ឆ្នាំ២០២៤ ភ្ញៀវទេសចរឥណ្ឌូនេស៊ី ១៦៦.៧៩៥ នាក់បានមកកម្ពុជា កើនឡើង ១១ ដងបើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០
ភ្នំពេញ៖ ស្ថានទូត​ឥណ្ឌូណេស៊ី​នៅទីក្រុង​ភ្នំពេញ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ឥណ្ឌូនេស៊ី​មក​កម្ពុជា​បាន​កើន​ឡើង ១១ ដង​ក្នុង​អំឡុង​ពេល ៥ ឆ្នាំ​កន្លង​ទៅ ជាពិសេសចំនួនអ្នកទេសចរឥណ្ឌូនេស៊ីចូលមកកម្ពុជាបានកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំងក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ ចំនួនភ្ញៀវទេសចរ ១៦៦.៧៩៥ នាក់ត្រូវបានកត់ត្រា កើនឡើង ១១ ដងបើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០ ដែលមានចំនួន ១៤.៥៦៤ នាក់។ កម្ពុជាបច្ចុប្បន្ននេះស្ថិតក្នុងចំណោមគោលដៅទេសចរណ៍កំពូលទាំង ១០ ដែលប្រជាជនឥណ្ឌូនេស៊ីបានទស្សនាច្រើនបំផុត។
កម្ពុជាកំពុងរំពឹងថានឹងទាក់ទាញទេសចរឥណ្ឌូនេស៊ី មកទស្សនាកម្ពុជាកាន់តែច្រើន ជាពិសេសនៅក្នុងរដូវកាលបៃតង(Green Season)។ ក្តីរំពឹងនេះ បានបង្ហាញបន្ទាប់ពីជំនួបពិភាក្សាថ្មីៗរវាងឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងទេសចរណ៏ និងឧត្តមបណ្ឌិត សាន់តូ ដាម៉ូស៊ូម៉ាតូ (Santo Darmosumarto) ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពរបស់សាធារណរដ្ឋឥណ្ឌូនេស៊ីប្រចាំកម្ពុជា។
គួររំលឹកថា៖ កិច្ចពិភាក្សាការងារ និងទទួលទានអាហារថ្ងៃត្រង់នេះ គឺដើម្បីពិភាក្សាការងារលើការផ្សព្វផ្សាយទេសចរណ៍ និងយុទ្ធសាស្រ្តទាក់ទាញទេសចរឥណ្ឌូនេស៊ី-កម្ពុជានារដូវកាលបៃតងដ៏ស្រស់ស្អាតចាប់ពីខែឧសភា ដល់ខែតុលា។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី បានជម្រាបពីសក្តានុពលទេសចរណ៍កម្ពុជា និងយុទ្ធនាការទស្សនាកម្ពុជានារដូវកាលបៃតងដ៏ស្រស់ស្អាត ព្រមទាំងការទទួលបដិសណ្ឋាកិច្ចដែលរៀបចំជាពិសេសសម្រាប់អ្នកទេសចរម៉ូស្លីម គឺ Muslim Friendly Tourism ដែលបានដាក់ចេញដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីឱ្យកម្ពុជាក្លាយជាគោលដៅទេសចរណ៍ម៉ូស្លីមពេញនិយមមួយផងដែរ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានលើកឡើងថា៖ តាមរយៈយុទ្ធនាការដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ និងការដាក់ចេញនូវ Muslim Friendly Tourism ក្រសួងទេសចរណ៍ ត្រូវបានរដ្ឋាភិបាលប្រគល់តួនាទីដ៏សំខាន់ក្នុងការជួយសម្របសម្រួលការងារជាមួយការីទេសចរណ៍គ្រប់ប្រភេទលើការបញ្ចុះតម្លៃលើរាល់សេវាកម្ម និងផលិត​ផ​ល​ទេសចរណ៍ ពិសេសការទទួលបដិសណ្ឋារកិច្ចដែលរួមមានសម្រាប់អ្នកទេសចរម៉ូស្លីម ព្រមទាំងជាមួយអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ​ ដើម្បីសម្រួលការធ្វើទេសចរណ៍ប្រកបដោយផាសុកភាព សន្តិសុខ និងសុវត្ថិភាពដែលជាការទាក់ទាញលំហូរទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិមកទស្សនាកម្ពុជាឱ្យបានច្រើននារដូវកាលបៃតងដ៏ស្រស់ស្អាត​ដែលរុក្ខជាតិកំពុងតែរីកស្រស់បំព្រងពណ៌បៃតង អមនឹងធម្មជាតិស្រស់ត្រកាល ដោយការប្រោះព្រំពីតំណក់ទឹកភ្លៀងប្រៀបដូចជាពរជ័យពីឋានសួគ៌ ក្រោមបរិយាកាសដ៏ស្ងប់ស្ងាត់សែនមនោរម្យខ្យល់ត្រជាក់ស្រួល ជួយឱ្យអារម្មណ៍ស្រស់ថ្លា បំបាត់រាល់ទុក្ខកង្វល់ ផ្តល់នូវថាមពលផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្តឱ្យពេញលេញ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហួត ហាក់ បានមានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជា បាន និងកំពុងប្រែក្លាយរដូវ Low Season ជំនួសដោយ រដូវ Green Season ដែលបង្ហាញនូវទេសភាពដ៏ស្រស់ស្អាត ជាពិសេសនៅតំបន់ទេស​ចរណ៍​ធម្មជាតិ សហគមន៍កសិទេសចរណ៍ពោរពេញទៅដោយពណ៌បៃតងដ៏ស្រស់បំព្រង។
យោងតាមក្រសួងទេសចរណ៍ កម្ពុជាបានទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរបរទេសចំនួន ៦,៧ លាននាក់ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ កើនឡើង ២២,៩ ភាគរយធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣ ហើយបើតាមលោកជំទាវ ហ៊ុន ដានី រដ្ឋលេខាធិ​ការ​ក្រសួងទេសចរណ៍ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងទេសចរណ៍ បានឱ្យដឹងថា សម្រាប់​ឆ្នាំ២០២៥ កម្ពុជា ​រំពឹង​ថា​នឹង​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អន្តរជាតិ​ចំនួន ៧ លាន​នាក់​។