ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​​ភ្នំពេញ​-ក្រុងព្រះសីហនុ ចាប់ផ្ដើម​​ស្រូបទាញ​ទេសចរ​ទៅកាន់ខេត្តព្រះសីហនុ​
ភ្នំពេញ ៖ ផ្លូ​វល្បឿនលឿន​ដំបូងគេ​នៅកម្ពុជា ​ភ្នំពេញ-​ក្រុង​ព្រះសីហនុ បានបើកដំណើរការ​សាកល្បង​នៅថ្ងៃទី០១ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២២​នេះ ដោយក្នុង​រយៈពេលមួយខែតុលា​នេះ ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​បើក​បរ​ឆ្លងកាត់ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​នេះ នឹងមិនចំណាយ​ប្រាក់ក្នុងការ​បង់​ថ្លៃ​ធ្វើ​ដំណើរ​នោះឡើយ។ ការ​ដាក់​ដំណើរការ​ផ្លូវល្បឿនលឿន​ជាលើកដំបូង​គេ​នេះ​គេជឿជាក់ថា នឹង​ជំរុញសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច​ពាណិជ្ជកម្ម​ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​កាន់តែមាន​សន្ទុះបន្ថែម​ទៀត ។
នៅថ្ងៃទី​០១ តុលា​២០២២​ ដែលជាថ្ងៃ​ដំបូង​នៃការ​បើក​ដំណើរកា​រសាកល្បង​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន មានយានយន្ត​ឆ្លងកាត់​ប្រមាណជិត​៩​ពាន់​គ្រឿង​ ហើយនៅថ្ងៃទី០២ មានយានយន្ត​ឆ្លងកាត់ប្រមាណ១ម៉ឺន​៤ពាន់​គ្រឿង​ និង​បានកើនឡើង​ជា​បន្តបន្ទាប់ទៀតពីមួយ​ថ្ងៃទៅមួយ​ថ្ងៃ។ កត្តាទាំង​នេះ​នឹង​ធ្វើឱ្យតម្រូវការសេវា​កម្ម​ទេសចរណ៍​នៅក្នុង​ខេត្តព្រះសីហនុ​នឹ​ងមានកំណើន​ឡើង​ដូចជា​បន្ទ​ប់​​សណ្ឋាគារ ផ្ទះ​សំ​ណា​​ក់​ អាហារ​ដ្ឋាន ​និងកន្លែង​កម្សាន្ត​នានាក្នុង​ខេត្ត​ ហើយ​អាជីវករ​ ម្ចាស់អាជីវកម្ម​នៅក្នុ​ង​ខេត្ត​នេះក៏រំពឹងថា​នឹង​ទទួលបាន​ប្រាក់ចំ​ណូល​បន្ថែម​ពីកំណើន​ភ្ញៀវទេសចរ​​នៅក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ផងដែរ ។
លោក តាំង សុចិត្រ​គ្រឹះស្នា​ ប្រធានមន្ទីរទេសចរណ៍​ខេត្តព្រះសីហនុ​បាន​ប្រាប់​ AMS តាមទូរសព្ទឱ្យដឹងថា​ ជាការ​ពិត​ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មានថ្ងៃកន្លងមក​នេះ ជាពិសេស​នៅថ្ងៃ​ចុង​សប្ដាហ៍​កន្លងទៅឃើញថា​ចំនួន​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចូលមកកាន់ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​មានចំនួន​ច្រើនបើធៀបនឹង​សប្ដាហ៍មុន​ដែល​ជា​ថ្ងៃបុណ្យ​ភ្ជុំ​បិណ្ឌ​ផងដែរ​នោះ ។
“កត្តាទាំងនេះគឺដោយសារតែ​ផ្លូវ​ល្បឿលឿន​ដំបូង​របស់យើង​បាន​បើក​ដំណើរការ​ ហើយប្រ​ជា​ព​ល​រដ្ឋ​ពី​​បណ្ដា​ខេត្ត ​និងពីភ្នំពេញ​​សាកល្បង​បើក​បរ​លើ​ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​ ហើយក៏ហួសមកលេង​ខេត្តព្រះ​សី​ហ​នុ ​ដែលធ្វើឱ្យរមណីយដ្ឋាន​នានា ​ជាពិសេស​នៅឆ្នេរ​សមុទ្រ​នៃខេត្ត​ព្រះសីហនុ​មាន​ភ្ញៀវទេសច​រ​យ៉ាង​ច្រើន ។ ​ក្នុងនោះផងដែរ​ អាជីវករ​ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុក៏​បានត្រៀមខ្លួន​ក្នុងការ​ស្វាគមន៍ភ្ញៀវ​មក​លេង​កម្សាន្ត​ ហើយ​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​​​អា​ជី​វករ​ទទួលបាននូវ​ប្រាក់ចំណូល​បន្ថែម​ឡើ​ងវិញ​កាន់តែច្រើន​ផងដែរ”
ជាមួយនឹងការលើកឡើងខាងលើនេះ លោកក៏​រំពឹងផងដែរថា​ នៅពេលបន្តបន្ទាប់ទៅទៀត​ភ្ញៀវ​ទេសចរនឹង​មកកាន់ខេត្តព្រះសីហនុ​នឹង​កាន់តែមានចំនួន​ច្រើនឡើង​ ក្រោយពេលដែលប្រជាពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាទេសចរ​ស្គាល់​ផ្លូវ​ល្បឿលឿន​លើកដំបូង​គេរបស់កម្ពុជានេះកាន់តែច្រើន ។
សូមរំលឹកផងដែរថា កាលពីពេលកន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់​ថុល រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​សាធារណការ ​និងដឹកជញ្ជូន​ធ្លាប់បានលើកឡើងថា ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​មិ​ន​ថា​ល្បឿនលឿន​ភ្នំ​ពេញ-​ក្រុងព្រះសីហនុ ​ឬគម្រោង​ផ្លូ​វល្បឿនលឿន ភ្នំពេញ-​បាវិត ​នោះទេ គឺនឹង​ក្លាយជា​ផ្លូ​វ​​ត​ភ្ជាប់​ប៉ូលសេដ្ឋកិច្ច​ដ៏សំខាន់​រវាង​ភ្នំ​ពេញ ​និងគោលដៅនៃផ្លូវល្បឿនលឿន​នោះ ​ជាក់ស្ដែង​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿ​ន​​​ភ្នំ​ពេ​ញ-ក្រុងព្រះសីហនុ បាន​តភ្ជាប់​ប៉ូលសេដ្ឋកិច្ច​រវាង​ភ្នំ​ពេញ ​និ​ង​ក្រុង​​ព្រះសីហនុ​ ហើយ​នឹងជំរុញឱ្យ​មានការ​វិនិយោគ​បន្ថែមនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ​ ក៏ដូចជា​ទាក់ទាញ​ទេស​ចរ​​ទៅ​កាន់​​ខេត្ត​​មួយនេះកាន់តែច្រើនឡើង​ផងដែរ ៕