិ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូបានជម្រាបកិច្ចប្រជុំថា ការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-19 បានបង្កជាវិបត្តិយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរប៉ះពាល់ដល់ដំណើរការសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម រួមទាំងសុខភាពសាធារណៈ ការរំខានដល់ចង្វាក់ផលិតកម្ម ការបាត់បង់ការងារ និងការធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ដែលប្រទេសកម្ពុជាក៏មិនត្រូវបានរួចផុតពីការរីករាលដាលជំងឺនេះ។ ប្រការនេះបានធ្វើឱ្យផលិតផលសរុបក្នុងស្រុកនៅក្នុងឆ្នាំ2020 បានធ្លាក់ចុះប្រមាណ 3.0ភាគរយ ក្នុងនោះការនាំចេញបានធ្លាក់ចុះប្រមាណ -1,1ភាគរយ ឱនភាពថវិកាកើនឡើងដល់ 9.25ភាគរយ។
ឯកឧត្តមបានបន្តថា សេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជានឹងងើបឡើងវិញនៅឆ្នាំ2021 ប៉ុន្តែការងើបឡើងនេះនៅមានភាពមិនប្រាកដប្រជាកម្រិតខ្ពស់នៅឡើយ ប្រសិនបើការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ-19 ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍20កុម្ភៈ មានកម្រិតនៃផលប៉ះពាល់នៅតែខ្ពស់ និងមានជម្រៅជ្រៅ ហើយកម្មវិធីចាក់វ៉ាក់សាំងមិនអាចសម្រេចបានឆាប់រហ័ស។
សម្រាប់ដំណើរឆ្ពោះទៅមុខ កម្ពុជាបានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្រស្តារសេដ្ឋកិច្ចឆ្នាំ2021-2023 ក្រោយវិបត្តិជំងឺកូវីដ-19 ដើម្បីស្តារសេដ្ឋកិច្ចដោយផ្អែកលើ សសរស្តម្ភចំនួន 3 គឺៈ ទី1- ការរស់ឡើងវិញ និងរស់រានមានជីវិត៖ គ្រប់គ្រងការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-19 និងរក្សាឱ្យបាននូវដង្ហើមសេដ្ឋកិច្ច ព្រមទាំងការស្តារ និងកសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញ។ ទី2- កំណែទម្រង់ ៖ ប្រែក្លាយវិបត្តិទៅជាឱកាសដោយបង្កើនការធ្វើពិពិធកម្ម និងបង្កើនភាពប្រកួតប្រជែងសេដ្ឋកិច្ច ក្នុងនោះជាពិសេសតាមរយៈការធ្វើឌីជីថលនីយកម្ម និង ទី3- ពង្រឹងភាពធន់ ៖ តាមរយៈការពង្រឹង និងត្រៀមខ្លួននៅក្នុងស្ថាប័នសាធារណៈ វិស័យសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ធនធានមនុស្ស រួមទាំងប្រព័ន្ធសុខភាពសាធារណៈ បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ និងសុវត្ថិភាពសង្គម៕