បរទេស ៖ កាលពីយប់ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ម្សិលមិញនេះអង្គព្រះមហាក្សត្រិយានី អង់គ្លេស Elizabeth II បានយាងសោយព្រះទិវង្គតនៅព្រះរាជដំណាក់ទីប្រថាប់ក្នុងប្រទេសស្កុតឡែនហើយក្នុងនាមជាអង្គព្រះមហាក្សត្រិយានីដែលគ្រប់គ្រងចក្រភពអង់គ្លេសបានយូរជាងគេបំផុតក្នុងរយៈពេល៧០ឆ្នាំ។
បន្ទាប់ពីដំណឹងនៃការយាងសោយព្រះទិវង្គតរបស់ព្រះមហាក្សត្រិយានី Elizabeth II ខាងលើនេះ ព្រះអម្ចាស់ Charles III ដែលជាបុត្រាច្បងរបស់ព្រះមហាក្សត្រិយានី Elizabeth II ត្រូវបានប្រកាសឲ្យឡើងគ្រងរាជជាមហាក្សត្រអង់គ្លេសជំនួសវិញភ្លាមផងដែរ។
ព្រះមហាក្សត្រថ្មីនឹងឡើងកាន់តំណែងក្នុងព្រះជន្ម៧៣ព្រះវស្សាដោយមិនត្រឹមតែទទួលស្នងរាជ និងគ្រប់គ្រងទៅលើសមាគមន៍អ្នកនយោបាយដ៏ធំបំផុតរបស់ពិភពលោក Commonwealth ប៉ុណ្ណោះទេ ទ្រង់ក៏នឹងទទួលបានទាំងកេរ្ត៍មរតកជាច្រើនផ្សេងទៀតដែលជាព្រះរាជសម្បត្តិជាច្រើនប្រទេស។
ព្រះមហាក្សត្រថ្មី ព្រះនាម Charles III បានឡាយព្រហស្ថនៅលើសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយក្រោយការយាងចូលទិវង្គតរបស់ព្រះមហាក្សត្រិយានី Elizabeth II ថា ៖ វាគឺជាបាត់បង់ដ៏ធំធេងរបស់អង់គ្លេស និងជាអារម្មណ៍យ៉ាងសោកសៅយ៉ាងជ្រាលជ្រៅជាទីបំផុតសម្រាប់ពលរដ្ឋនៅទូទាំងប្រទេសព្រមទាំងមនុស្សជាតិផ្សេងទៀតនៅជុំវិញពិភពលោក។ ព្រះមហាក្សត្រថ្មីនៃចក្រភពអង់គ្លេសបានមានព្រះរាជឱង្ការថា ៖ ក្នុងអំឡុងពេលនៃការកាន់ទុក្ខ និងការផ្លាស់ប្តូរនេះ ខ្សែរាជរង្ស និងព្រះអម្ចាស់ផ្ទាល់នឹងបានទទួលនូវការសម្រាលទុក្ខ និងគាំទ្រដោយការគោរព និងក្តីស្រលាញ់ដ៏ជ្រាលជ្រៅ ហើយព្រះរាជពិធីកាន់ទុក្ខនឹងត្រូវបានប្រារព្ធទៅនៅទូទាំងប្រទេស៕