តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេសថ្មី​១ ​តម្លៃជិត​១០០​លានដុល្លារ​​នឹង​លេច​រូប​រាង​ឡើ​ងតាមបណ្ដោយផ្លូវ​ជាតិលេខ ​៦​​
ភ្នំពេញ ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​បានអនុញ្ញាត និងលើក​ទឹកចិត្តឱ្យ​វិនិយោគិន​ក្នុង ​និងក្រៅប្រទេស​​បង្កើត​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​នៅតាម​បណ្ដាខេត្ត​ /ក្រុង ឱ្យ​បាន​ច្រើន​​ដើម្បី​ជំរុញការ​ផលិត និងបង្កើតការងារ​ដ​ល់​ប្រ​ជាពលរដ្ឋ​ ហើយជាលទ្ធផលក៏មានតំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ជាច្រើន​ហើយបានដំណើរការ ​និងផ្ដ​ល់​ឱ​កា​ស​ការ​ងារ​​ជាច្រើនដល់ពលរដ្ឋ​ ។ ដោយឡែក ឆាប់ៗ​ខាងមុខនេះ តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ថ្មីមួយទៀត ដែលមានតម្លៃជាង៩០​លាន​ដុ​ល្លា​រនឹង​លេចរូប​រាង​ឡើង​នៅតាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ​៦​​ ហើយនឹ​ងផ្ដល់​ការងារ​ជាច្រើនដល់ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា ។​
នៅក្នុងពិធីសំណេះសំណាល​ជាមួយកម្មករ​និយោជិត​នៅខេត្តកំពង់​ចាម​កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣​ ឯកឧត្តម ​ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ការងារ​ និង​បណ្ដុះ​បណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ បានមានប្រសាសន៍ថា ថ្មីៗនេះ ខេត្ត​កំ​ព​ង់​ចាម​ទទួលបានការ​វិនិយោគ​លើតំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ជាំង​ស៊ូ តាម​បណ្ដោយផ្លូវជាតិលេ​ខ៦​មានទុន​វិនិ​យោគ​សុរប​ប្រមាណ៩៦​,៤លានដុល្លារ​អាមេរិក មានផ្ទៃដី​ជាង​៦៨​ហិច​តា ។​
ឯកឧត្តម​បន្តថា តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​នេះ​នឹង​បង្កើតឱ្យ​មានកា​រទាក់ទាញរោងចក្រ​ សហគ្រាស​ជាច្រើនថែម​ទៀតមក​បង្កើត​នៅខេត្តកំពង់ចាម ដែលអាច​បង្កើត​ឱកាស​​ការងារ ​និង​បង្កើន​ប្រាក់ចំណូល​បន្ថែមទៀត​ជូន​ដល់​​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅក្នុង​ខេត្ត​កំពង់​ចាម និងតំបន់​ជុំវិញ។
ឯកឧត្តម​បន្តទៀតថា​ តាមរយៈ​គោល​នយោបាយ​ក្នុងកា​រជំរុញ ការកសាង​រោងចក្រ​សហគ្រាស​នៅតា​មប​ណ្ដា​ខេត្ត​ ​ការ​បង្កើត​ការងារ ​និងមុខ​របរ​ជូនប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យ​កាន់តែកៀក​ទៅនឹង​មូលដ្ឋាន​រស់នៅរបស់បងប្អូន​​កម្មករ​និយោជិត​នោះ រោងចក្រ​សហគ្រាស​ត្រូវបានពង្រាយ​ និងពង្រីក​ជា​បន្តបន្ទាប់​ទៅតាមបណ្ដាខេត្ត​ផ្សេងៗ ដែល​ក្នុងនោះ ចំនួនរោងចក្រ​បានកើនឡើង​ពី៦៤​រោងចក្រ​នៅក្នុងឆ្នាំ១៩៩៧ មានកម្មករនិយោជិត​ត្រឹមតែ​៨​ម៉ឺននាក់ មកដល់ពេលនេះ រោងចក្រ​បានកើនដល់​ ១៧,៦៨៤ រោងចក្រ​សហគ្រាស និងមានកម្មករ​និយោជិត​សរុ​បប្រមាណ ១លាន ​៥សែន​នាក់ ក្នុងនោះ​វិស័យ​វាយនភណ្ឌកាត់ដេរ​ ស្បែកជើង ផលិត​ផលធ្វើដំណើរ និងកាបូប មាន ១,៣៣៧​រោងចក្រ និងមានកម្មករ​និយោជិត​ជាង​៨៣​ម៉ឺននាក់ ដោយផ្ដល់​ប្រាក់ចំណូល​ក្នុងឆ្នាំ​ប្រមា​ណ ២,៦០០លានដុល្លារអាមេរិក​ ។
ឯកឧត្តម​បន្ថែម​ថា សម្រាប់ខេត្ត​កំពង់​ចាម​ រោងចក្រ​សហគ្រាស​សរុបមាន​ចំនួន​ ៥១៣រោងចក្រ​សហគ្រាស​ និងមានកម្មករ​និយោជិត​សរុប​ចំនួន ៤ម៉ឺន​ ១ពាន់នាក់​ និង​ផ្ដល់ជា​ប្រាក់ចំណូល​ប្រមាណ​ជា ១២៥លានដុល្លារ​អាមេរិក​ក្នុងមួយឆ្នាំ ក្នុងនោះគ្រាន់តែ​វិស័យវាយនភណ្ឌកាត់ដេរ​មួយមុខ​​ គឺមានរោងចក្រ​ដល់ទៅ​២០​រោង​ចក្រ​ និងមានកម្មករ​ប្រមាណជិត​ ៣ម៉ឹននាក់ ដោយផ្ដល់​ប្រាក់ចំណូល​ប្រមាណ ៨០​លានដុល្លារ​អាមេ​រិក​​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ។
សម្ដេចមហា​បវធិបតី​ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បាន​ថ្លែង​ផងដែរថា​ គោ​ល​នយោ​បាយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បាន​ជំរុញឱ្យ​បង្កើត​រោងចក្រ​នៅតាមបណ្ដា​ខេត្តឱ្យបានច្រើន ដើម្បី​បង្កើ​ត​ការងារ​ជូនប្រជាពលរដ្ឋ​នៅនឹ​ងកន្លែង​​ ដោយមិនចាំបាច់ធ្វើដំណើរចំណាកស្រុកទៅប្រទេស​ក្រៅ ឬទៅធ្វើកា​រនៅ​​រា​ជធានីភ្នំពេញ​ដែល​ត្រូ​វចំណាយលើថ្លៃឈ្នួល​ផ្ទះ ថ្លៃធ្វើ​ដំណើរ​ឆ្ងាយពីក្រុមគ្រួសារ​នោះឡើយ ។
សម្ដេច​បានជំរុញឱ្យ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​តាមខេត្តត្រូវ​ទាក់ទាញវិនិយោគិន​បរទេស​ដែលមកដល់​កម្ពុជា​ឱ្យចូលទៅ​​បណ្ដាក់ទុន​នៅខេត្ត​របស់ខ្លួន​ ខណៈមន្ត្រីកំពូលៗ​ក៏បាន​​ទាក់ទាញ​វិនិយោគ​ចូលមកកម្ពុជា​​ឱ្យ​មកបណ្ដាក់ទុន​នៅតាមតំបន់សក្ដានុពលក្នុង​ប្រតេស​ក៏ច្រើន​ផងដែរ ៕