ផ្ទះយើងស្អាត ទីក្រុងយើងស្អាត ត្រូវផ្តើមចេញពីពលរដ្ឋទាំងអស់គ្នា ដើម្បីឈានទៅរកបរិស្ថានទីក្រុងឆ្លាតវៃ
ភ្នំពេញ ៖ ជានិយមន័យនៃពាក្យថា «ទីក្រុងស្អាត» គឺសំដៅដល់ទីក្រុងដែលមាន​បរិស្ថានល្អ ​មានអនាម័យ មានសណ្តាប់ធ្នាប់ល្អ គួបផ្សំនឹងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ទ្រទ្រង់គ្រប់គ្រាន់ ដែលផ្តល់នូវភាពកក់ក្តៅ និងមជ្ឈដ្ឋានរស់​នៅ​ល្អប្រសើរដល់ប្រជាជនក្នុងទីក្រុង រួមទាំងភ្ញៀវទេសចរផងដែរ។
អ្នកជំនាញបានលើកឡើងថា មុនពេលទទួលបានបរិស្ថានស្អាត មានសោភ័ណភាពក្នុងនាមជាទីក្រុងស្អាត ត្រូវផ្តើមចេញពីលំនៅដ្ឋានស្អាត ឬផ្ទះស្អាតជាមុនសិន ដែលលេចញពីសកម្មភាព ការយល់ដឹង ជាពិសេសការចូលរួមអនុវត្តរបស់ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់គ្នា។
លោក ហូ វណ្ឌី ទីប្រឹក្សាសមាគមទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍កម្ពុជា (CATA) បានប្រសាសន៍ថា សកម្មភាព និងការចូលរួមរបស់ប្រជាពលរដ្ឋគឺជាកត្តាសំខាន់បំផុតក្នុងការជំរុញ និងលើកកម្ពស់បរិស្ថាន សោភ័ណភាពរបស់ទីក្រុងរាប់ចាប់គិតពីការចេះបែងចែក និងការទុកដាក់សំរាមប្រកបដោយភាពឆ្លាតវៃឡើងទៅ។ មានន័យថា ប្រជាពលរដ្ឋមានកិច្ចសហការជាមួយអាជ្ញាធរទៅលើការចូលរួមថែរក្សាបរិស្ថាន សម្អាតភូមិឋានដែលពួកគាត់រស់នៅ។ នៅពេលដែលលំនៅដ្ឋានរបស់ពួកគាត់អនាម័យល្អ មានបរិស្ថានល្អ និងមានសោភ័ណភាព នោះឈ្មោះថាជាទីក្រុងស្អាតនឹងកើតមានឡើង។
លោក​បាន​ថ្លែងថា​ ៖
“ទីក្រុង​ស្អាត​ផ្តើមចេញពី​យើងទាំងអស់គ្នា​ដែល​តម្រូវឱ្យ​ចូលរួម​អនុវត្ត​កាតព្វកិច្ច ​ជា​ពិ​​សេស​ពលរដ្ឋ​រស់នៅក្នុងមូលដ្ឋានដែលត្រូវ​តែមានការយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើការ​វេច​ខ្ចប់​កាកសំណល់​រឹង​ និង​រាវ មានការយល់ដឹងពីការបែងចែក និងទុកដាក់សំរាម​ឱ្យមាន​របៀបរៀបរយ រួមជាមួយការ​​រៀបចំ​សណ្តាប់ធ្នាប់​សាធារណៈ​ តាម​ដងផ្លូវ​ពីសំណាក់អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន សំដៅ​ដល់​ភាពស្អាត​ដោយ​ទេស​​ភាពស្រស់​ត្រកាល ស្អាត​ដោយ​ប្រណីត និង​ស្អាត​ដោយ​បរិស្ថាន​ល្អប្រសើរ​”
​លោក ហូ វណ្ឌី បាន​ថ្លែងបន្តថា ៖
“​ទិវា​ជាតិ​​ទីក្រុង​ស្អាតត្រូវបានដាក់ចេញ និងអនុវត្ត​អស់​រយៈពេល​ ១០​ ឆ្នាំ​មកនេះ​ ឃើញ​មាន​គ្រប់​ថ្នាក់​ខេត្ត​-ក្រុង​បាន​យកចិត្តទុកដាក់​ពង្រឹង​នូវ​ភាព​អនាម័យ និង​បរិស្ថាន​មាន​ភាពល្អ​​ប្រសើរ​ជាង​មុន​។​ ខ្ញុំមាន​ជំនឿ​ថា ក្នុង​ករ​ណី​រាជរដ្ឋាភិបាល​ចងក្រង​ទិវា​ជាតិ​​ទីក្រុង​ស្អាត​ទៅជា​ច្បាប់​មួយ​សម្រាប់​អនុវត្ត​ ឬ​ហៅថា បដិវត្ត​អនាម័យ នោះ​នឹង​កាន់តែ​ល្អប្រសើរ​។ ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​ធ្លាប់​បោះ​សំរាម​ពាសវាល​ពាសកាល ​ចាប់ផ្តើម​កែលម្អ ដែល​បង្កើត​ខ្នាត​គំរូ​ប្រចាំជីវិត មានន័យថា ការរស់នៅ​មាន​អនាម័យ និង​រស់នៅ​ស្អាត ក្រៅពីមានភាពល្អប្រសើរសម្រាប់ក្រុមគ្រួសារខ្លួនឯង សម្រាប់អ្នករស់នៅក្នុងសហគមន៍ ថែមទាំងអាច​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវទេសចរ ទាក់ទាញការវិនិយោគ ផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់សេដ្ឋកិច្ចសង្គមជាតិថែមទៀត​”
លោក ធួន ស៊ីណាន ប្រធានសមាគមទេសចរណ៍អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក-កម្ពុជា (PATA) បានទទួលស្គាល់ និងលើកឡើងផងដែរថា តាមរយៈការចូលរួមពីសំណាក់ប្រជាពលរដ្ឋដែលជាម្ចាស់លំនៅដ្ឋានដោយផ្តើមចេញពីការចេះទុកដាក់សំរាម មានអនាម័យល្អ វានឹងបង្កើតឡើងនូវរូបភាពលំនៅដ្ឋានស្អាត ភូមិស្អាត ទីក្រុងស្អាត មានសោភ័ណភាព និងបរិស្ថានល្អ។
“លំនៅដ្ឋានស្អាត ភូមិស្អាត ទីក្រុងស្អាត បានផ្តល់នូវគុណប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើន ទាំងប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅក្នុងតំបន់ ទាំងសង្គមជាតិ ហើយថែមទាំងអាចទាក់ទាញទេសចរ ការវិនិយោគបន្ថែម ដែលសុទ្ធតែជាផលប្រយោជន៍ដល់សេដ្ឋកិច្ចសហគមន៍មូលដ្ឋាន រួមទាំងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិបានយ៉ាងល្អប្រសើរ”