" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-75454 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ក្រសួង​ និងស្ថាប័​នពាក់ព័ន្ធចំនួន​៤ រកដំណោះស្រាយ​ពីកា​រប្រើប្រាស់​ថាមពល​ក្នុងវិស័យកសិកម្មជូន​កសិករ​កម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ ជាការ​ចូលរួម​កាត់បន្ថយ​ថ្លៃ​ដើម​នៃកា​រផលិត​លើផលិតផលកសិកម្ម​ឱ្យ​នៅទាប​បំផុត​ ក្រសួង​ និង​ស្ថាប័ន​​ចំនួន​៤ រួមមាន​ក្រសួងកសិកម្មរុក្ខា​ប្រមាញ់​និងនេសាទ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រ៉ែ​ និងថាមពល ​ប្រធាន​អាជ្ញាធរ​អគ្គិសនី​ កម្ពុជា និង អគ្គិសនីកម្ពុជា ( EDC ) ​បានរួមគ្នា​ក្នុងការ​រក​ដំណោះស្រាយជូនកសិករ​ធ្វើ​យ៉ាងណាឱ្យ​កា​រផលិ​តរបស់កសិករ​មានតម្លៃ​ទាប​ ដោយក្នុងនោះ​បញ្ហា​ថាមពល​គឺជា​កត្តា​ប្រឈម​មួយសម្រាប់ការ​ចំណាយ។
ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​កសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ ​និងនេសាទ បានថ្លែ​ងនៅក្នុង​វេទិកា​មួយ​ជាមួយ​​តំ​ណាង​​ប្រជាកសិករ​បានឱ្យដឹងថា ​វិស័យកសិកម្ម​ត្រូវការ​ប្រើប្រាស់​ថាមពល​​ដើម្បីដំណើរកា​រខ្សែច្រវ៉ាក់​ផ​លិ​តកម្ម​​​​ផងដែរ ជាក់ស្ដែង​ការ​ចិញ្ចឹមសត្វ​ជាដើម​គឺត្រូវការ​ដាក់ម៉ាស៊ីន​ត្រជាក់ឱ្យសត្វ​ដើម្បីឱ្យវាមានសុខភាព​ល្អលូត​លាស់​បានលឿន។ ការ​ដាក់ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ កា​របំភ្លឺ​ភ្លើ​ងនៅតាម​កសិដ្ឋាន​នៃគឺសុទ្ធសឹងតែ​ប្រើ​ប្រាស់ថា​ម​ព​ល ​​​​និ​ងការ​ចំណាយ។ ក្រៅពីនោះដែរ ​ការ​ចិញ្ចឹមត្រី​ក៏ដូចគ្នា គឺត្រូវមានការ​បូមទឹក​ចេញ​ចូល ក៏ត្រូវ​ការ​ថាមពល​អគ្គិសនីដែរ ។​
ឯកឧត្តមបានបន្តថា​ ៖
“តាមពិតទៅ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​គិតគូរពីបញ្ហា​នេះយូរមកហើយ​ ហើយក៏បាន​ដាក់ចេញនូវគោល​ការណ៍មួយចំនួន​រួចហើយដែរ ​ដូចជាការ​ប្រើប្រាស់ភ្លើ​ងចន្លោះពី​ម៉ោង៩​យប់ ​ដល់​ម៉ោង​៧​ព្រឹក​​ គិតថ្លៃត្រឹមតែ ៤៨០​រៀល​ប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយគីឡូវ៉ាត់ម៉ោង​ ។ ដូច្នេះវាក៏ជាកា​រកាត់បន្ថយ​នូវថ្លៃដើម​របស់​កសិករ​បានមួយ​កម្រិ​ត​ផង​ដែរ ។ យើងក៏​ព្យាយាម​ធ្វើ​យ៉ាងណាឱ្យ​កា​រផលិត​របស់​កសិករ​កាន់តែមាន​ថ្លៃដើមទាប​ទទួលបានកា​រចំណេញ​ច្រើនជាង​មុន​”
ឯកឧត្តម ​ស៊ុយ សែម រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រ៉ែ​ និងថាមពល ​ក៏បាន​មានប្រសាសន៍ផងដែរថា ​​កាលពីឆ្នាំ២០១៨ កម្ពុជា​រក​ប្រភពថាមពល​សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់​បាន​តែ ​២ ៦៥៩​មេហ្កាវ៉ាត់​ប៉ុណ្ណោះ ហើយដល់​ឆ្នាំ​២០២២​នេះ កម្ពុជា​មាន​ថាម​ព​លរបស់​​រ​ដ្ឋ ​៤ ២៤៦​ មេហ្កាវ៉ាត់ ដែលមានកំណើន​ប្រមាណ​៦០ភាគរយ​ធៀបនឹង​ឆ្នាំ​២០១៨​​ ។ ម្យ៉ាងទៀត​ការ​តប​ណ្ដា​ញ​​តង់ស្យុង​របស់ជាតិ​ក៏បានសម្រេច​គ្រប់​រាជធានីខេត្តទាំង​២៥ហើយដែរ ​និងកំពុង​ជំរុញ​ការ​តភ្ជាប់​បណ្ដាញ​បញ្ជូនរងទៅកាន់​គ្រប់ភូមិ​ទូទាំង​ប្រទេស ។​
“បច្ចុប្ប​ន្ន​នេះ នៅសល់តែជាង ​២៤០​ភូមិទៀត​ប៉ុណ្ណោះ​នឹងគ្រប់ភូមិទូទាំង​ប្រទេស​ហើយ ហើយ​ភូមិ​ដែល​នៅសេសសល់​​ គឺដោយសារតែ​ជា​តំបន់​លិចទឹក​នៅរដូវ​វស្សា និងតំបន់លើ​ទឹក​ដែលពិបាក​ក្នុងការ​តបណ្ដាញបញ្ជូនទៅដល់ ។ តែយ៉ាងណា​ក្រុមការងារ​ក៏បានរៀបចំ​ដាក់​ប្រព័ន្ធថាមពលសូ​ឡា​ជូន​ពួកគាត់​ប្រើប្រាស់​ផងដែរ “
ឯកឧត្តម ​កែវ រតនៈ ប្រតិភូ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ទទួល​បន្ទុកជា​អគ្គ​នាយក​អគ្គិសនីកម្ពុជា ( EDC) ក៏បានថ្លែង​ថា​​ ក្នុង​អំឡុងពេលវិបត្តិ​ថាមពល​ដែលកើត​ដោយសារតែ​សង្គ្រាម​រវាង​រុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែន កម្ពុជា​មិនបាន​ដំឡើ​ង​ថ្លៃ​​ថា​មព​ល​​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទេ តែថែមទាំង​ឧបត្ថម្ភធន់​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​មួយចំនួនផងដែរ ។ ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ការ​ផលិត​ថាមពល​មានតម្លៃ ​១ ០០០រៀល​ក្នុងមួយគីឡូវ៉ាត់ម៉ោង តែ​កា​រលក់​ថាមពល​ទៅកាន់​ប្រជា​ព​ល​រ​ដ្ឋ​​​វិញ​គឺ​ក្រោម ​១ ០០០រៀល​ ដែល​មានន័យថា​ កំពុង​លក់​ខាត​ដើម្បីសម្រួលដល់​ជីវភាពពលរដ្ឋ​ ។ នៅក្នុងឱកាសនេះផងដែរ តំណាងវិស័យឯកជនដែលប្រកបអាជីវកម្មពាក់ព័ន្ធនឹងផលិតកម្មក្នុងវិស័យកសិកម្មក៏បានដាក់ជាសំណើរ និងសុំឱ្យរាជ​រដ្ឋាភិបាល ​ជួយ​សម្រួលបន្ថែមដល់តម្លៃ​ថាមពល និងរយៈពេលអនុគ្រោះ​បានច្រើនម៉ោង​បន្តិច ​ពីព្រោះម៉ោង៩​យប់ដល់​៧ព្រឹក​ ​ជាពេលវេលា​មួយ​ដែលពិបាក​ក្នុងការ​ប្រើប្រាស់ភ្លើង​ ហើយពេលខ្លះកសិករត្រូវការ​ប្រើប្រាស់​ភ្លើងតែពេល​ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ ដូចជាផ្នែករោងម៉ាស៊ីនគិនស្រូវជាដើម៕