" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-140797 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
បារាំង និង វៀតណាម ចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងដែលមានតម្លៃ ១០ ពាន់លានដុល្លារ
បរទេស៖ យោងតាមប្រភពព័ត៌មានពី Eurasia Business News បានរាយការណ៍ថា បារាំង និងវៀតណាម ទើបតែចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងដែលមានតម្លៃ ១០ ពាន់លានដុល្លារនាពេលថ្មីៗនេះ។
ក្នុងអំឡុងពេលដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ប្រធានាធិបតីបារាំង លោក Emmanuel Macron ទៅកាន់ទីក្រុងហាណូយ បារាំង និងវៀតណាម បានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងដែលមានតម្លៃ ១០ ពាន់លានដុល្លារដែលរួមមានវិស័យអាកាសចរណ៍ ការពារជាតិ ថាមពល និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ កិច្ចព្រមព្រៀងនេះមានគោលបំណងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យអាកាសចរណ៍ ថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ ការដឹកជញ្ជូនផ្លូវដែក ថាមពលកកើតឡើងវិញ ការស្រាវជ្រាវ បច្ចេកវិទ្យាផ្កាយរណប និងវិស័យការពារជាតិ។ លើសពីនេះ កិច្ចព្រមព្រៀងរួមបញ្ចូលការទិញយន្តហោះ Airbus A330neo ចំនួន ២០ គ្រឿងសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ VietJet ។ បន្ថែមពីនេះ ក្រុមហ៊ុនផលិតយន្តហោះអឺរ៉ុប Airbus និងវៀតណាមក៏បានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងមួយទាក់ទងនឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្កាយរណបផងដែរ។ CMA CGM ដែលជាក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូនរបស់បារាំងបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងមានតម្លៃ ៦០០ លានដុល្លារជាមួយ Saigon Newport ដើម្បីសាងសង់កំពង់ផែទឹកជ្រៅនៅភាគខាងជើងប្រទេសវៀតណាមត្រឹមឆ្នាំ២០២៨ ។
នេះគឺជាដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​ជា​លើក​ដំបូង​របស់​ប្រធានាធិបតី​បារាំង​ក្នុង​រយៈពេល​ជិត​១០ឆ្នាំ​មកនេះក្នុង​គោលបំណង​ពង្រឹង​ជំហរ​របស់​បារាំង​ក្នុង​តំបន់​ ចំពេល​មាន​ភាពតានតឹង​ពាណិជ្ជកម្ម​ពិភពលោករួមមាន សម្ពាធពន្ធរបស់អាម៉េរិកលើទំនិញរបស់សហភាពអឺរ៉ុប និងការដាក់សម្ពាធលើវៀតណាមឱ្យបង្កើនការនាំចូលពីអាម៉េរិក។ ក្នុងភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រ វៀតណាមបានលើកបារាំងឡើងដល់កម្រិតការទូតខ្ពស់បំផុតរបស់ខ្លួន ហើយភាពជាដៃគូការពារជាតិនឹងត្រូវបានពង្រីករួមមាន សន្តិសុខតាមអ៊ីនធឺណិត ការចែករំលែកព័ត៌មានជាយុទ្ធសាស្ត្រ និងកិច្ចសហការប្រឆាំងនឹងអំពើភេរវកម្ម។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ទោះបីជាមានបញ្ហាប្រឈមសំខាន់ៗដែលបង្កឡើងដោយគោលនយោបាយពន្ធរបស់អាម៉េរិកក៏ដោយ ប៉ុន្តែវៀតណាមបានបង្ហាញពីគោលដៅកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយមហិច្ឆិតា ៨%  ឬខ្ពស់ជាងនេះសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥ ។ នាយករដ្ឋមន្ត្រី Pham Minh Chinh បានសង្កត់ធ្ងន់លើការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលចំពោះគោលដៅនេះ ចំពេលមានផលប៉ះពាល់ពីពន្ធអាម៉េរិកមកលើវៀតណាម ដែលគំរាមកំហែងដល់សេដ្ឋកិច្ចប្រទេសដែលពឹងផ្អែកលើការនាំចេញ និងខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ពិភពលោក៕