ផ្លូវជាតិលេខ ៤១ ជាសរសៃឈាមសេដ្ឋកិច្ចដ៏មានសារៈសំខាន់ភ្ជាប់ខេត្តចំនួន៤ និងកំពង់ផែអន្តរជាតិ
ភ្នំពេញ៖ ផ្លូវជាតិលេខ ៤១ គឺជាសរសៃឈាមសេដ្ឋកិច្ច ដ៏មានសារៈសំខាន់សម្រាប់ឆ្លងកាត់ខេត្តចំនួន ៤ រួមមាន ខេត្តកណ្តាល កំពង់ស្ពឺ តាកែវ និងខេត្តកំពត និងតភ្ជាប់ទៅកាន់កំពង់ផែអន្តរជាតិសំខាន់ៗ ដូចជាកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ កំពង់ផែពហុបំណងខេត្តកំពត និងមជ្ឈមណ្ឌលភស្តុភារកម្ម កំពង់ផែទេសចរណ៍ ខេត្តកំពត និងកំពង់ផែទេសចរណ៍ខេត្តកែប កោះទន្សាយ។ នេះបើតាមប្រភពក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន។
សូមបញ្ជាក់ថា ផ្លូវជាតិលេខ៤១ មានប្រវែងសរុបចំនួន ៩៥,២៦គីឡូម៉ែត្រ មានចំណុចចាប់ផ្តើមពីថ្នល់​ទទឹង(ចំណុចប្រសព្វផ្លូវជាតិលេខ៤-ខេត្តកណ្តាល) ទៅដល់ស្រុកជុំគិរី(ចំណុចប្រសព្វផ្លូវជាតិលេខ៣-ខេត្តកំពត) ត្រូវបានស្ដារ និងលើកកម្រិតគុណភាពជាប្រភេទផ្លូវក្រាល បេតុងកៅស៊ូ AC មានកម្រាស់ ៥សង់ទីម៉ែត្រ និងទទឹង ១១ម៉ែត្រ ។
គម្រោងផ្លូវនេះ ត្រូ​វបាន​អតីត​​នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា សម្ដេច​អគ្គមហាសេនា​បតីតេជោ​ ហ៊ុន សែន​​ បើក​ការដ្ឋាន​សាង​សង់​​កាលពីអំឡុងចុងខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២២​កន្លងទៅ ដោយ​ថវិកា​ដែលយក​មក​សាងសង់​ផ្លូវនេះ ជាឥណ​ទាន​សម្ប​ទាន​ពី​រដ្ឋាភិ​បាល​នៃ​សាធា​រ​ណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន រួមជាមួយនឹងថវិកា​  បដិភា​គ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាសម្រាប់ការដោះស្រាយផលប៉ះពាល់ និង​ពន្ធ​អាក​រ​ផ្សេង​ៗ។ផ្លូវជាតិលេខ ៤១ បានត្រូវសម្ពោធបើកឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ កាលពីថ្ងៃទី២៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥។
បើតាមអ្នកជំនាញនៃវិស័យអចលនទ្រព្យ​កម្ពុជា​ជាច្រើន​បានមើលឃើញថា ផ្លូ​វនេះ​ ​បាន​ជួយ​ជំរុញ​សក្ដា​នុពលវិស័យដីធ្លី​ និងតម្រូវការ​ដីធ្លីនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​នេះ​បានមួយកម្រិតទៀត​ផង​ដែ​រ ជាពិសេស​រោងចក្រ​ ឃ្លាំងស្តុកទំនិញ ខណៈ​បច្ចុប្បន្ន​​សកម្មភាព​នៃ​កា​រប្រើប្រាស់ដីធ្លី​នៅតា​ម​បណ្ដោ​យ​​ផ្លូវជាតិលេខ​៤១​នេះ ក៏ចាប់ផ្ដើមកម្រើកជា​បន្តបន្ទាប់​ ដោយមាន​រោងចក្រ​សហគ្រាស ឃ្លាំង​ស្តុក​ទំនិ​​ញ ការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋាន​ ៕