ផ្លូវ​ចំនួន​២ខ្សែ​ក្នុង​ខេត្តព្រះសីហនុ កំពុង​សម្រួល​ដល់ការ​ដឹកជញ្ជូនទំនិញពីកន្លែងផលិតទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ពិភពលោក​
​ភ្នំពេញ ៖ ផ្លូវចំនួន​២ខ្សែ​នៅក្នុង​ខេត្តព្រះសីហនុ រួមមាន​ផ្លូ​វលេខ ១៤៦B និងផ្លូវលេខ ១៤៨ បាន និង​កំពុង​ដើ​រ​តួ​នាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញកំណើនសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ ក៏ដូចជាលើ​ក​ក​ម្ព​​ស់ការតភ្ជាប់ខេត្តភាគនិរតីនេះឱ្យកាន់តែមានភាពប្រទាក់ក្រឡាគ្នា និងកាន់តែ​ងាយ​ស្រួល​ក្នុ​ង​កា​រ​​ដឹ​ក​ជ​ញ្ជូន​​ទំ​និញគ្រប់ប្រភេទ។
ផ្លូវ​នេះ​បាន​តភ្ជាប់​ពី​តំបន់​ឧស្សាហកម្ម​ តំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​ ដែលជា​កន្លែង​ផលិត​មុខទំនិញផ្សេងៗទៅកាន់​កំពង់ផែ​សំខាន់​ៗចំនួនពីរ រួមមាន​កំពង់ផែ​ស្ទឹងហាវ និងកំពង់ផែស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុ ដូចនេះផ្លូវទាំង២ខ្សែនេះ អា​ច​និយាយ​បានថា បាន​តភ្ជាប់​ពីកន្លែង​ផលិត​ទៅកាន់​កំពង់ផែទឹកជ្រៅ ហើយ​បន្ត​ដឹកទំនិញចេញទៅកាន់ទីផ្សារ​លើពិភពលោក ។
បើតាម​ក្រសួង​សាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន​បានឱ្យដឹងថា​ គម្រោងត​ភ្ជា​ប់ផ្លូ​វ​ទាំ​ងពី​រ​ខ្សែ​នេះ​មាន​ប្រ​វែ​​ងស​រុ​ប​ប្រ​មាណ ៤៣,០២គីឡូម៉ែត្រ ដែលក្នុងនោះ ផ្លូវលេខ១៤៦B ឬ​វិថីសុវត្ថិភាពសម្តេចព្រះសង្ឃរាជ ទេព វង្ស មា​ន​ប្រវែងប្រមាណ ២០,៦៧គីឡូម៉ែត្រ គិតចា​ប់ពី​ចំណុច​បំបែ​ក​ផ្លូវជាតិលេខ៤ ត្រង់គីឡូម៉ែត្រលេខ ១​៧៨+​១៦៥ ស្ថិតនៅភូមិវាលធំ ឃុំវាលរេញ ស្រុកព្រៃនប់ រហូត​ដ​ល់ភូមិ​១​ ​ឃុំ​អូរត្រេះ ស្រុកស្ទឹងហាវ ដែល​ត្រូវ​បាន​ស្ថាបនាដោយក្រាលបេតុងកៅស៊ូ AC កម្រាស់ ៩សង់ទី​ម៉ែត្រ និងមានទទឹងតួផ្លូវ ១១ម៉ែត្រ។ ចំណែកឯ ផ្លូវ​ខេត្ត​លេខ១៤៨ ឬតីរវិថីសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន មាន​​ប្រវែងប្រមាណ ២២,៣៤គីឡូម៉ែត្រ បន្តពីស្រុ​ក​ស្ទឹង​ហាវ រហូតដល់ចំណុចប្រសព្វផ្លូវជាតិលេខ៤ ត្រង់​គីឡូ​ម៉ែត្រលេខ ២២៥+៥៥០ កំពង់​ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុង​ព្រះសី​ហ​នុ​ ​ដែលត្រូវបាន​ស្ថា​បនា​ដោ​យ​ក្រាល​បេតុ​ងស​​សៃ​ដែ​ក កម្រាស់ ២៦សង់ទីម៉ែត្រ និងមានទទឹងតួផ្លូវ ១១​ម៉ែត្រ​។​
ក្រសួង​សាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូន ​បាន​បញ្ជាក់ថា ក្នុងគ​ម្រោ​ងត​ភ្ជា​ប់​ផ្លូ​វ​ទាំ​ង​ពីរ​ខ្សែ​​នេះ​ក៏​មា​នការសា​ង​ស​ង់​សំ​ណ​ង់​សិល្ប​ការ្យផ្សេងៗ ដូចជា សាងសង់ស្ពានថ្មីចំនួន ០១កន្លែង និងពង្រីកស្ពានចាស់ចំនួន ១៧កន្លែង ព្រម​ទាំ​ងដា​​ក់​លូគ្រ​ប់ប្រភេទចំនួន ១៦១កន្លែងផងដែរ ។
រាជរដ្ឋាភិបាល​បានកំណត់​យក​ខេត្តព្រះសីហនុ​ ជា​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​គំរូពហុ​បំណង​ និង​បាន​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​មកបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​នៅក្នុង​ខេត្តព្រះសីហនុ​កាន់តែច្រើន ។​ ជាមួយគ្នា​នេះដែរ រាជ​រដ្ឋា​ភិបា​ល​ក៏​​បាន​ដាក់ចេញនូវកម្ម​វិធីពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគ​ខេត្តព្រះសីហនុ ដែលកម្ម​វិធីនេះបានលើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​វិនិ​យោគិ​ន​ដែល​ចូល​មកបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​នៅក្នុង​ខេត្តព្រះសីហនុ ដូចជា​ទទួល​បានការ​លើ​ក​ទឹកចិត្ត​ផ្នែក​ពន្ធ​​ផ្សេងៗពីរដ្ឋជាដើម ។
ក្រៅពីផ្លូវ​ខេត្ត​ចំនួន​២ខ្សែ​​នៅតំបន់​មាត់​សមុទ្រ​នៃខេត្តព្រះសីហនុ​នេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាលបានចំណាយថវិកា​ជាច្រើន​សាងសង់​ផ្លូវ​រាប់​សិប​ខ្សែទៀតនៅក្នុង​ខេត្តព្រះសីហនុ ដើម្បី​សម្រួលដល់​ការ​ធ្វើដំណើរ​ភ្ញៀវទេសចរ​ជាតិ​ និងអន្តរជាតិទៅលេង ​និងសម្រាកកម្សាន្ត​ ក៏ដូចជា​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​បន្ថែម​មកកាន់​ខេត្ត​មួយ​នេះ ។
លោក​ វណ្ណ​ ធី ភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុ​មួយ​រូ​បប្រចាំខេត្តព្រះសីហនុ​បាន​ឱ្យដឹងថា ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយ​នេះ ជាពិសេស​ក្រោយ​ពេលផ្លុវ​ជាច្រើនខ្សែ​ក្នុ​ងខេត្តព្រះសីហនុបានសាងសង់​រួច និង​ការ​ដាក់​ចេញនូវ​កម្មវិធីពិសេសជំរុញការ​វិនិយោគ​ខេត្តព្រះសីហនុ​ ឃើញថា​មានវិនិយោគិន​ចាប់ផ្ដើម​ចូលមក​កាន់​ខេត្ត​ព្រះ​សី​ហ​នុ​​​ និងស្វែងរកការ​វិនិយោគ​ជាបន្តបន្ទាប់ ជាពិសេស ទាន់​មានឱកាស​ទទួលបានការ​អនុគ្រោះ និងលើកទឹកចិត្តពី​រាជរដ្ឋាភិបាល ។
លោក​បន្តថា ក្នុងចំណោម​គម្រោង​វិនិយោគដែល​មាននៅក្នុង​ខេត្តព្រះសីហនុ ​ឃើញថា​ គម្រោង​ឧស្សាហកម្ម​ ដូចជា​ រោងចក្រ តំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​​ បាន​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​មកបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគច្រើន​ជាង​គេដែលមានទីតាំង​ស្ថិតនៅក្រៅ​ក្រុងព្រះសីហនុ ខណៈគម្រោងអគារ​ខ្ពស់ៗ​ អគារ​ពាណិជ្ជកម្ម សណ្ឋាគារ ភាគច្រើន​នៅក្នុងក្រុង​៕