បរទេស ៖ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី បានប្រកាសពីគម្រោងបញ្ចេញកញ្ចប់ថវិការហូតដល់ប្រមាណ១៤ពាន់លានដុល្លារក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាវិបត្តិស្បៀងអាហារនៅក្នុងតំបន់ ជាពិសេសនៅអាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក។
លោក Masatsugu Asakawa ប្រធានធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) បានប្រកាសនាថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២នេះថា ADB គ្រោងនឹងផ្តល់យ៉ាងហោចណាស់ ១៤ ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងរយៈពេលឆ្នាំ ២០២២-២០២៥ ក្នុងកម្មវិធីជំនួយដ៏ទូលំទូលាយមួយ ដើម្បីបន្ធូរបន្ថយវិបត្តិស្បៀងអាហារនៅអាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក។
លោក Masatsugu Asakawa បានប្រាប់សន្និសីទសារព័ត៌មានថា ៖
“ការឆ្លើយតបរបស់យើងនឹងមានលក្ខណៈទូលំទូលាយ ដោយនាំឱ្យមានការផ្តោតអារម្មណ៍ទាំងទិដ្ឋភាពភ្លាមៗ និងរយៈពេលវែងនៃសន្តិសុខស្បៀង”
សង្គ្រាមរុស្ស៊ី-អ៊ុយក្រែនបានបង្កឱ្យមានវិបត្តិស្បៀងអាហារជាសាកល ខណៈដែលជម្លោះបានបង្អាក់ការផ្គត់ផ្គង់ស្បៀងអាហារ ជី ធ្វើឱ្យប្រព័ន្ធស្បៀងអាហារពិភពលោកចុះខ្សោយរួចជាស្រេចដោយឥទ្ធិពលបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ។ លោក Asakawa បាននិយាយនៅក្នុងសុន្ទរកថាដាច់ដោយឡែកនៅឯកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំលើកទី ៥៥ របស់ ADB ថា ៖
“នេះគឺជាការឆ្លើយតបទាន់ពេលវេលា និងចាំបាច់ជាបន្ទាន់ចំពោះវិបត្តិដែលកំពុងធ្វើឱ្យគ្រួសារក្រីក្រជាច្រើននៅអាស៊ីស្រេកឃ្លាន និងស្ថិតក្នុងភាពក្រីក្រកាន់តែជ្រៅទៅៗ៕”