" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-72917 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
តម្រូវកា​រលំនៅឋានក្នុងក្រុងភ្នំពេញ នឹង​មានកំណើន​ខ្ពស់ ​​និង​ទាមទារឱ្យ​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍​ពង្រឹងគុណភាព
ភ្នំពេញ ៖ បើទោះជាការផ្គត់ផ្គង់​លំនៅឋាន​នៅកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ន ជាពិសេស​នៅរាជធានីភ្នំពេញមានចំនួនច្រើនលើសលប់ ជាពិសេសនៅតាមតំបន់ជាយក្រុង សម្រាប់អ្នកជំនាញនៅក្នុងវិស័យសំណង់ និងលំនៅឋានអះអាងថា ចំនួនទាំងនេះនៅមិនទាន់គ្រប់តម្រូវការនោះទេ ប៉ុន្តែអ្វីដែលត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់នោះ គឺអ្នកអភិវឌ្ឍន៍​ចាំបាច់​ត្រូវ​តែពង្រឹងទៅលើគុណភាពជាចម្បងដើម្បីប្រកួតប្រជែងនៅលើទីផ្សាររួម។
អ្នកស្រី​ ចន្ទី ទិវា នាយិកា​ប្រតិបត្តិ​នៃក្រុមហ៊ុន Century 21 Advance Property បានមានប្រសាសន៍ថា ​នៅពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ តម្រូវការ​លំនៅឋាន​នៅក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញនឹង​មាន​​កា​រកើន​​ខ្ពស់ មានអ្នកស្វែង​រកទិញផ្ទះកាន់តែច្រើន ស្របនឹង​កំណើន​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ​កាន់​តែកើនឡើង​​ដោយសារតែ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរទីលំនៅ​របស់ប្រជាពលរដ្ឋមក​ពីបណ្ដាខេត្តនានា រាប់ទាំងអ្នកមកប្រកបអាជីវកម្ម បម្រើការងារ ក៏ដូចជា សិស្ស​-និស្សិតដែលត្រូវឡើងមកបន្តការ​សិក្សា​ផងដែរ ​។
“ទន្ទឹមនឹង​កំណើន​នៃចំនួនលំនៅឋាន​កាន់តែច្រើននៅរាជធានីភ្នំពេញ​នេះដែរ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍​ក៏ត្រូវតែ​ពង្រឹង​នូវគុណភាព​សំណង់​របស់ខ្លួន​បើសិនជា​មិនចង់​បាត់បង់អតិថិជន​ ហើយ​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍​ក៏ត្រូ​វកែប្រែ​នូវ​សោភ័ណភាពនៃផ្ទះនីមួយៗដើម្បីទាក់ទាញអតិថិជនផងដែរ”
អ្នកស្រី ចន្ទី ទិវា ​បានបញ្ជាក់ថា ៖
“នាពេលបច្ចុប្បន្ន​នេះ ជាស្ថានភាពមួយ​ដែល​អ្នកលក់អចលនទ្រព្យ​ច្រើនជាង​អ្នក​ទិញ និងជាឱកាស​សម្រាប់អ្នកស្វែងរកទិញ​អចលនទ្រព្យ​ ដែលអាច​មានជម្រើស​ច្រើន និង​មានលទ្ធភា​ព​ក្នុង​ការ​ចរចា​ជាមួយ​អ្នកលក់។​ ដូចយើង​បានឃើញស្រាប់ហើយ​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ ថ្វីត្បិត​តែស្ថានភា​ពកូវីដ​១៩​នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា​បានធូ​រស្រាល​ក៏ពិត​មែន តែ​វិបត្តិ​នៃសង្គ្រាម​រវាងរុស្ស៊ី​ និងអ៊ុយក្រែ​ន​បានចោទ​ជា​បញ្ហា​សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចសកល​​ និងបានជះឥទ្ធិពល​ដល់​សេដ្ឋកិច្ច​យើងមួយផ្នែក​ផងដែ”
អ្នកស្រីបន្ថែថា ​បើសិនជា​ស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ចល្អប្រសើរឡើង​វិញ តម្រូវការ​លំនៅឋាន​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​នឹង​កាន់តែកើនឡើ​ងខ្ពស់​ស្របពេល​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅក្រុង​​ភ្នំពេ​ញ​​ភា​គ​ច្រើ​ន​មិ​ន​ទា​ន់​មា​ន​ផ្ទះ​ជា​រ​បស់​ផ្ទា​ល់​ខ្លួ​ន​​នៅឡើយ ។ ម្យ៉ាងទៀត​អ្នកដែលមានផ្ទះ​ជា​របស់​ផ្ទាល់​​​ខ្លួន​​ឯង​មួយហើយ​ក៏ចង់បានមួយល្វែង​ ឬពីរបីល្វែងទៀតដើម្បីទុកវិនិយោគបន្តយកចំណេញ ។
លោក ​ច្រឹក សុខនីម ​ប្រធានសមាគម​អ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលវត្ថុកម្ពុជា​បានលើកឡើ​ងថា លំនៅឋាន​ជាតម្រូវការចាំបាច់ដែលមិនអាច​ខ្វះបាន ដូច្នេះនៅពេលអនាគត​តម្រូវការ​លើ​លំនៅឋាន​នេះនឹងកើនឡើង​ខ្ពស់ ជាពិសេស​នៅ​ពេលប្រជាពលរដ្ឋ​មានប្រាក់​ចំណូល​កាន់​ច្រើន និងត្រូវការទិញផ្ទះជាអចិន្ត្រៃយ៍ស្នាក់អាស្រ័យ ។
លោកបានបន្តថា នៅតំបន់ជាយក្រុងភ្នំពេញ​បានក្លាយ​ជា​តំបន់​ទាក់ទាញ​លើការ​អភិវឌ្ឍ​លំនៅឋានក្នុងរូបភាពជាបុរី ​ឬបណ្តុំសំណង់ផ្ទះល្វែងជាប់ដី ដោយក្នុងនោះដែរ ខណ្ឌ​ដង្កោ​ ​និងខណ្ឌកំបូល​ បានក្លាយជា​តំបន់ដែលមានការអភិវឌ្ឍ​គម្រោង​លំនៅ​ផ្ទះជាប់ដីច្រើនជាងគេ ស្របពេលដែលរាជរដ្ឋាភិបាលក៏មានការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបន្ថែមច្រើនផងដែរ៕