ភ្នំពេញ ៖ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់រដ្ឋាភិបាលចិនបានអះអាងថា រោងចក្រផលិតវ៉ាក់សាំងរបស់ចិនឈ្មោះថា ស៊ីណូហ្វាម ពេលនេះកំពុងទំនាក់ទំនងជាមួយក្រសួងសុខាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីសិក្សាពីលទ្ធភាពក្នុងការដាក់ទីតាំងរោងចក្រផលិតវ៉ាក់សាំងនេះនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ការដាក់ទីតាំងផលិតវ៉ាក់សាំងនៅកម្ពុជានេះធ្វើឡើងក្រោយរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាស្នើទៅកាន់ប្រធានាធិបតីចិនកាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែវិច្ឆិកាកន្លងទៅតាមរយៈឯកអគ្គរដ្ឋទូតចិនប្រចាំកម្ពុជា ។
បន្ទាប់ពីមានការស្នើទៅកាន់ប្រធានាធិបតីចិនក្នុងការជំរុញឲ្យមានរោងចក្រសម្រាប់ផលិតវ៉ាក់សាំងចិននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា នាថ្ងៃទី៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ម្សិលមិញនេះ ឯកអគ្គរដ្ឋទូតចិនប្រចាំកម្ពុជាបានបញ្ជាក់បន្ថែមពីការទទួលយកនូវសំណើររបស់កម្ពុជារួចរាល់ ហើយរហូតមកទល់ពេលនេះ ភាគីពាក់ព័ន្ធដែលរួមមានក្រសួងសុខាភិបាលកម្ពុជា ជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុនផលិតវ៉ាក់សាំង ស៊ីណូហ្វាមរបស់ចិន បាន និងកំពុងសហការយ៉ាងជិតស្និតក្នុងការសិក្សារួមគ្នាទៅលើលទ្ធភាព និងទីតាំងផងដែរ។
« ពេលនេះក្រុមហ៊ុនផលិតវ៉ាក់សាំងស៊ីណូហ្វាមរបស់ចិន កំពុងទំនាក់ទំនងយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយក្រសួងសុខាភិបាលកម្ពុជាដើម្បីសិក្សា និងស្រាវជ្រាវក្នុងការផលិតវ៉ាក់សាំងនៅកម្ពុជា ហើយនៅក្នុងឆ្នាំក្រោយប្រជាជនកម្ពុជានឹងអាចប្រើប្រាស់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ដែលផលិតនៅក្នុងប្រទេសតែម្តង»
ជាមួយគ្នានេះ សម្ដេច ហ៊ុន សែន ក៏បានថ្លែងផងដែរថា ៖
«ការសុំឲ្យមានការផលិតវ៉ា់ក់សាំងនៅស្រុកខ្មែរ…..ឥឡូវទទួលបានការគាំទ្រពីខាងរដ្ឋាភិបាលចិនផង ខាងក្រុមហ៊ុនផង…។ បន្តិចទៀតនេះ កង្វះវ៉ាក់សាំងដែលតែងតែជាកង្វល់របស់កម្ពុជាកន្លងមក នឹងឈានដល់ការទទួលបានដំណោះស្រាយហើយ ដោយយើងអាចមានវ៉ាក់សាំងផ្គត់ផ្គង់ខ្លួនឯងបាន»
«យ៉ាងណាមិញ បើទោះជាវ៉ាក់សាំងទាំងនោះផលិតនៅក្នុងស្រុកក្ដី ក៏មិនអាចចែកឲ្យប្រើប្រាស់ដោយមិនគិតថ្លៃដែរ ពោលគឺមានការទិញលក់ជាធម្មតា គ្រាន់តែថា វ៉ាក់សាំងនោះនឹងមានតម្លៃធូរជាងនាំចូល ព្រោះមិនបានចំណាយលើថ្លៃដឹកជញ្ជូនផ្លូវឆ្ងាយដូចដែលកម្ពុជាធ្វើកន្លងមក។ ការធ្វើដូច្នេះ គឺកម្ពុជាមានលទ្ធភាពដើម្បីទិញវ៉ាក់សាំងដែលផលិតនៅក្នុងរោងចក្រដែលផលិតនៅក្នុងប្រទេសខ្លូនឯងផ្ទាល់ ដើម្បីប្រើប្រាស់នៅក្នុងប្រទេសខ្លួន ហើយថែមទាំងមានលទ្ធភាពដើម្បីចែកចាយវ៉ាក់សាំងនេះទៅកាន់ប្រទេសដទៃ តាមរយៈនៃការបញ្ជាទិញរបស់ប្រទេសដទៃទៀតផង»