" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-110172 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ច្បាប់​វិនិយោគថ្មីរបស់​កម្ពុជា កំពុងហុចផល​ដល់​ការវិនិយោគ​​ថ្មីៗ និងជំរុញកំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​របស់ខ្លួន
ភ្នំពេញ ៖ ក្រោយពេល​ព្រះមហា​ក្សត្រ​បានឡាយព្រះហស្ត​លេខា​ដាក់ឱ្យ​ប្រើ​ប្រាស់​នូ​វច្បាប់​ស្ដីពីការ​វិនិយោគ​នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និង​មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​កម្ពុជាយក​ទៅ​ផ្សព្វ​ផ្សាយដល់​បណ្ដាវិនិយោគិន​ក្នុង ​និងក្រៅ​ប្រទេស​ រហូតមកដលល់នេះ មាន​វិនិយោគិនជាច្រើន​ ទាំង​ក្នុង​ និងក្រៅ​ប្រទេស ​បានចាប់អារម្មណ៍​បណ្ដាក់ទុនជា​ហូរហែ និងបានហុច​ផល​ផ្លែផ្កា​ជា​បន្តបន្ទាប់​ ទាំងអ្នក​វិនិយោគ ​ទាំងសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ច្បាប់​វិនិយោគថ្មី​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​បានដាក់ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​នៅថ្ងៃទី​១៥ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០២១ ប៉ុន្តែក្នុងអំឡុង​ពេលនេះ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និង​ពិភពលោក​ទាំងមូល​កំពុងជួបប្រទះនឹង​បញ្ហា​​ការ​​ឆ្លងរាលដាលនៃ​ជំងឺកូវីដ​១៩ ដូច្នេះក្នុងអំឡុងពេលនោះមិនទាន់​មានការ​វិនិយោគថ្មីៗ​មក​កម្ពុជា​នៅឡើ​យ​ ។ រហូតដល់​អំឡុងឆ្នាំ​២០២៣​ ទើប​កម្ពុជា​ និងពិភពលោក​ទាំងមូល​​បានដោះ​ស្រាយ​នូវ​បញ្ហា​ដែល​បណ្ដា​ល​មកពីជំងឺកូវីដ​១៩ និងទើប​មានការ​វិនិយោគថ្មីៗមកកម្ពុជា ។​
បើតាមការ​បញ្ជាក់ពីសម្ដេ​ចធិបតី​ ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​បានបញ្ជាក់​កន្លង​មក​​ថា​ ក្រោយការ​កកើត​រាជរដ្ឋាភិបាល​ថ្មី​អាណត្តិ​ទី​៧ កម្ពុជា​ទទួលបាន​គម្រោង​វិនិយោគចំនួន​ ១៧៣​គម្រោ​ង និងមានទុនវិនិយោគប្រមាណ​ ៤.១៥ពាន់​លានដុល្លារ​អាមេរិក ដែល​គម្រោង​វិនិយោគ​ទាំង​នេះ បាន​ផល​ពី​ច្បាប់​វិនិយោគ​ថ្មី​នៃ​ព្រះ​រាជា​ណា​ច​ក្រ​កម្ពុជា ។​
រហូតមកដល់​ឆ្នាំ២០២៤​នេះដែរ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​កម្ពុជា​នៅតែ​បន្ត​ផ្សព្វផ្សាយ​​ពីច្បាប់​វិនិយោគ​ថ្មី​នៃព្រះរាជា​ណា​ច​​ក្រ​កម្ពុជា​​ទៅដល់​បណ្ដាវិនិយោគិន​បរទេស​​ជា​បន្តបន្ទាប់ និងទទួលបាន​ការ​​វិនិយោគ​ថ្មីៗចូលមកកម្ពុជា​ជាច្រើន​គម្រោង​ផងដែរ ។ ជាក់ស្ដែង​បើតាម​របាយការណ៍​ស្ថិតិ​របស់​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បាន​បង្ហា​ញ​ថា ​ក្នុង​រយៈពេល១ត្រីមាស​ដំបូង​ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤​ ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បាន​ចុះបញ្ជី​គម្រោង​វិនិយោគ​ថ្មី និង​​គម្រោងពង្រីក​ផលិតកម្ម​វិនិយោគ​នៅកម្ពុជា​ចំនួន ១០៦​គម្រោង និង​មានទុន​វិនិយោគ​សរុប​ចំនួន ២,២​ពាន់​​​លានដុល្លារ​អាមេរិក ។​
ក្រៅពីនេះ ក៏មាន​ក្រុមវិនិយោគ​បរទេស​ជាច្រើនទៀត​ បាន និងកំពុង​ស្វែងរក​ការ​បណ្ដាក់​ទុន​វិនិយោគថ្មីៗនៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​បន្ថែ​ម​ស្រប​នឹង​រាជរដ្ឋាភិបាល​ បាន និងកំពុង​ផ្ដល់​អត្ថ​ប្រយោ​ជ​ន៍​​ជាច្រើនដល់​បណ្ដា​វិនិ​យោ​គិន​​តាម​រយៈច្បាប់​វិនិយោគ​ថ្មី​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានៅឱកាស​នេះ ។
តាមរយៈច្បាប់​នេះដែរ​ ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៤​នេះ រយៈ​ពេលតែប៉ុន្មានខែសោះមើលឃើញថា រំហូរ​វិនិយោទុន​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​របស់​កម្ពុជា​មានសន្ទុះកំណើន​ខ្ពស់ជាង​គេ​ក្នុង​ចំណោមបណ្ដា​ប្រទេស​នានា​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន​ ។ នេះ​គឺមកពី​ការផ្ដល់​ការអនុគ្រោះ​ជាច្រើនពីរាជរដ្ឋាភិបាលតាមរយៈ​ច្បាប់​ថ្មី ហើយក្នុងឆ្នាំ២០២៤នេះដែរ កម្ពុជា​ក៏​រំពឹងថា​នឹង​ទទួលបានការ​វិនិយោគពីខាងក្រៅ​ប្រទេស​ជាច្រើនទៀត​ ដែលនឹងជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​បង្កើត​ការងារ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជា​បន្តបន្ទាប់ទៀតផងដែរ ដែលក្នុងនោះក៏មានគម្រោងវិនិយោគ និងអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងវិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យផងដែរ៕