" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-153488 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគកំពុងទាក់ទាញគម្រោងវិនិយោគយ៉ាងច្រើន ខណៈខេត្តព្រះសីហនុ​ទទួលបានជាង៤០០គម្រោង​​
ភ្នំពេញ ៖ ចាប់តាំងពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​បានប្រកាស​ដាក់ឱ្យ​អនុវត្ត​កម្មវិធីពិសេសជំរុញការ​វិនិយោគខេត្តព្រះសី​ហនុ នាដើមឆ្នាំ២០២៤ រហូតដល់ចុងឆ្នាំ២០២៥នេះ ក្រុមការ​ងារជំរុញការ​វិនិយោគ​នៃកម្មវិធីពិសេស​នេះ ទទួល​បានគម្រោង​វិនិយោគប្រមាណជាង​៤០០​គម្រោង ក្រោមទុន​វិនិយោគសរុបប្រមាណ​ជាង​៨០០​លានដុល្លារអាម៉េរិក ។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំពិភាក្សា​ជាមួយនឹង​គណៈប្រតិភូរដ្ឋបាលខេត្ត​មណ្ឌលគិរី កាលពីថ្ងៃទី២០​ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្ត​មបណ្ឌិតសភាចារ្យ ​ហ៊ាន សាហ៊ីប រដ្ឋ​លេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានចែក​រំលែកបទពិសោធន៍ និងទិដ្ឋភាពសំខាន់នៃការ​អនុវត្តកម្មវិធីពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគក្នុង​ខេត្តព្រះសីហនុឆ្នាំ២០២៤ ដោយក្នុងរយៈពេលជិត​២ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ក្រុមការងារជំរុញការ​វិនិយោគកម្មវិធីនេះ ទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ។
គួររំលឹកថា ដោយសារតែទទួល​បានភាពជោគជ័យ​នៃការអនុវត្ត​​កម្មវិធីពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគនៅខេត្តព្រះសីហនុនេះហើយ ទើប​រាជរដ្ឋាភិបាល​បានប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្ត​កម្មវិធីពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគ​​នៅខេត្តទាំងបួន​​ក្នុងភូមិ​ឦសាន​កាលពីអំឡុងខែ​មេសា ឆ្នាំ២០២៥​កន្លងទៅនេះ ដើម្បីទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​នានា​ទៅកាន់​ខេត្តទាំងបួន​ក្នុង​ភូមិ​ភាគឦសាន​ ហើយជាលទ្ធផលក៏ឃើញថា​មានវិនិយោគិនក្នុង និងក្រៅប្រទេស​បាន​ចូលទៅកាន់ខេត្តទាំង​នោះ​ដើម្បីសិក្សា​ និងស្វែងរកឱកាស​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​សក្ដានុពល​នានា ។
នៅក្នុងកិច្ច​ប្រជុំ​កាលពីថ្ងៃទី២០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ បាន​ថ្លែងថា​ ការអនុវត្តកម្មវិធីពិសេសជំរុញការ​វិនិយោគក្នុង​ខេត្ត​ទាំង​៤​នៅភូមិ​ឦសាន គឺផ្ដោតលើ​ការជំរុញការ​ប្រើប្រាស់​ដីកសិកម្ម និងកសិ-ឧស្សាហកម្ម ឱ្យអស់សក្ដានុពល ការជំរុញការ​កែច្នៃផលិតផល សេវាកម្មទេសចរណ៍ ដែល​ការណ៍នេះ អាជ្ញាធរ​ខេត្តមណ្ឌលគិរី មានតួនាទី ភារកិច្ច​យ៉ាង​សំខាន់​​ក្នុងការ​ចូលរួមអនុវត្ត​កម្មវិធីនេះ ។​
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​បានបញ្ជាក់ថា​ ក្រោយពីមានព្រឹត្តិការណ៍​នៅតាមព្រំដែន​ជាមួយ​ប្រទេសជិតខាង ធ្វើឱ្យ​មា​នផល​ប៉ះពាល់​ដល់​ខ្សែច្រវាក់​ផ្គត់ផ្គង់​ និងផលិតកម្មរំហូរ​ការងារ និងតម្រូវការ​លើផលិតផល​ប្រើប្រាស់ ព្រ​មទាំងរំហូរ​​ពាណិជ្ជកម្ម​ទាំងការនាំចេញ និងការនាំចូល ជាពិសេស​វត្ថុធាតុដើម សម្រាប់បម្រើដល់​ស​ក​ម្ម​​ភាពផលិតកម្មក្នុងស្រុក និង​និន្នាការ​ប្រើប្រាស់​ផលិតផលក្នុងស្រុកជំនួស​វិញ ។ ដូច្នេះ ការ​វិនិយោគលើ​ការផលិតផល​នូវផលិតផលសម្រាប់​បំពេញ​បន្ថែម​នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា​ពិតជា​មានសារ​សំខាន់ណាស់​​​ និងអាច​លើកកម្ពស់​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបានមួយកម្រិតថែមទៀត​ផង ។​
យោងតាម​លេខាដ្ឋាន​នៃក្រុមការងារជំរុញការ​វិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសាន​បានបង្ហាញឱ្យឃើញថា ចាប់តាំងពីរាជរដ្ឋាភិបាលប្រកាស​ឱ្យអនុវត្តន៍កម្មវិធីពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគភូមិភាគឦសាន​ មានក្រុមហ៊ុន ​និង​គម្រោង​វិនិយោគជាច្រើន​បានសិក្សា​ស្វែងរកការ​វិនិយោគ ដើម្បីទទួលបានការលើកទឹកចិត្តពិសេស​ពីរាជរដ្ឋាភិបាល​ ក្នុងនោះឃើញថា​មានគម្រោងធំៗមួយចំនួន​​កំពុង​ត្រៀមដំណើរការ​​ក្នុងវិស័យកសិកម្ម កសិ-ឧស្សាហកម្ម និងគម្រោងកំពង់ផែពហុបំណង​ជាដើម ។​
ឯកឧត្តម​ វ៉ា ថន អភិបាល​ខេត្តក្រចេះ ដែលជាខេត្ត​មួយក្នុងចំណោម​ខេត្ត​ទាំងបួន​ក្នុង​តំបន់ភូមិភាគឦសានបាន​ថ្លែងឱ្យដឹងថា​ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ មាន​វិនិយោគិន ​និងធុរជន​ជាច្រើន​ចូលមក​ស្វែង​រកការ​វិនិយោគ ហើយក៏មានគម្រោង​វិនិយោគមួយចំនួន​ទៀត​ដែល​ផ្អាក​ដំណើរការចាប់ផ្ដើម​ដំណើរការ​ឡើងវិញ ក្នុងពេលមានការលើកទឹកចិត្ត​ពីរាជរដ្ឋាភិបាល​ ៕​